Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

8.Sınıf T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Hazırlayan: Mehmet Ali Çeliktaş Sosyal Bilgiler Öğretmeni KURALLAR YARIŞMAYA BAŞLA 100 9090 8080 7070 6060.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "8.Sınıf T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Hazırlayan: Mehmet Ali Çeliktaş Sosyal Bilgiler Öğretmeni KURALLAR YARIŞMAYA BAŞLA 100 9090 8080 7070 6060."— Sunum transkripti:

1

2 8.Sınıf T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Hazırlayan: Mehmet Ali Çeliktaş Sosyal Bilgiler Öğretmeni KURALLAR YARIŞMAYA BAŞLA :50

3 1.Bu yarışmada toplam 10 soru bulunmaktadır. Her soru onar puan değerindedir. Tüm soruları bilirseniz 100 alırsınız. 2.Soruyu doğru cevaplarsanız, daha yüksek puandaki soru ekrana gelir. Soruyu yanlış cevaplarsanız, yarışma sona erer. Ancak Soruya Geri Dön butonu ile devam da edebilirisiniz. 3.Üç joker hakkı bulunmaktadır. Yarı Yarıya: Öğretmen iki şıkkı siler.(Fareye Sağ Tıkla- İşaretçi Seçenekleri-Kalem) Telefon: Sınıftaki bir arkadaşına soruyu sorar. Seyirci: Sınıftaki öğrenciler arasında oylama yapılır. 50:50 YARIŞMAYA BAŞLAANASAYFA

4 SORUYU GÖR

5 A) Ateşkes sonrasında işgal olaylarının görülmesi. C) Yeni bir devlet kurma düşüncesi B) İstanbul Hükümeti’nin işgaller karşısında sessiz kalması. D)Ülkenin savunmadan yoksun bırakılması. 50: Siyasi yollardan yürütülen faaliyetler vatanın kurtuluşu için yeterli olmayınca Türk milleti silahlı mücadele yolunu seçmiştir.Sivil direniş ilk işgallerle ortaya çıkmıştır.Özellikle İzmir’in işgalinden sonra düşmana karşı koyan,düşmanı durdurmaya çalışan sivil silahlı güçlere Kuvay-ı Milliye denilmiştir. Buna göre Kuvay-i Milliye hareketinin ortaya çıkmasındaki nedenler arasında aşağıdakilerden hangisi gösterilemez?

6 SORUYU GÖR DOĞRU

7 A) II ve III C) I,II,ve III B) I ve II D) I ve III 50:

8 SORUYU GÖR DOĞRU

9 A) Milletvekilleri seçimleri iki yılda bir yapılır. C) Olağanüstü durumlarda seçimler Bir yıl ertelenebilir. B) Egemenlik,kayıtsız şartsız milletindir. D) Meclis başkanı hükümetin de başkanıdır. 50:

10 SORUYU GÖR DOĞRU

11 C) Kurtuluşa olan inanç artmıştır. B) Düzenli ordu yeni katılımlarla güçlenmiştir. D) T.B.M.M. nin otoritesi artmıştır. 50: A) Yunan saldırısı sona ermiştir.

12 SORUYU GÖR DOĞRU

13 C) 2.İnönü B) Büyük Taarruz D)Sakarya 50: A) 1.İnönü ***Sovyet Rusya ile Kars Antlaşması, ***Fransa ile Ankara Antlaşması, TBMM ordularının kazandığı hangi savaştan sonra imzalanmıştır?

14 SORUYU GÖR DOĞRU

15 A) Düzenli orduyu kurması C) Saltanatı kaldırması B) Mudanya Ateşkes Antlaşması’nı imzalaması. D) Lozan Barış Antlaşması’nı imzalaması 50:

16 SORUYU GÖR DOĞRU

17 A) Ermenistan C) Fransa B) Sovyet Rusya D) Afganistan 50: Sevr Barış Antlaşması’nın geçersizliğini ilk defa hangi devlet kabul etmiştir?

18 SORUYU GÖR DOĞRU

19 A) Sevr Antlaşması C) Paris Barış Konferansı B) Londra Konferansı D) Mondros Ateşkes Antlaşması 50: İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali nerede kararlaştırılmıştır?

20 SORUYU GÖR DOĞRU

21 A) Sivas Kongresine M.Kemal’in başkanlık yapması C) Sivas Kongresinin milli, Erzurum Kongresinin bölgesel olması B ) Erzurum Kongresine İstanbul Hükümeti’nin temsilci göndermesi D) Temsil Heyeti’nin ilk kez Sivas’ta kurulması 50: Erzurum ve Sivas Kongrelerini birbirinden ayıran en önemli özellik aşağıdakilerden hangisidir?

22 SORUYU GÖR DOĞRU

23 A) Yalnız II C) I,II ve III B) I ve II D) II ve III 50:

24 “ BİTTİ MAÇ

25 ÇOK ÇALIŞMALISIN ÇOOK!!! SORUYA GERİ DÖN BİTTİ YANLIŞ


"8.Sınıf T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK Hazırlayan: Mehmet Ali Çeliktaş Sosyal Bilgiler Öğretmeni KURALLAR YARIŞMAYA BAŞLA 100 9090 8080 7070 6060." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları