Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Oruç İbadeti İlköğretim DKAB Dersi 7. Sınıf 2. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Oruç İbadeti İlköğretim DKAB Dersi 7. Sınıf 2. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 Oruç İbadeti İlköğretim DKAB Dersi 7. Sınıf 2. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com

2 7.2. Ünite: / Konular 1.Ramazan Ayı ve Önemi 2.Ramazan Orucu 3.Ramazan Ayı ve Oruçla İlgili Kavramlar 4.Muharrem Orucu 5.Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 6.Orucu Bozan Durumlar 7.Oruç İbadetinin Kişiye ve Topluma Kazandırdıkları

3 3 7.2. Ünite: / Kazanımlar 1. Ramazan ayının önemini ve bu ayı önemli yapan hususları açıklar. 2. Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar. 3. Ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramları açıklar. 4. Muharrem orucunu açıklar. 5. Oruç tutan kimsenin dikkat etmesi gereken hususları örnekleri ile açıklar. 6. Orucu bozan durumların neler olduğunu belirtir. 7. Orucun birey ve toplum üzerindeki yararlarını çevresinden örnekler vererek açıklar. 8. Oruç ibadetinin kişi iradesi ve davranışları üzerindeki etkisini açıklar.

4 4 1. Ramazan Ayı ve Önemi Ramazan ayı, bütün Müslümanlar için kutsal bir aydır. Her Müslüman ramazan ayına önem verir. Bunun iki sebebi vardır :

5 1. Ramazan Ayı ve Önemi 1- Kur'an Ramazan Ayında indirilmiştir. 2- Ramazan Oruç ayıdır.

6 Ramazanı önemli kılan diğer bir etken de İslam’ın temel ibadetlerinden biri olan orucun bu ayda tutuluyor olmasıdır. Bu nedenle ramazan, “oruç ayı” olarak da isimlendirilmiştir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de, “…Öyle ise içinizden kim bu aya (ramazana) ulaşırsa onu oruçla geçirsin…” buyurarak ramazan orucunu farz kılmıştır.

7 ORUÇ imsak İftar ile biter RAMAZAN AYINDA Kadir Gecesi vardır. Teravih namazı kılınır. Tutulur ile başlar 2. Ramazan Orucu BU TABLODA RAMAZAN AYINA ANLAM KATAN İBADETLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

8 2. Ramazan Orucu Oruç; tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır.

9 Kur’an-ı Kerim’de, “Ey inananlar! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı.” ayetiyle orucun, Allah’ın gönderdiği tüm dinlerde olduğu bildirilmiştir.

10 Oruç tutan kimse kötülüklerden kaçınmaya, iyi ve güzel davranışlarda bulunmaya özen gösterir. Oruç; ergenlik çağına girmiş, akıllı ve sağlıklı Müslümanlara farzdır. İnsana iç disiplin kazandırmayı, insanı kötülüklerden sakındırmayı, Allah’ı yüceltmeyi amaçlayan bir ibadettir.

11 2. Ramazan Orucu Hamile ve bebekli kadınlar, sağlık durumu elverişli olmayanlar, yaşlılar, yolculuğa çıkanlar, oruç tutmakla sorumlu tutulmamıştır. İslam insanların güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir.

12 2. Ramazan Orucu Sürekli sağlık sorunu olanlar ve yaşlılık gibi nedenlerle oruç tutamayanlar ise fidye verirler. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “…Oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak kadar fidye gerekir…”

13 2. Ramazan Orucu Bir yoksulun bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacak miktardaki paraya fidye denir.

14 ORUÇ FARZDI R ayıdır RAMAZAN Allah emretmiştir niçin Günahlarda n korur -u bozar Yeme içme ve cinsel ilişki -a başlamadan önce yemek zamanıdır sahur -a başlama zamanıdır. İMSAK -un sona erdiği andır. İFTAR tutmayabilir tutmayanlar verir FİDYE YOLCU VE HASTA

15 3. Ramazan Ayı ve Oruçla İlgili Kavramlar Yemek için gece kalkılan vakte sahur vakti denir. Yenilen yemeğe de sahur yemeği adı verilir. İmsak, oruca başlama vakti anlamına gelmektedir. Tan yerinin ağarmasıyla oruç yasaklarının başladığı vakte imsak denir.

16 3. Ramazan Ayı ve Oruçla İlgili Kavramlar Orucu açmaya iftar; orucun açıldığı vakte iftar vakti; yenilen yemeğe de iftar yemeği denir. Teravih namazı, ramazan ayında yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan sünnet bir namazdır.

17 4. Muharrem Orucu Hicri ayların birincisinin muharrem ayı olduğunu biliyor muydunuz? Sözlükte “haram kılınan, yasaklanan; kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarına gelen muharrem, hicri takvime göre yılın ilk ayıdır. Muharrem ayının onuncu günü aşura günü diye adlandırılır.

18 5. Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Oruçlu insan Kötü söz söylememeli. Kötü davranışlardan uzak durmalı. Yalan söylememeli. İyi geçinmeli ve kimseyi kırmamalı. Yemek ve içeceklerden uzak durmalı İbadet ettiğinin bilincinde olmalıdır. Öfkeli davranışlardan kaçınmalıdır.

19 6. Orucu Bozan Durumlar Oruç tutan kimse nelere dikkat etmelidir? Orucu bozan durumların bazıları şunlardır: - Oruçlu olduğunu bilerek yemek ve içmek - Sigara içmek - İlaç kullanmak

20 6. Orucu Bozmayan Durumlar Orucu bozmayan durumların bazıları şunlardır: Oruçlu olduğunu unutarak yemek ve içmek. Göze ilaç damlatmak. Kan vermek. Ağza ve burna su alıp çalkalamak. Banyo yapmak

21 7. Oruç İbadetinin Kişiye ve Topluma Kazandırdıkları Camide Müslümanlar birbiriyle tanışır, görüşür, konuşurlar. Bütün bunlar da insanların birbirlerini sevmelerinde, birbirleriyle kaynaşmalarında etkili olur. Ramazan ayı boyunca verilen iftar davetlerinin de dostluk ve kardeşlik duygularının gelişmesinde önemli bir rolü vardır. Sonuç olarak oruç ibadetinin hem fert hem de toplum için pek çok faydası bulunur. Her Müslüman bunun farkında olmalı, ibadetlerini bilinçli bir şekilde yerine getirmelidir.

22 R A MA Z A N SHUR SHUR O R Ç BYRAMBYRAM İ S A K TERVİHTERVİH F T A R MUKBELEMUKBELE A H Y A KURNKURN 1. Oruç tutulan ay. 2. Oruç tutmak için gece kalkıp yemek yediğimiz vakit. 3. Ramazan ayında tutulur. 4. Ramazan ayının sonundaki sevinçli gün. 5. Sahurdan sonra yemek yemenin yasaklandığı, orucun başladığı vakit. 6. Ramazanda kılınan namaz. 7. Orucun açıldığı vakit. 8. Bir kişinin Kur’an’ı yüksek sesle okuyup diğerlerinin takip etmesi. 9. Camilerde minarelerin arasına asılan ışıklı yazı. 10. Kutsal kitabımız.

23 BENİ SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM.


"Oruç İbadeti İlköğretim DKAB Dersi 7. Sınıf 2. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları