Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu KONU: SEVGİ KARDEŞLİK DOSTLUK pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu KONU: SEVGİ KARDEŞLİK DOSTLUK pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu KONU: SEVGİ KARDEŞLİK DOSTLUK pedagojiformasyon.com

2 5. Ünite: / Konular 1.Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır 2.Sevgi Allah’ın Verdiği Bir Nimettir 3.Allah Yarattıklarını Sever 4.Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir 5.İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler

3 3 5. Ünite: / Kazanımlar 1.Sevmenin ve sevilmenin bir ihtiyaç olduğunu fark eder. 2.Sevginin, yaratılmışların hayatlarını sürdürmedeki önemini açıklar. 3.Sevginin Allah tarafından insanlara verilen bir nimet olduğunu örneklerle açıklar. 4.Sevgi ifadesi olan davranışlara örnekler verir. 5.Allah’ın, yarattıklarını sevdiğine dair örnekler verir. 6.Sevginin, dostluk ve kardeşlik bakımından önemini irdeler. 7.İslam’da sevgi ve barışın önemini açıklar. 8.Dostça ve kardeşçe yaşamaya özen gösterir.

4 4 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır

5

6

7 “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam iman etmiş olamazsınız…’’ Hadis-i Şerif

8 1. Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır Sevdiklerim ize sevgimizi değişik şekillerde gösteririz. HEDİYELEŞE REK DEĞER VEREREK GÜZEL SÖZ SÖYLEYERE K TEBESSÜM EDEREK

9 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir Bir gün Peygamberimizin yanına bazı insanlar gelmişti. Bunların arasında bir kadın da vardı. Kadın çocuğunu kaybetmişti. Çocuğunu bulur bulmaz alıp onu bağrına bastı. Bu sevgi ve şefkati gören Peygamberimiz, “Şu kadın, çocuğunun bir zarar görmesini ister mi?” diye sordu. Oradakiler “Hayır, kesinlikle istemez.” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz, “İşte Allah, kullarına bu kadının yavrusuna olan sevgi ve şefkatinden daha merhametli ve şefkatlidir.” buyurdu. Buharî, Edeb,18.

10 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir Allah bize nimetler vermiştir. Sevgi de bu nimetlerden biridir. Verdiği nimetler için Allah’a şükür etmeliyiz.

11 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir

12

13 “…Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız…” (İbrahim suresi, 34.ayet.)

14 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir “Onun (varlığının ve kudretinin) delillerinden biri de birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir…” (Rûm suresi, 21. ayet.)

15 2. Sevgi Allah’ın Bize Verdiği Bir Nimettir Sevginin olmadığı bir dünyada insanlar arasındaki ilişkiler nasıl olurdu?

16 3. Allah Yarattıklarını Sever RAHMAN: Dünyada dost olsun düşman olsun, layık olsun olmasın, mümin olsun kâfir olsun, bütün yaratıklara rızık ve sayısız nimetler veren anlamındadır. RAHİM: Ahirette yalnız Müslümanlara merhamet eden demektir.

17 3. Allah Yarattıklarını Sever “Gökleri ve yeri yoktan var eden odur…” (En’âm suresi, 101. ayet.)

18 “Ve evcil hayvanları da yarattı. O hayvanlar ki, kendilerinden, pek çok yararları yanında, sizi ısıtan giysiler, besleyen yiyecekler elde ediyorsunuz.” (Nahl suresi, 5. ayet.)

19 3. Allah Yarattıklarını Sever Peygamberimizin arkadaşlarından birisi kucağında küçük çocuğu ile birlikte Hz. Peygamberin yanına gelmişti. Çocuğunu öpüyor, kokluyor, sarılıyor, ona olan sevgisini gösteriyordu. Peygamberimiz ona sordu: “Sen onu çok seviyorsun değil mi?” Adam: “Evet ey Allah’ın Resulü”, dedi. Peygamber Efendimiz: “Allah’ın, yarattıklarına olan sevgisi, senin bu sevginden daha fazladır.” buyurdu. Buharî, Edeb, 28.

20 3. Allah Yarattıklarını Sever “Allah iyilik edenleri sever.” Allah’ın sevgisini kazanmamız için neler yapmalıyız?

21 ALLAH’IN SEVG İ S İ N İ KAZANMAK İ Ç İ N 3. Allah Yarattıklarını Sever EM İ RLER İ NE İ TAAT ETMEK YASAKLARINDAN KAÇINMAK PEYGAMBERE İTAAT NAMAZ SADAKA VERMEK DEDİKODU KISKAN Ç LIK YALAN SÖYLEMEK HIRSIZ LIK ORU Ç

22 3. Allah Yarattıklarını Sever

23 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir “Küçüklerimize sevgi ve şefkat göstermeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” Tirmizî, Birr, 15.

24 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir DOSTLUKDOSTLUK ARKADAŞLIKARKADAŞLIK

25 “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” Fussilet suresi, 34. ayet.

26 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir Niçin sevgi ve saygı insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde önemli bir rol oynar?

27 4. Dostluk ve Kardeşliğin Temeli Sevgidir

28 “(Allah’ın yarattıklarına) merhamet et ki, (Allah tarafından da) sana merhamet edilsin.” Hz. Ali

29 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başka birisine yapmayınız.

30 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler İslam dininin toplumsal yaşamda dost ve kardeşliği geliştirici öğütleri nelerdir?

31 5. İslam Dini Dostça ve Kardeşçe Yaşamayı Öğütler

32 Dinimizce dostluk ve kardeşliğin gerekleri Selamlaşmak Dargın durmamak Misafirleri ağırlamak Dargınları barıştırmak Dostları ziyaret etmek Hastaları ziyaret etmek Hata yapanları bağışlamak İnsanların iyiliğini istemek Başkalarına yardım etmek Hiç kimseye zarar vermemek Başkalarının kusurlarını araştırmamak Büyüklere saygı, küçüklere merhamet göstermek


"İlköğretim DKAB Dersi 4. Sınıf 5. Ünite Sunusu KONU: SEVGİ KARDEŞLİK DOSTLUK pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları