Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-ÖĞRENME SİSTEMİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMDE KULLANILMASI VE E-ÖĞRENME SİTELERİNİN KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ Yasemin BOY Yaşar ARSLAN Doç. Dr.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-ÖĞRENME SİSTEMİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMDE KULLANILMASI VE E-ÖĞRENME SİTELERİNİN KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ Yasemin BOY Yaşar ARSLAN Doç. Dr."— Sunum transkripti:

1 E-ÖĞRENME SİSTEMİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMDE KULLANILMASI VE E-ÖĞRENME SİTELERİNİN KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ Yasemin BOY Yaşar ARSLAN Doç. Dr. Mevlüt DOĞAN Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Enformatik Bölümü Bilgisayar ABD, Afyonkarahisar

2 ÖZET E-öğrenme, çoğunlukla zaman yetersizliğinden dolayı örgün eğitim alamayan insanların alternatif olarak tercih ettikleri, eğitimi insanlara götüren bir sistemdir. Böylece eğitimde zaman ve mekan birlikteliğinin gerekliliği ortadan kalkmaktadır.

3 Bu çalışmada, hizmet içi eğitimde, Neden e-öğrenme sistemlerine gerek duyulabileceği e-öğrenme sistemleri ile yapılan eğitimin avantajları işlenecektir. Ayrıca, Kullanım problemleri ele alınarak, kullanımda olan beş e-öğrenme sitesi, içerik tasarımı ve kullanım kolaylığı açısından incelenecektir.

4 GİRİŞ Zaman ve mekan birlikteliği olmadan eğitim ihtiyacının karşılanması gereken en geniş sektörlerden biri de hizmet içi eğitimdir. E-öğrenme için kullanılacak teknoloji basit ve hem öğretmenlerin hemde öğrencilerin kolaylıkla kullanabilecekleri şekilde olmalıdır.

5 HİZMET İÇİ EĞİTİM VE E-ÖĞRENME Kurum, kendi personelinin eğitilmesi esnasında, işlerin ve çalışmaların sekteye uğramasından dolayı sıkıntı çekebilir. Eğitime tabi tutulacak kişilerin sayısı ciddi bir iş gücü teşkil ediyorsa sorun daha da büyüyecektir.

6 AVANTAJLAR Eş zamanlı çalışma ve eğitim Farklı ortamlara taşınabilme Geniş eğitim imkanı

7 AVANTAJLAR Eğitim ve personel takibi Tekrar geriye dönüp bilgi tazeleme isteği Eğitime ayak uydurma

8 E-ÖĞRENME SİTELERİNİN İNCELENMESİ Tablo 1. Web sitelerinin kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi (Web Watch)

9 Tasarım eğitim ekranlarının tasarımı İçerik içeriğin incelenip hazırlanması sitedeki sunum olanakları bilginin hazırlanışı, sunuş şekli ve sırası

10 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ “İDÖ”

11 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Ders sayfası Forum TakvimYardımcı kaynaklarDers dizini

12 AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ “İnternetle Uzaktan Eğitim Sistemi”

13 AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ Ders arayüzü

14 MALTEPE ÜNİVERSİTESİ “MUZEM”

15 MALTEPE ÜNİVERSİTESİ Öğrenci yönetim ekranı

16 UNIVERSITY OF WATERLOO “Distance Education” https://uwangel.uwaterloo.ca/uwangel/frames.aspx

17 UNIVERSITY OF WATERLOO Ders ekranı

18 UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA “Continuing Education”

19 UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA Ders ekranı not alanı sözlük konu haritası

20 SONUÇ Ana sayfa kullanım kolaylığı e-öğrenme portalına erişim kolaylığı e-öğrenme portal kullanım kolaylığı İçerik kullanım kolaylığı Ahmet Yesevi Ü Maltepe Üniv Sakarya Üniv Univ. of Waterloo 3133 U. South Carolina sayısıpuanaçıklama “hemen buldum” “kolay buldum” 9-123“aradım ve buldum” 5-82“çok aradım ama buldum” 1-31“çok zor buldum” 00“kesinlikle bulamadım”

21 TEŞEKKÜRLER..


"E-ÖĞRENME SİSTEMİNİN HİZMET İÇİ EĞİTİMDE KULLANILMASI VE E-ÖĞRENME SİTELERİNİN KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN İNCELENMESİ Yasemin BOY Yaşar ARSLAN Doç. Dr." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları