Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com

2 5. Ünite: / Konular 1.Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır 2.Sevgi Allah’ın Verdiği Bir Nimettir 3.Allah Yarattıklarını Sever 4.Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir 5.İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler 1.Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır 2.Sevgi Allah’ın Verdiği Bir Nimettir 3.Allah Yarattıklarını Sever 4.Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir 5.İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler

3 5. Ünite: / Kazanımlar 1.Sevmenin ve sevilmenin bir ihtiyaç olduğunu fark eder. 2.Sevginin, yaratılmışların hayatlarını sürdürmedeki önemini açıklar. 3.Sevginin Allah tarafından insanlara verilen bir nimet olduğunu örneklerle açıklar. 4.Sevgi ifadesi olan davranışlara örnekler verir. 5.Allah’ın, yarattıklarını sevdiğine dair örnekler verir. 6.Sevginin, dostluk ve kardeşlik bakımından önemini irdeler. 7.İslam’da sevgi ve barışın önemini açıklar. 8.Dostça ve kardeşçe yaşamaya özen gösterir. 1.Sevmenin ve sevilmenin bir ihtiyaç olduğunu fark eder. 2.Sevginin, yaratılmışların hayatlarını sürdürmedeki önemini açıklar. 3.Sevginin Allah tarafından insanlara verilen bir nimet olduğunu örneklerle açıklar. 4.Sevgi ifadesi olan davranışlara örnekler verir. 5.Allah’ın, yarattıklarını sevdiğine dair örnekler verir. 6.Sevginin, dostluk ve kardeşlik bakımından önemini irdeler. 7.İslam’da sevgi ve barışın önemini açıklar. 8.Dostça ve kardeşçe yaşamaya özen gösterir.

4 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır Güneş Sevgisi Akan suyu severim ben Işıldayan karı severim Bir yeşil yaprak Bir telli böcek Yeşeren tohum Güneşte görsem Sevinç doldurur içime Bir günü Güzel bir günü Güneşli bir günü Hiçbir şeye değişmem. Necati CUMALI Güneş Sevgisi Akan suyu severim ben Işıldayan karı severim Bir yeşil yaprak Bir telli böcek Yeşeren tohum Güneşte görsem Sevinç doldurur içime Bir günü Güzel bir günü Güneşli bir günü Hiçbir şeye değişmem. Necati CUMALI

5 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır SEVG İ AHLAKAHLAK ERDEMERDEM DOSTLUKDOSTLUK

6 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır ? Yaşamamız için gerekli olan duygusal ihtiyaçlarımız nelerdir?

7 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam iman etmiş olamazsınız…’’ Hadis-i Şerif “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam iman etmiş olamazsınız…’’ Hadis-i Şerif

8 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır Yurtta barış dünyada barış. M. Kemal Atatürk

9 Bir gün Hz. Peygamberin yanında oturmakta olan bir kişi önlerinden geçen bir adam için “Ey Allah’ın Resulü ben şu adamı çok seviyorum.” dedi. Peygamber, “Peki ona bunu söyledin mi?” diye sordu. Adam “Hayır.” diye cevap verdi. Hz. Peygamber, “Koş, bunu ona söyle.” buyurdu. Buharî, Edeb, 18. Bir gün Hz. Peygamberin yanında oturmakta olan bir kişi önlerinden geçen bir adam için “Ey Allah’ın Resulü ben şu adamı çok seviyorum.” dedi. Peygamber, “Peki ona bunu söyledin mi?” diye sordu. Adam “Hayır.” diye cevap verdi. Hz. Peygamber, “Koş, bunu ona söyle.” buyurdu. Buharî, Edeb, 18. 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır

10 ? Sevdiklerinize sevginizi ne şekilde ifade edersiniz?

11 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır Sevdiklerimize sevgimizi değişik şekillerde gösteririz.

12 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir Bir gün Peygamberimizin yanına bazı insanlar gelmişti. Bunların arasında bir kadın da vardı. Kadın çocuğunu kaybetmişti. Çocuğunu bulur bulmaz alıp onu bağrına bastı. Bu sevgi ve şefkati gören Peygamberimiz, “Şu kadın, çocuğunun bir zarar görmesini ister mi?” diye sordu. Oradakiler “Hayır, kesinlikle istemez.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz, “İşte Allah, kullarına bu kadının yavrusuna olan sevgi ve şefkatinden daha merhametli ve şefkatlidir.” buyurdu. Buharî, Edeb,18. Bir gün Peygamberimizin yanına bazı insanlar gelmişti. Bunların arasında bir kadın da vardı. Kadın çocuğunu kaybetmişti. Çocuğunu bulur bulmaz alıp onu bağrına bastı. Bu sevgi ve şefkati gören Peygamberimiz, “Şu kadın, çocuğunun bir zarar görmesini ister mi?” diye sordu. Oradakiler “Hayır, kesinlikle istemez.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz, “İşte Allah, kullarına bu kadının yavrusuna olan sevgi ve şefkatinden daha merhametli ve şefkatlidir.” buyurdu. Buharî, Edeb,18.

13 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir Allah bize nimetler vermiştir. Sevgi de bu nimetlerden biridir. Verdiği nimetler için Allah’a şükür etmeliyiz.

14 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir

15

16 “…Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız…” (İbrahim suresi, 34.ayet.) “…Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız…” (İbrahim suresi, 34.ayet.)

17 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir “Onun (varlığının ve kudretinin) delillerinden biri de birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir…” (Rûm suresi, 21. ayet.) “Onun (varlığının ve kudretinin) delillerinden biri de birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir…” (Rûm suresi, 21. ayet.)

18 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir ? Sevginin olmadığı bir dünyada insanlar arasındaki ilişkiler nasıl olurdu?

19 3. Allah Yarattıklarını Sever RAHMAN: Dünyada dost olsun düşman olsun, layık olsun olmasın, mümin olsun kâfir olsun, bütün yaratıklara rızık ve sayısız nimetler veren anlamındadır. RAHİM: Ahirette yalnız Müslümanlara merhamet eden demektir.

20 3. Allah Yarattıklarını Sever “Gökleri ve yeri yoktan var eden odur…” (En’âm suresi, 101. ayet.) “Gökleri ve yeri yoktan var eden odur…” (En’âm suresi, 101. ayet.)

21 3. Allah Yarattıklarını Sever “Ve evcil hayvanları da yarattı. O hayvanlar ki, kendilerinden, pek çok yararları yanında, sizi ısıtan giysiler, besleyen yiyecekler elde ediyorsunuz.” (Nahl suresi, 5. ayet.) “Ve evcil hayvanları da yarattı. O hayvanlar ki, kendilerinden, pek çok yararları yanında, sizi ısıtan giysiler, besleyen yiyecekler elde ediyorsunuz.” (Nahl suresi, 5. ayet.)

22 3. Allah Yarattıklarını Sever Peygamberimizin arkadaşlarından birisi kucağında küçük çocuğu ile birlikte Hz. Peygamberin yanına gelmişti. Çocuğunu öpüyor, kokluyor, sarılıyor, ona olan sevgisini gösteriyordu. Peygamberimiz ona sordu: “Sen onu çok seviyorsun değil mi?” Adam: “Evet ey Allah’ın Resulü”, dedi. Peygamber Efendimiz: “Allah’ın, yarattıklarına olan sevgisi, senin bu sevginden daha fazladır.” buyurdu. Buharî, Edeb, 28. Peygamberimizin arkadaşlarından birisi kucağında küçük çocuğu ile birlikte Hz. Peygamberin yanına gelmişti. Çocuğunu öpüyor, kokluyor, sarılıyor, ona olan sevgisini gösteriyordu. Peygamberimiz ona sordu: “Sen onu çok seviyorsun değil mi?” Adam: “Evet ey Allah’ın Resulü”, dedi. Peygamber Efendimiz: “Allah’ın, yarattıklarına olan sevgisi, senin bu sevginden daha fazladır.” buyurdu. Buharî, Edeb, 28.

23 3. Allah Yarattıklarını Sever Allah’ın sevgisini kazanmamız için neler yapmalıyız?

24 ALLAH’IN SEVG İ S İ N İ KAZANMAK İ Ç İ N 3. Allah Yarattıklarını Sever EM İ RLER İ NE İ TAAT ETMEK YASAKLARINDAN KAÇINMAK PEYGAMBERE İTAAT NAMAZ SADAKA VERMEK DEDİKODU KISKAN Ç LIK YALAN SÖYLEMEK HIRSIZ LIK ORU Ç

25 3. Allah Yarattıklarını Sever

26 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir “Küçüklerimize sevgi ve şefkat göstermeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” Tirmizî, Birr, 15.

27 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir DOSTLUKDOSTLUK ARKADAŞLIKARKADAŞLIK

28 “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” Fussilet suresi, 34. ayet. “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” Fussilet suresi, 34. ayet.

29 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir Niçin sevgi ve saygı insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde önemli bir rol oynar?

30 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir İyi ve kötü günlerimizde yaşadığımız duyguları kimlerle paylaşırız veya paylaşma isteği hissederiz? İyi ve kötü günlerimizde yaşadığımız duyguları kimlerle paylaşırız veya paylaşma isteği hissederiz?

31 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir “(Allah’ın yarattıklarına) merhamet et ki, (Allah tarafından da) sana merhamet edilsin.” Hz. Ali “(Allah’ın yarattıklarına) merhamet et ki, (Allah tarafından da) sana merhamet edilsin.” Hz. Ali

32 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başka birisine yapmayınız.

33 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler İslam dininin toplumsal yaşamda dost ve kardeşliği geliştirici öğütleri nelerdir? İslam dininin toplumsal yaşamda dost ve kardeşliği geliştirici öğütleri nelerdir?

34 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler

35 Dinimizce dostluk ve kardeşliğin gerekleri Selamlaşmak Dargın durmamak Misafirleri ağırlamak Dargınları barıştırmak Dostları ziyaret etmek Dostları ziyaret etmek Hastaları ziyaret etmek Hata yapanları bağışlamak İnsanların iyiliğini istemek Başkalarına yardım etmek Başkalarına yardım etmek Hiç kimseye zarar vermemek Başkalarının kusurlarını araştırmamak Büyüklere saygı, küçüklere merhamet göstermek


"Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları