Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ"— Sunum transkripti:

1 ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ

2

3 TANIM Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan,anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

4

5 GÖREVLER Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular. Hastanın genel sağlık durumunu inceler. Hastanın yaşına,cinsiyetine,kilosuna,sağlık yapısına göre anestezi uygulayıp hastayı uyutur. Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder.Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder. Hastanın uyanmasına nezaret eder.Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

6

7 KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
ANESTEZİ CİHAZI LARİNGOSKOP

8 ASPİRATÖR ENDOTRAKEAL TÜP ANESTEZİ İLAÇLARI AİRWAY MASKE

9 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
- Göz-el koordinasyonu gelişmiş, - İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven, - Bedence güçlü ve dayanıklı, - Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen, - Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli, - Güler yüzlü ve sabırlı, kimseler olmaları gerekir.

10 ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

11 ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

12 MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

13 MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına girmeleri ve yeterli“Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

14 EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Eğitim süresi 2 yıldır. - Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır. - Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

15 MESLEKTE İLERLEME “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, · Sağlık Eğitimi, · Sağlık Memurluğu, · Hemşirelik, · Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

16 BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
-Koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. Eğitim sonrası kazanç ise kamu kesiminde görev alan anestezi teknikerleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Özel sektörde çalışanların ücreti ise işveren ile yapılan anlaşmaya bağlıdır.

17 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…


"ANESTEZİ TEKNİKERLİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları