Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri"— Sunum transkripti:

1 Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri
Hazırlayan: ………………………………….

2 BÖLGELERİMİZ MARMARA BÖLGESİ EGE BÖLGESİ AKDENİZ BÖLGESİ
KARADENİZ BÖLGESİ İÇ ANADOLU BÖLGESİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİ GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

3 MARMARA BÖLGESİ Ortalama yükseltinin en az olduğu bölgedir.
Ekili-Dikili arazi oranı %30 ile 1.sıradadır. Türkiye iklimlerinin hepsi bu bölgede görülür. Ürün çeşitliliği bakımından 1.dir. Nüfus, nüfus yoğunluğu, göç alma ve şehirleşme açısından 1.sıradadır. Sanayi tesisleri %80 ve enerji tüketimi bakımından 1.sıradadır. Turizm gelirleri en yüksek bölgemizdir %48 Ayçiçeği ve ipek kozası üretiminde 1.’dir. Kümes hayvancılığı, ipek böcekçiliği ve ahır hayvancılığında 1.’dir. Ulaşım ağının en geniş olduğu bölgedir, bu yüzden endüstri kuruluşları da burada yoğunluk gösterir.

4 EGE BÖLGESİ Dağlar denize dik uzanır. Buna enine kıyı tipi denir.
Kıta sahanlığı geniştir. Bunun sonucunda kıyılar girintili çıkıntılı olmuştur. Ege kıyıları kuş uçuşu olarak en kısa fakat girinti çıkıntıdan dolayı en uzun kıyıdır. (2593km) Krom ve Linyit üretiminde 1.sırada. En önemli İhraç limanı İzmir’dir. Turizm gelirlerinde 2.dir. İzmir Aliağa’da Petrol Rafinerisi vardır. Dağlar denize dik uzandığı için Nemli hava iç kesimlere kadar rahatlıkla girebilmektedir. İç bölgeler ile kıyı arasında ticaret ve ulaşım gelişmiştir.

5 AKDENİZ BÖLGESİ Toroslardan dolayı iç kesimler ile ulaşım Çubuk, Belen, Sertavul, Gülek geçitleri ile sağlanır. Göller yöresi bu bölgededir. Yer altı sularının aşınım ve birikim şekilleri en çok bu bölgede görülür. Yılda birden fazla ürün alınır. Ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu bölgedir. Mersin, İskenderun, Antalya önemli limanlarıdır. Seracılık ve Turfanda sebze meyve üretiminin en yaygın olduğu bölgedir (Seracılık). Nüfusun %70’i Adana bölümündedir. (Tarım ve Sanayi). Muz, Gül, Yer fıstığı, Turunçgiller, Soya Fasulyesi, Anason üretiminde 1.’dir.

6 KARADENİZ BÖLGESİ Dağlık bir bölgedir. Dağları kıyıya paraleldir, bunun sonucu olarak kıta sahanlığı dardır ve yamaç yağışları görülür. Orman yönünden en zengin bölgedir(%27). 2430mm yağış ile D.Karadeniz(Rize) en yağışlı yerdir. Yağışlara bağlı olarak Kimyasal Çözülmenin en çok görüldüğü bölgemizdir. Türkiye balıkçılığının %80’i bu bölge kıyılarında yapılmakta En fazla göç gönderen bölgedir. Taşkömürü ve Bakır üretiminde 1.sıradadır. Batı Karadeniz göç alır, D.Karadeniz göç verir. Akarsu rejiminin düzenli olduğu tek bölgemizdir. Çay, Fındık, Keten, Kenevir üretiminde 1.sıradadır. Yer şekillerinin engebeli olması tarımda makineleşmeyi sınırlandırmıştır. Doğu Karadeniz bölümünde arıcılık yapılmaktadır. Büyük baş hayvancılıkta 2.’dir. Geçitler; Kalkanlı (zigana), Kop.

7 İÇ ANADOLU BÖLGESİ Ova ve Platoların en yaygın olduğu bölgedir
En az yağış alan Tuz Gölü ve çevresi bu bölgededir 5 önemli sönmüş volkan dağı vardır Kuzeyi ve Güneyi yüksek dağlarla çevrili olduğundan, deniz etkisine kapalı (nemi az) olan bir bölgedir Step iklimi görülür ve kuraklık önemli bir özelliğidir. Evler kerpiçten yapılır Eğim fazla olmadığı için ulaşım kolay ve yaygındır Sulama yetersizliğinden dolayı toprakların bir kısmı Nadasa bırakılır Yeşil mercimek, Şekerpancarı, Arpa, Buğday, Elma ve Patates üretiminde 1. sıradadır. Küçükbaş hayvancılıkta 1.sıradadır.

8 DOĞU ANADOLU BÖLGESİ En büyük ve en yüksek (2220m) bölgedir
En yüksek dağ Ağrı’dır (5165m) En düşük ortalama sıcaklığa sahiptir. Ekili dikili alan oranı en az olan bölgedir (%10) En büyük göl Van gölü ve en büyük baraj Keban bu bölgededir. Tarım ürünlerinin en geç olgunlaştığı bölgedir. Hayvancılık yaygındır, büyük baş hayvancılıkta 1.sıradadır. Nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgedir. Maden çeşitliliği en fazla olan bölgedir.

9 GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Türkiye’nin en küçük ve en az nüfuslu bölgesidir. En yüksek yaz sıcaklığı bu bölgededir. Petrol çıkarılan tek bölgedir. Orman yönünden en fakir bölgedir. Platolar geniş yer kaplar. En yüksek dağı, sönmüş bir volkanik dağ olan Karacadağ’dır. Samyeli rüzgârları sıcaklığı arttırır. Buharlaşma ve yıllık sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Verimli topraklar vardır fakat sulama en önemli sorundur. Bunu çözmek içinde GAP Projesi yapılmıştır (baraj, kanal, tünel) Güneydoğu Anadolu Bölgesi, GAP projesi ile sulamanın artması sonucu PAMUK üretiminde 1.sırayı almaya başlamıştır.

10 GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
MARMARA BÖLGESİ EGE BÖLGESİ AKDENİZ BÖLGESİ KARADENİZ BÖLGESİ İÇ ANADOLU BÖLGESİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİ GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ


"Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları