Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Münazara.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Münazara."— Sunum transkripti:

1 Münazara

2 Tanım Münazara herhangi bir konuda farklı görüşlerin mantık yürütme, tezler, olaylar ve istatistikî bilgilerle savunulması, karşıt görüşlere anti tezler geliştirilmesidir.

3 Tarihçe 1830 yılında Oxford Üniversitesinde bir öğrenci topluluğu bünyesinde ilk münazaralar başlamıştır. Günümüzde Türkiye'de ve Dünyada çeşitli üniversitelerce münazara turnuvaları düzenlenmektedir.

4 Amacı Münazarada amaç kendi grubunun görüşünü doğru, diğer grubun görüşünü yanlış göstermektir.

5 Münazara Kuralları Münazara genellikle güncel konular hakkında yapılır ve anlaşılması zor konulardan kaçınılır. Münazarada taraflar kendi fikirlerini ispatlamak ve karşı tarafın fikirlerini çürütmek için çalışırlar. Bir grup tartışması tekniğidir.

6 Münazara Kuralları Münazara için genellikle üçer ya da dörder kişilik iki grup kurulmalıdır. Gruplardan birisi işlenecek konuyu olumlu, diğeri ise olumsuz yönden savunmalıdır. Münazaraya katılacak grupların iki üç hafta önceden konu hakkında hazırlık yapmaları gerekir.

7 Münazara Kuralları Münazarada ilk söz hakkı olumlu tezi savunan gruba verilir. Takımlardaki her bireyin münazaraya katılması şarttır. Münazarada her kişinin yedi dakikalık konuşma süresi vardır.

8 Münazara Kuralları Münazara yapacak kişileri değerlendirecek bir "jüri" seçilmelidir. Münazarada jüri denetleme ve karar verme işini üstlenir.

9 Münazara Kuralları Münazara sırasında seyirci tarafsız kalmak zorundadır. Eğer öğretmen münazarayı sınıfta düzenlemiş ise, daha sonra karşıt görüşleri topluca değerlendirecek bir sınıf çalışması da yapmalıdır.

10 Kaynakça http://www.turkceciler.com/Dersnotlari/munazara_tartisma.html


"Münazara." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları