Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Konumu Kuzeyde Marmara Bölgesi Güneyde Akdeniz Bölgesi Doğuda İç Anadolu Bölgesi Batısında ise Ege Denizi bulunur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Konumu Kuzeyde Marmara Bölgesi Güneyde Akdeniz Bölgesi Doğuda İç Anadolu Bölgesi Batısında ise Ege Denizi bulunur."— Sunum transkripti:

1

2

3 Konumu Kuzeyde Marmara Bölgesi Güneyde Akdeniz Bölgesi Doğuda İç Anadolu Bölgesi Batısında ise Ege Denizi bulunur.

4 Ege Bölgesi Fiziki Haritası

5 BÖLÜMLERİ Doğal şartlar, beşeri ve ekonomik özellikler bakımından 2’ye ayrılır. Ege Bölümü İç Batı Anadolu Bölümü

6 Yeryüzü Şekilleri Kıyıları: Kıyıda bir çok körfez, koy, yarmada ve buruna rastlanır. Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük, Gökova başlıca körfezleridir. Reşadiye, Bozburun, Dilek ve İzmir başlıca yarımadal arıdır. Ege kıyıları girintili çıkıntılı olduğu için en uzun kıyımızdır. Muğla’da en uzun kıyıya sahi p ilimizdir.

7 Dağları Kaz Madra Yunt Bozdağlar Aydın Alaçam Eğrigöz Murat Sandıklı Dağları

8 Akarsuları Bakırçay, Gediz, K. Menderes, B.Menderes başlıca ak arsularıdır. İç Batı Anadolu’da Sus urluk ve Sakarya Akarsularının bazı kol ları da bulunmaktadır.

9 Ovaları Dağlar arasında kuzeyden itibaren Edremit, Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes akarsuları ve bu akarsuların isimlerini taşıyan çöküntü ovaları vardır.

10 İklimi ve Bitki Örtüsü İklimi: Akdeniz iklimi görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. İç Batı Anadolu bölümü’nde karasal iklim etkilidir. Kışlar soğuk ve karlı, yazları kurak ve sıcaktır. İlkbaharda da yağış boldur. Bitki Örtüsü: Alçak yerlerde makiler, yüksek yerlerde orman bitki örtüsü görülür. İç kesimlerde y er yer orman, geriye kalan yerlerde bozkır bitki örtüsü vardır.

11 Nüfusu Kıyı kesimleri ve ovaların çevreleri yoğun nüfusludur. Bunun nedeni burada geniş ve verimli tarım alanlarının yer alması ve tarım ürünlerindeki çeşitliliktir. Kentleşme oranı yüksektir. Önemli yerleşim birimleri: İzmir, Denizli, Manisa, Aydın, Muğla, Nazilli, Söke, Salihli, Turgutlu, Akhisar, Ödemiş, Tire, Ayvalık, Kuşadası, Bodrum. En büyük kenti İzmir’dir. İç Batı Anadolu Bölümü Ege bölümüne göre daha seyrek nüfusludur. Önemli yerleşim merkezleri: Kütahya, Afyon, Uşak, Tavşanlı, Kula, Sandıklı, Simav ve Gediz’dir.

12 Ekonomik Özellikleri Tarım Ayvalık ve Edremit’te zeytin üretim alanı (Zeytinyağı fabrikalarının çoğu buradadır.) Bakırçay Ovası ve İzmir çevresi tütün Gediz ve Küçük Menderes Ovalarında çekirdeksiz üzüm Büyük Menderes Ovası incir Ayrıca bölümün geneline dağılmış bir biçimde pamuk, mısır, sebze ve meyve, turunçgiller yetiştirilir. Ayrıca iç kesimlerde Buğday, haşhaş, şeker pancarı bolca yetiştirilir.

13 Ege Bölgesi’nde üretilen tarım ürünlerinin Türkiye üretimindeki payları

14 Hayvancılık Hayvancılıkta önemli yer tutar. En çok küçük baş hayvan yetiştirilir. Muğla’da arıcılık çok önemlidir.

15 Sanayi İzmir’in çevresinde bir çok sanayi kuruluşu vardır. Başlıcaları; Otomontaj, madeni eşya, petro- kimya, dokuma, çimento, sigara, zeytinyağı ve Aliağa petrol rafinerisidir. Halıcılık dünyaca da önemlidir. (Uşak, Gördes, Kula, Demirci) Kütahya’da çinicilik, Uşak’ta ilk şeker fabrikamız Afyon’da şeker ve çimento ayrıca maden suyu işletmesi

16 Yeraltı Zenginlikleri Soma ve Yatağan’da linyit Eğmir’de demir Menteşe yöresinde krom Ödemiş’te civa İzmir Çamaltı tuzlası denizden elde edilen tuzun en büyük üretim merkezidir. Tavşanlı, Tunçbilek Değirmisaz, Seyitömer çevresinde linyit yatakları Afyon’da mermer ocakları Kütahya’da krom yatakları vardır.

17 Turizm Bodrum, Marmaris, Çeşme, Ayvalık, Fethiye, Efes, Milet önemli turizm merkezleridir. Doğal güzellikleri, Pamukkale travertenleri, kaplıcalar ve tarihi turistik yerleri önemlidir.

18 İZMİRDENİZLİ AYDIN MUĞLA

19 AFYON KÜTAHYA UŞAK MANİSA


"Konumu Kuzeyde Marmara Bölgesi Güneyde Akdeniz Bölgesi Doğuda İç Anadolu Bölgesi Batısında ise Ege Denizi bulunur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları