Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu

2 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu Yunanistan, 19. yüzyılda bağımsızlığını kazandı. Batı Anadolu’ yu da hakimiyetine almak istedi. Paris Barış Konferansı’ nda alınan kararla Yunanlılar, İzmir’ i işgal ettiler. Halk, Kuvayımilliye birlikleri ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile direnişe geçti. BATI CEPHESİ

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 3 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu KUVAYIMİLLİYE NEDİR? Kuvayımilliye, düşmana karşı mücadele eden ilk birliklerimizdir. Bölgesel olarak kurulmuştur. Düşmanın kolayca ilerlemesini engellemiştir. Kuvayımilliye düşmana zararlar verdirmiştir. Halkın kendi imkanlarıyla oluşturduğu düzensiz birliklerdir.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 4 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu Neden Düzenli Orduya Geçildi? Kuvayımilliye, düşmanı sadece yavaşlatıyor ancak düşmanın ilerlemesini durduramıyordu. Kuvayımilliye birliklerinde bulunanların bir kısmı, ihtiyaçlarını halktan zorla alıyordu. Kuvayımilliye liderlerinin bir kısmı başına buyruk hareket ediyordu. Sonunda, düzenli orduya geçildi.

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 5 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu DÜZENLİ ORDUYA GEÇİŞ Yunanlıların saldırısı karşısında Batı Anadolu’nun bir kısmı elimizden çıktı. Ali Fuat Paşa’ nın komutası altındaki Kuvayımilliye birlikleri, 24 Ekim 1920’ deki Gediz Muharebesi’nde Yunanlılara yenildi. Yenilginin sebebi olarak, Kuvayımilliye’ nin yeterli işbirliği yapmaması ve Çerkez Ethem’in isteksizliği görüldü. 9 Kasım 1920’ de Batı Cephesi, ikiye ayrıldı. Batıya Albay İsmet Bey, Güneye ise Albay Refet Bey getirildi.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 6 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu Batı Cephesi Komutanları Ali Fuat Cebesoy Refet Bele Mustafa Kemal’in Harp Okulu’ndan sınıf arkadaşıdır. Trablusgarp’ ta görev almıştır. Sivas Kongresi’ nden sonra başarısından dolayı Kuvayımilliye birliklerinin başına geçmiştir. Kurtuluş Savaşı’ nı başlatan komutanlardandır. Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya Savaşı’ nda görev almıştır. Çerkez Ethem Ayaklanması’ nı bastırmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 7 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu Kuvayımilliye Liderlerinden… Ayrıca Kuvayımilliye birliklerinin başlarında Ali Çetinkaya, Bekir Sami Bey, Kazım Özalp gibi komutanlar bulunmaktaydı. Çerkez Ethem Yörük Ali EfeDemirci Mehmet Efe Galip Hoca (Celal Bayar)

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 8 - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu SONUÇ Batı Anadolu’ nun işgali Kuvayımilliye birliklerinin direnişe geçişi Kuvayımilliye birliklerinin başarısızlığı Düzenli ordunun kurulması


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Kuvayımilliye ve Düzenli Ordu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları