Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 1

2 2 Mondros Anlaşması’ndan sonra, ordumuz dağıtılmış, halkın elindeki silahlar toplanmıştı.

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 3 Türk halkı, bu çaresizlik içinde kendi bölgesel güçleriyle bölgelerini korumaya çalıştı. BATI CEPHESİ GÜNEY CEPHESİ DOĞU CEPHESİ

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 4 DOĞU CEPHESİ Osmanlı Devleti 1915’ de Tehcir Kanunu çıkararak olaylara karışan Ermenileri zorunlu olarak güvenli bölgelere göç ettirdi.

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 5 GÜMRÜ ANLAŞMASI Ermeniler barış isteyince 2-3 Aralık 1920’ de GÜMRÜ ANLAŞMASI imzalandı. Kars ve çevresi Ermenistan’dan geri alındı. Ermeniler, Sevr Anlaşması ’nda yer alan haklarından vazgeçtiler. Ermenistan, Misak-ı Milli’ yi tanıdı.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 6 GÜMRÜ ANLAŞMASI’NIN ÖNEMİ Bu anlaşma, TBMM’ nin ilk siyasi başarısıdır. TBMM’ yi tanıyan ilk devlet, Ermenistan’ dır. İlk kez Sevr Anlaşması’ nın geçersizliği onaylanmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 7 Doğu Cephesi, Ermenilere karşı açılmış bir cephedir. 1915 yılında çıkarılan Tehcir Yasası, günümüzde halen tartışılan bir meseledir. 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, bu cephede mücadele etmiştir. SONUÇ

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 8 SONUÇ Ermenilerle TBMM hükümeti arasında Gümrü Anlaşması imzalandı. Gümrü Anlaşması, TBMM’ nin ilk siyasi zaferidir. Gümrü Anlaşması’ nın imzalanması ile Doğu Cephesi kapandı. Doğudaki birlikler Batı Cephesi’ne kaydırıldı.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük İlk Zaferimiz 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları