Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

o Aort koartasyonu tanısıyla girişim yapılmış olan erişkin hastalarda geç dönemde görülen komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "o Aort koartasyonu tanısıyla girişim yapılmış olan erişkin hastalarda geç dönemde görülen komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilmektedir."— Sunum transkripti:

1

2 o Aort koartasyonu tanısıyla girişim yapılmış olan erişkin hastalarda geç dönemde görülen komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilmektedir. o 2 hastamızda koartasyon nedeniyle girişimden yıllar sonra gelişen komplikasyonlar TEVAR yöntemiyle tedavi edilmiştir.

3 o İlk hasta 53 yaşında erkek o 3 yıl önce KAH tanısıyla PTCA – 3 adet stent uygulanıyor. o Ayrı seansta 2 kez koartasyona balon dilatasyon yapılıyor ve başarısız olduğu bildiriliyor. o Sırt ağrısı, kladikasyo, yüksek tansiyon o Kontrastlı toraks BT – ciddi koartasyon, koartasyon sonrasında anevrizmatik dilatasyon ve infrarenal aortaya kadar devam eden tip 2 diseksiyon

4

5 o LAA ve sedasyon uygulanarak sağ kol perkütan ve sağ femoral bölge cerrahi olarak hazırlandı o 32mm x 200mm Valiant thoracic stent- greft sol subklavyen arterin 2 cm distalinden başlayarak desendan aortaya yerleştirildi. o Kontrol anjioda koarte segmente kısmi stenozun devam ettiği görüldü ve bu stenotik segmente ileride girişim planlanarak işlem sonlandırıldı.

6

7

8

9 o İkinci hasta 55 yaşında erkek o 25 yıl önce koartasyon tanısıyla opere (hangi tip onarım yapıldığı bilinmiyor) o Çarpıntı, göğüste sıkıntı, ses kısıklığı o Kontrastlı toraks BT – arkustan başlayan sol subklavyeni de içine alan en geniş yerinde 69mm çapa ulaşan anevrizma, anevrizma içinde diseksiyon flebi

10

11

12 o LAA ve sedasyon uygulanarak sol kol perkütan ve sağ femoral bölge cerrahi olarak hazırlandı. Yeterli görüntü ve back-up sol koldan sağlanamadığı için sol femoral arter de perkütan olarak hazırlandı. o 32mm x 200mm Valiant thoracic stent- greft sol karotid arterin hemen distalinden başlayarak sol subklavyen arteri oklüde edecek şekilde desendan aortaya yerleştirildi. o Kontrol anjioda tip IV hafif kaçak gözlenerek işlem sonlandırıldı.

13

14

15 • Klasik cerrahi ile yapılan tedavilerde ortaya çıkan yüksek mortalite riski ve sonrasında görülen morbidite TEVAR ile görülmemekte hastalar konforlu bir şekilde ertesi gün taburcu edilebilmektedir.

16


"o Aort koartasyonu tanısıyla girişim yapılmış olan erişkin hastalarda geç dönemde görülen komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları