Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 1

2 2 I. İNÖNÜ6-10 Ocak 1921SAVUNMAKAZANDIK II. İNÖNÜ23 Mart-1 Nisan 1921 SAVUNMAKAZANDIK KÜTAHYA- ESKİŞEHİR 10-24 Temmuz 1921 SAVUNMAKAYBETTİK SAKARYA23 Ağustos-13 Eylül 1921 SAVUNMAKAZANDIK BÜYÜK TAARRUZ26 Ağustos 1922SALDIRI????

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 3 TAARRUZ HAZIRLIKLARI Doğu ve Güney cephesindeki birlikler batı cephesine kaydırıldı. Orduya, taarruz eğitimi verildi. Ordunun yiyecek, giyecek ve silah ihtiyacı için halktan yardımlar toplandı.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 4 Mustafa Kemal’in Başkomutanlık yetkisi sınırsız uzatıldı. İtalya, Fransa ve Sovyetler Birliği’ nden silahlar satın alındı. Tekâlifi Milliye Emirleri ile silah, cephane, yiyecek ve giyecek ihtiyacı karşılandı. TAARRUZ HAZIRLIKLARI

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 5 Sakarya Zaferi’nden sonra ordumuz, Yunanlara son darbeyi indirmek için bir yıl boyunca hazırlandı. Bu kadar süre beklemelerinin nedeni ordunun ihtiyaçlarını karşılayıp taarruz gücüne ulaşmasını sağlamaktı. SAVAŞIN GELİŞİMİ

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 6 26 Ağustos 1922’ de Büyük Taarruz başladı. 29 Ağustos’ta Dumlupınar yöresindeki Yunan kuvvetleri geri çekilmeye başladılar. 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da meydan savaşı yapıldı. Bu savaşı Mustafa Kemal cephenin en önünde yer alarak yönetti. Bu nedenle bu savaşa BAŞKOMUTAN MEYDAN SAVAŞI adı verilmiştir.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 7 Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir İLERİ!

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 8 Ege’ ye doğru ilerleyen Türk ordusu Kütahya, Uşak ve Eskişehir’i geri aldı. Yunan kuvvetlerini takip eden Türk ordusu Balıkesir, Manisa, Aydın, Salihli ve Bilecik’i işgalden kurtardı. 9 Eylül 1922’ de Türk ordusu İzmir’e girerek şehri işgalden kurtardı.

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 9 BÜYÜK TAARRUZ’UN ÖNEMİ VE SONUÇLARI Bu savaş, Anadolu’ nun ve Türk halkının kaderini değiştirmiştir. Milletin birlik ve bütünlük içinde yeni Türkiye’ nin etrafında birleşmesini sağladı. Ege Bölgesi, Yunan işgalinden kurtarıldı. Mustafa Kemal’ in askeri dehasını ortaya koydu.

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 10 İtilaf Devletleri arasındaki işbirliği sona erdi. Batı kamuoyu Türk başarısını takdir etmeye başladı. Mustafa Kemal’ in 19 Mayıs 1919’ da Samsun’ da başlayan Anadolu yolculuğu, 9 Eylül 1922’ de İzmir’ de başarı ile sonuçlandı. BÜYÜK TAARRUZ’UN ÖNEMİ VE SONUÇLARI

11 11 SONUÇ Büyük Taarruz’ dan önce askere taarruz eğitimi verildi. Tekâlifi Milliye Emirleri ile ordunun yiyecek, giyecek ve cephane eksiklikleri tamamlanmaya çalışıldı. Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’ de başladı. 30 Ağustos 1922’ de Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunan kuvvetleri yenildi. Mustafa Kemal, Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’ dir ileri sözünü Büyük Taarruz’ da söyledi. 9 Eylül 1922’ de İzmir, Yunan işgalinden kurtarıldı.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük BÜYÜK TAARRUZ 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları