Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yrd.Doç.Dr. Nermin KORUKLU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yrd.Doç.Dr. Nermin KORUKLU"— Sunum transkripti:

1 Yrd.Doç.Dr. Nermin KORUKLU
YARATICILIK Yrd.Doç.Dr. Nermin KORUKLU

2 YARATICILIK NEDİR ?

3 UZAY MEKİĞİNİN İCADI VE UZAYA GİDİŞİ Mİ ?

4 AMPULUN İCADI MI ?

5 MONA LİSA’NIN GİZEMİ Mİ YARATICILIK……………

6 YARATICILIK ; “Başkalarıyla Aynı Şeye Bakmak Ama Farklı bir Şeyi Görmek ve Yeni Bir Ürün Ortaya Koymaktır”

7 Yaratıcılık Neden Önemlidir?
Bilgi çağında kavram, kuram, patent, lisans üretemeyenler üretenlere bağımlı hattâ tutsak duruma düşmektedirler.

8 Bilgi toplumlarında eğitimin görevi toplumu yeniden üretmek değil “yeni toplum” üretmektir

9 KİMLER YARATICIDIR ? Soru sorabilenler, Cesur davranabilenler,
Farklı düşünmeyi sevenler, Sorunları çözmede farklı teknikler kullananlar, Hayal gücü yüksek olanlar, Çalışmayı sevenlerin daha yaratıcı oldukları saptanmıştır.

10 Yaratıcılığın temel boyutları
Fisher (1995)’e göre yaratıcılığın 4 boyutu vardır: Akıcılık Esneklik Özgünlük Ayrıntılama

11 Akıcılık Bellekte sakladığımız bilgilerin gereksinim anında hızlı ve akıcı bir şekilde kullanılmasıdır. Örnek:İsminizin harflerini kullanarak farklı sözcükler üretiniz?

12 Esneklik Bir sorunu çözerken, zihindeki kalıpları yıkıp, özgür düşünebilmeyi ifade etmektedir. Örnek: Aşağıdaki 9 noktayı kalemi kaldırmadan 4 düz çizgi kullanarak birleştiriniz? o o o

13 Özgünlük Bir soruna alışılmadık ya da farklı çözümler üretebilmektir.
Örneğin; boş konserve kutusunu hangi amaçlar için kullanabilirsiniz?

14 Ayrıntılama Verilen basit bir uyarıcıyı eklemeler yaparak geliştirme işidir. Bu kurallı olabileceği gibi kuralsız da olabilir. Örneğin; aşağıdaki çembere eklemeler yaparak neler üretebilirsiniz?

15 Yaratıcı sürecin aşamaları
Fisher (1995)’e göre yaratıcı sürecin aşamaları: Uyarıcı Keşfetme Planlama Etkinlik Gözden geçirme

16 YARATICILIK- ZEKA İLİŞKİSİ
Araştırmalarda zeka ile yaratıcılık arasında doğrusal bir ilişki bulunmamıştır. Yüksek zeka yüksek yaratıcılığın garantisi değildir.(Hargraves,1977) Ancak yaratıcılık için minimum zeka düzeyinin ( IQ:125) gerekli olduğu ortaya konulmuştur.(Diessner,1984)

17 YARATICILIK GELİŞTİRİLEBİLİR Mİ ?
Her an gerekli olan yaratıcılığa karşı bazılarımız diğerlerinden daha yeteneklidir.Ancak şunu da unutmamak gerekir YARATICILIK GELİŞTİRİLEBİLİR veya BASTIRILABİLİR. Aynı insan vücudundaki kaslar gibi, yaratıcılık “ kasları” da esnetilmeli, çalıştırılmalıdır.

18 Yaratıcı düşünmenin gelişmesinde;
Düşünmenin oluştuğu çevre, Bireyin benlik algısı, Düşünmeyi kolaylaştıran yöntem ve tekniklerin kullanımı gerekmektedir.

19 Tüm çocuklar yaratıcılık yeteneği ile doğar ancak bunun geliştirilebilmesi, yaratıcılığı destekleyen bir ortamın sunulmasını gerektirir (Fisher, 1995).

20 Düşünmenin oluştuğu çevre
Yaratıcı düşünmenin gelişmesi için; Psikolojik güvenlik (empatik ortam) Psikolojik özgürlük (istediğini ifade edebilme) gerekmektedir (Rogers).

21 Güvenli ortamın oluşturulmasında iletişimin önemi;
Evde ve okulda çocukların sorularına karşı verilebilecek tepkiler neler olmalıdır? Çok güzel bir soru. Bununla neyi anlatmak istiyorsun? Bana biraz daha detaylı açıklama yapar mısın? Başka ne gibi alternatifler bulabilirsin? Olaya başka bir görüş açısıyla bakabilir misin?vb.

22 Bireyin Benlik Algısı Çocuğun kendisini nasıl gördüğü ve algısı sınıftaki davranışlarını belirler (Lawrence 1988, Purkey, 1970). Özgüveni düşük birey kendini ve düşüncelerini ifade etmede zorlanır. Özgüven nasıl geliştirilebilir?

23 Özgüven geliştirici etkinlikler;
Çocuğun sınıf ortamında kendinden hoşnut olmasını sağlama Çalışmaları ve çabalarından dolayı kendisiyle gurur duymasını sağlama Çocuğun yapabileceği kapasiteyi iyi saptayıp buna göre beklentiler oluşturma Kendisi ve yapabilecekleri hakkında çocuğun olumlu düşünmesini sağlama Sınıftaki her çocukla ilgilenme ve sevgi gösterme

24 Yaratıcı düşünmeyi geliştirici yöntem ve teknikler
Soru-cevap: Düşünme bir sorunun varlığını hissetmekle başlar. Beyer (1998) düşündürücü bir sorunun düşünmeyi teşvik eden ve başka sorulara yol açan soru olduğunu ifade etmiştir.

25 Farklı soru örnekleri Araştırma-incelemeyi davet eden sorular: Bunu çözmek için neleri bilmeliyiz? Neden ve kanıt belirtme soruları: Bunu söylerken hangi nedenlere dayandırıyorsun, açıklar mısın? Açık uçlu sorular: Türkiye Avrupa Birliğine girdiğinde yaşamın nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

26 Tartışma Yöntemi Tartışma büyük ve küçük gruplarla yapılabilir.
Yaratıcı düşünmeyi geliştirici en temel tartışma tekniği “beyin fırtınası”dır. Örnek: Çevre kirliliğinin önlenmesi için neler yapılabilir?

27 YARATICI ÖĞRENCİLER YARATICI ÖĞRETMENLERİN ELİNDE GELİŞİR…

28 YARATICILIĞI GELİŞTİREN ÖĞRETMEN ÖZELLİKLERİ
Öğrencileri bir birey olarak kabul eden ve öyle davranan Öğrenciyi özgür olmaya özendiren Öğrencilere model olan , Sınıfın dışında olanlara çok zaman ayıran Heyecanlı olabilen Öğrencilerini eşit kabul edebilen Yaratıcı düşünceleri ödüllendirebilen İkili ilişkilerde kolay iletişim kuran Sürekli okuyup kendini geliştiren Öğrencilerine hata yapma hakkı tanıyan Yeni fikirlere açık olan

29 YARATICILIĞI ENGELLEYEN ÖĞRETMEN ÖZELLİKLERİ;
Öğrencinin cesaretini kıran, Aşırı eleştiren Öğrenme ve üretme isteği olmayan Sınıf ortamında aşırı kısıtlayıcı, otoriter tutumları olan Mesleki gelişimini devam ettirmeyen, Dar ilgileri olan Sınıf içinde tartışma ve konuşma olanağı olmayan Tüm kararları kendi vermek isteyen Hataya ve yanlışa odaklı yaklaşan Farklı düşünceleri alay veya baskıyla karşılayan

30 Mini etkinlik Yukarıda sıralanan yaratıcılığı geliştiren olumlu ve olumsuz özellikleri değerlendirerek kendi durumunuzu saptayınız?

31 Bundan 20 yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Öyleyse demir alın ve güvenli limanlardan çıkın, rüzgarı arkanıza alın, hayal edin ve keşfedin. M. Twain


"Yrd.Doç.Dr. Nermin KORUKLU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları