Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İsveç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İsveç."— Sunum transkripti:

1 İsveç

2 İsveç Yüz ölçümü :449.964 km2 Nüfusu :8.875.053
İdare şekli :Meşruti Krallık Başkenti :Stockholm Önemli şehirleri :Malmö, Göteborg, Uppsala Dili :İsveççe Dini :Hristiyanlık Para birimi :İsveç kronu

3 İsveç’in Tarihçesi İsveç, 16. yy.'da İskandinav Yarımadası, Danimarka ve Baltık ülkelerini kapsayan büyük bir devletti. 18. yy.'da topraklarının büyük bir bölümünü kaybederek bugünkü sınırlarına çekilmiştir. Yüz elli yıldır dış politikada tarafsız bir tutum izleyen İsveç, hiçbir askerî teşkilâta üye değildir.

4 İsveç’in Sınırları İsveç, İskandinav yarımadasındadır.
Batıda ve kuzeyde Norveç, kuzeydoğuda Finlandiya, doğuda ve güneyde Baltık denizi ile komşudur.

5 İsveç’in Yer Şekilleri
Kuzey ve batısında İskandinav dağları, orta kesiminde platolar, Baltık denizi kıyılarında da ovalar yer alır. İrili ufaklı binlerce göl bulunur. En önemlileri Vanern, Vattern ve Malaren gölleridir.

6 İsveç’in Yer Şekilleri

7 İsveç’in Yer Şekilleri

8 İsveç’in İklimi İsveç'te karasal iklim görülür.
Kuzeyinde kışlar çok sert geçer. Güney kısımları Gulf - stream sıcak su akıntısının etkisiyle daha ılımandır.

9 Uppsala 60°K / 18°D / 21m 5,1°C / 542mm

10 İsveç’in Nüfusu Nüfusu 2001 yılına göre, 8.875.053'tür.
Nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneyinde yaşar.

11 İsveç’in Ekonomik Etkinlikleri
Tarım toprakları az olmasına rağmen, intansif tarım metotları uygulayıp ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Hayvancılık ve balıkçılık önemli gelir kaynağıdır. Doğal kaynakları zengindir. Avrupa'nın en büyük demir cevheri üreticisidir. Ormancılık ve elektrik enerjisi üretiminde Avrupa'nın önde gelen ülkelerindendir. Sanayisi çok gelişmiştir.

12 Tarım Tarım alanları, diğer kuzey ülkelerine göre geniş ve verimli olsa da ülke yüz ölçümünün % 10'undan azdır. Tarım modern yöntemlerle yapılır. Fakat tarımsal üretim ülke ihtiyacını karşılamaz. Başlıca tarım ürünleri; çavdar, arpa, buğday, patates ve şeker pancarıdır.

13 Hayvancılık Tarım alanlarının azlığı insanların hayvancılığa yönelmesine neden olmuştur. Ülkede mandıracılık gelişmiş olup daha çok büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Baltık ve Kuzey Denizi'nde de balıkçılık yapılmakla birlikte en önemli ekonomik etkinliği "uzak deniz balıkçılığı" oluşturur.

14 Ormancılık İsveç'in yarıdan fazlası ormanlarla kaplıdır. Bu nedenle "orman ülkesi" olarak adlandırılır. Orman alanlarının ülke yüz ölçümüne oranı bakımından Finlandiya ile birlikte dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Orman ürünlerine dayalı sanayi, geniş istihdam alanı oluşturmuştur. Ormanların çoğu güney ve orta bölgededir.

15 Maden ve Enerji Ülke; demir, uranyum, bakır, kurşun, çinko ve altın yönünden zengindir. Sanayi için gerekli petrol ve kömür gibi enerji kaynaklarından yoksundur. Sanayi için gerekli elektrik enerjisinin çoğu hidroelektrik santrallerden sağlanır. Nükleer santrallerden elde edilen enerjinin oranı da yüksektir.

16 Sanayi İsveç, Avrupa'nın önde gelen sanayi ülkelerindendir.
En çok gelişen sanayi kolları demir-çelik ve orman ürünleri sanayidir. Ayrıca makine, otomotiv, gemi, uçak, ilâç ve besin sanayileri de gelişmiştir.

17 Ulaşım Büyük bir ticaret filosuna sahip olan ülke, dış ticaretinin büyük bölümünü kendi filosu ile yapar.

18 Ticaret İsveç, ticaretini AB ülkeleri ile yapar,
İhracatı: Kâğıt, kâğıt hamuru, mobilya, demir çelik ürünleri, gemi, makine ve otomotiv sanayi ürünleridir. İthalâtı: Yarıya yakınını petrol ve doğal gaz oluşturur. Gıda ve çeşitli ham maddeler diğer ithâl ürünleridir.

19 İsveç – Türkiye İlişkileri
Türkiye ile ticarî ilişkileri gelişmiştir. Türkiye'ye çeşitli makineler, kamyon, otomobil, kimyasal ürünler, elektrikli aletler, kâğıt ve kâğıt hamuru satar. Türkiye'den tekstil ürünleri, meyve, sebze, fındık tütün, deri ve cam ürünleri alır.


"İsveç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları