Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORUÇ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ EMRİYE KÜÇÜK 1090710005.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORUÇ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ EMRİYE KÜÇÜK 1090710005."— Sunum transkripti:

1 ORUÇ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ EMRİYE KÜÇÜK 1090710005

2  Oruç kimlere farzdır?  Orucun Bozulması,  Orucun Kazası ve Kefareti,  Orucun Müstehapları,  Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Özürler. KONUNUN ANA HATLARI

3 ORUÇ  Oruç demek; niyetlenip tan yeri ağarmaya başladığı zamandan, akşam güneşi batıncaya kadar, hiç bir şey yememek içmemektir.

4 ORUÇ KİMLERE FARZDIR  Müslüman olanlara,  Akıllı olanlara,  Ergenlik çağına girmiş olanlara farzdır.

5 ORUCU BOZMAYAN HALLER  Oruçlu olduğunu unutarak, yemek, içmek  Boğazına toz girmek veya sinek kaçmak.  Kendi isteğinle olmayarak, boğazına duman girmek.  Ağzına aldığı ilacın tadı boğazına kaçmak.

6  Kendi dilemesi ve istemesi olmayarak kusmak.  Kan aldırmak.  Sürme çekmek.  Denize veya başka bir suya dalıp boğazına su kaçmak. ORUCU BOZMAYAN HALLER (devamı)

7 ORUCU BOZUP YALNIZ KAZAYI GEREKTİREN HALLER  Çiğ pirinç yemek.  Sade un yemek.  İçine yağ gibi bir şey koymadan yalnız yoğrulmuş hamur yemek.  Birden, çok miktarda tuz yemek.  Zeytin çekirdeği ve buna benzer bir şey yemek.

8  Henüz içi olmayan taze ceviz yutmak.  Taş, demir, bakır, altın, gümüş veya toprak yutmak.  Burnuna ilaç çekmek.  Boğazına huni ile bir şey akıtmak. ORUCU BOZUP YALNIZ KAZAYI GEREKTİREN HALLER (devamı)

9  Boğazına yağmur veya kar kaçıp onu kendi isteğinle yutmamış olmak.  Zorla oruç bozmak.  Dişleri arasında nohut tanesi kadar kalan şeyi yutmak.  Sabah olmuş iken şüphe üzerine sahur yemek. ORUCU BOZUP YALNIZ KAZAYI GEREKTİREN HALLER (devamı)

10 ORUCU BOZUP DA HEM KAZAYI, HEM DE KEFARETİ GEREKTİREN HALLER  Oruçlu olduğunu bilerek yemek içmek.  Ağzına giren yağmuru, doluyu, karı yutmak.  Tütün içmek ve dumanı içine veya ciğerine çekmek.  Çiğ et yemek.  İç yağı veya pastırma yemek.

11 ORUÇLU İÇİN MÜSTEHAP OLAN ŞEYLER  Oruç tutacak olan kimsenin sahur yemeği yemesi.  İftarı acele yapmak,yani akşam namazından önce oruç açmak.  Orucu hurma gibi tatlı bir şeyle açmak.  Oruçlu için itikaf da müstehaptır.

12 ORUÇ TUTMAMAYI MÜBAH KILAN ÖZÜRLER  Yolculuk,  Hastalık,  Düşmanla cihat,  Zorlama hali,  Şiddetli açlık ve susuzluk.

13  Gebelik, süt annelik,  Hayz ve nifas hali,  Ziyafet,  Boşamaya yemin,  Yaş büyüklüğü. ORUÇ TUTMAMAYI MÜBAH KILAN ÖZÜRLER (devamı)

14 “ Kim ramazanın manevi zenginliklerine inanarak ve karşılığını Allah’tan umarak oruç tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Hadis-i Şerif)

15 “…….. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yesin, içsin, sonra akşama kadar orucu tamamlayın………” (Bakara-187)


"ORUÇ DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ EMRİYE KÜÇÜK 1090710005." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları