Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğu Anadolu Bölgesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğu Anadolu Bölgesi."— Sunum transkripti:

1 Doğu Anadolu Bölgesi

2 Bölümleri

3 Doğu Anadolu Bölgesi’nin genel özellikleri
1. Bölge en büyük yüzölçüme, en fazla yükseltiye ve en engebeli yapıya sahip olan bölgedir. 2. Cilo ve Ağrı dağlarında Türkiye'nin en büyük buzulları bulunur. 3. Türkiye'nin en yüksek dağı (Ağrı) ve en büyük gölü (Van Gölü) buradadır. 4. Hayvancılık tarımın önündedir ve en fazla büyükbaş hayvan bu bölgede yetiştirilir. 5. Maden bakımından ve hidroelektrik potansiyeli bakımından Türkiye'de 1. sıradadır. 6. Nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir.

4 Doğu Anadolu Bölgesi’nin genel özellikleri
7. En uzun kışlar ve en kısa yazlar bu bölgede yaşanır. 8. Suyu en bol akarsular (Fırat ve Dicle) bu bölgededir. 9. En düşük sıcaklıklar burada ölçülmüştür. En fazla yıllık sıcaklık farkı bu bölgemizde görülür. 10. En fazla kar yağışı ve en fazla don olayı bu bölgemizde görülür. .

5 Doğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri
11. Yeraltı kaynakları bakımından en zengin bölgemizdir. 12. Günlük ve yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgedir. 13. Yıllık yağış miktarı 600 mm civarındadır. En fazla yağış ilkbahar ve yaz aylarında görülür. 14. Yıllık sıcaklık ortalaması 5 – 8°C,      En sıcak ay ortalaması: °C      En soğuk ay ortalaması: - 5 , - 7°C’dir.  

6 Doğu Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Şekilleri ve Diğer Özellikleri
Batıdan doğuya gittikçe genişleyen Türkiye’nin doğusunda ülke topraklarının %21’ini kaplayan en geniş bölgemizidir. DAĞLARI: Doğu Anadolu Bölgesi’nde dağlar 3 sıra halinde uzanır. Doğu Anadolu’nun güneyinde; Güneydoğu Toroslar ile Buzul Dağları ortasında Mercan, Karasu, Munzur ve Palandöken dağları, Kuzeyde ise Çimen, Kop, Allahüekber ve Yalnız çam dağları uzanır. Ağrı, Tendürek, Süphan ve Nemrut dağları ise volkanik bir yapıya sahiptir.

7 OVALARI: Elbistan , Malatya. Elazığ, Bingöl, Muş, Erzurum, Erzincan, Tercan, Kağızman, Pasinler ve Iğdır ovaları bulunur.

8 PLATOLARI Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğusunda kalın lav örtüsüyle kaplı olan Erzurum, Kars ve Ardahan Platoları yer alır.

9 AKARSULARI Doğu Anadolu ülkemizin en geniş akarsu havzalarına sahip bölgelerinden biridir. Fırat, Dicle, Aras ve Kura nehirleri bölgenin akarsularıdır. Bu akarsuların yatak eğimleri fazla olduğu için enerji potansiyelleri fazladır.

10 GÖLLERİ : Van, Erçek, Hazar, Çıldır ve Nazik Gölleridir. Yurdumuzun en büyük gölü Van Gölü bu bölgededir. Sularını dışarıya akıtamadığı için kapalı havza konumundadır.

11 İKLİMİ: Doğu Anadolu Bölgesinin denizde uzak ortalama yükseltinin fazla olması nedeniyle karasal iklim etkilidir. Bölgenin Elazığ, Malatya ve Iğdır gibi alçak ovalarında ise ılıman iklim koşulları etkilidir.

12 BİTKİ ÖRTÜSÜ: Bölgenin bitki örtüsü bozkırdır. Ormanlar daha çok yüksek yerlerde bulunur. Doğu Anadolu Bölgesinin kuzey doğusunda yani Erzurum- Kars yöresinde Sürekli yeşil kalan uzun boylu otların bulunduğu alpin çayırı vardır.

13 NÜFUS VE YERLEŞME: Nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgedir. Bölgede nüfusun en az olduğu yerler; Hakkari, Bingöl ve Tunceli’dir. Elazığ ve Malatya gibi illerde nüfus yoğunluğu fazladır.

14 TARIM VE HAYVANCILIK Bölgede ekili-dikili alanlar azdır. Özellikle Malatya, Elazığ ve Elbistan ovalarında buğday, arpa, şeker pancarı, tütün ve pamuk yetiştirilir. Halkın geçim kaynaklarının başında hayvancılık gelir. Erzurum ve Kars yöresinde yaz yağışlarının görülmesi ve alpin çayırı olmasından dolayı büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.

15 YER ALTI KAYNAKLARI Bölge yer altı kaynakları bakımından zengindir. Demir, krom, bakır, linyit, Oltu taşı, çinko ve kaya tuzu önemli yer altı kaynaklarıdır.

16 SANAYİ: Sanayi yeterince gelişmemiştir. Sanayi Malatya, Elazığ ve Erzurum gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Şeker, yem fabrikaları, et kombinaları, süt fabrikaları, dokuma, çimento ve krom fabrikaları önemli sanayi tesisleridir.

17 TURİSTİK YERLER İshakpaşa Sarayı (Doğu Beyazıt), Ani Kalesi, Van gölü

18 DOĞU ANADOLU RESİMLER GÖLLER ARAS VAN AĞRI ALLAHU EKBER DAĞI


"Doğu Anadolu Bölgesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları