Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

De ğ erler E ğ itimi Özgüven. Özgüven Nedir? Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "De ğ erler E ğ itimi Özgüven. Özgüven Nedir? Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir."— Sunum transkripti:

1 De ğ erler E ğ itimi Özgüven

2 Özgüven Nedir? Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir deyişle kendimiz olmaktan memnun olmak ve bunun sonucu olarak kendimiz ve çevremizle barışık olmaktır.

3 Çocu ğ un Kendisini De ğ erli Hissetmesinde Rol Oynayan Etkenler Özgüvenin oluşmasında ve gelişmesinde bir çok etken olmasına rağmen en önemli etken kişinin kendi çabasıdır. Kimliğin oluşum sürecinde bireyin özgüvenin oluşmasına aile ve sosyal çevrenin etkisi yadsınamaz olmakla birlikte, birey kendisiyle ilgili doğru ve gerçekçi analizler, bilinçli seçim ve çabalarla olumsuz deneyimlerini, olumluya çevirip, özgüvenini geliştirebilir.

4 Özgüvenimizi Geli ş tirmek İ çin Risk almalıyız Her yeni deneyime yeni bir öğrenme fırsatı olarak bakabilmeliyiz.

5 İç konuşma yapmalıyız İç konuşma yaparak olumsuz varsayımlarımızla başa çıkabiliriz.

6 Kişisel değerlendirme yapmalıyız Kendimizi her şeyden ve herkesten bağımsız olarak değerlendirebilmek

7 Kendimizi sevmeliyiz İnsanlar kendilerini sevdiklerinde hem duygusal hem de fiziksel olarak kendilerini güvende hissederler ve kendileriyle barışık yaşarlar.

8 Kendimizi tanımalıyız Kendilerini tanıyan insanlar kendi güçlü ve güçsüz yönlerini iyi bilirler.

9 Pozitif Düşünmeliyiz Pozitif düşünce özgüveni harekete geçirmeye zorlayan belki de en önemli etkenlerden biri.

10 İyi iletişim kurabilmeliyiz Sağlıklı bir iletişim yeteneğimiz olması bizlerin çevremizde sevilen saygı duyulan güvenilen insanlar olmamızı sağlar.

11 Sonuç olarak Yapmak istediğiniz her şeyi yapabilecek güç içimizde var..


"De ğ erler E ğ itimi Özgüven. Özgüven Nedir? Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu, kendimizi iyi hissetmemiz demektir. Başka bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları