Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İslam dininde ramazan ayına niçin önem verilmektedir?  İmsak, İftar, Sahur, Mukabele, Teravih namazı ve Fitre kavramlarının anlamlarını yazınız.  Muharrem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İslam dininde ramazan ayına niçin önem verilmektedir?  İmsak, İftar, Sahur, Mukabele, Teravih namazı ve Fitre kavramlarının anlamlarını yazınız.  Muharrem."— Sunum transkripti:

1  İslam dininde ramazan ayına niçin önem verilmektedir?  İmsak, İftar, Sahur, Mukabele, Teravih namazı ve Fitre kavramlarının anlamlarını yazınız.  Muharrem orucu hakkında bilgi veriniz.  Oruç tutan insan nelere dikkat etmelidir?  Oruç ibadetinin toplumsal faydaları nelerdir?  Test soruları  Boşluk doldurma soruları  Doğru-Yanlış soruları

2

3  Oruç ayı olduğu için  Kur’an ayı olduğu için

4 SAHURİMSAKİFTAR ORUÇ

5  Oruç tutmak için sabah namazından önce sahur vaktinde yemek yenir.  Geceleyin kalkılan zamana "sahur",  bu zamanda yenilen yemeğe de "sahur yemeği" denir.

6  İmsak: Sözlük anlamı, tutmaktır.  Yemek yemenin yasaklandığı, orucun başlama zamanına imsak vakti denir.  Sabah şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda sabah namazının başlangıcıdır.

7

8  Orucun sona erdiği vakit olan güneşin battığı ve akşam namazının vaktinin girdiği zamana denir.

9

10

11  Mukabele karşılık verme, karşılıklı okuma anlamına gelir.  Bir kimsenin Kur'an'ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur'an'dan takip etmesine "mukabele" denir.

12  Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için, ramazan gecelerinde kılınan sünnet bir namazdır.  Peygamberimiz bu namazı kılmış ve Müslümanlara da kılmalarını öğütlemiştir.  Yatsı namazından sonra, vitir namazından önce kılınır.  Ülkemizde genelde yirmi rekât olarak kılınması bir gelenek haline gelmiştir.  Teravih namazı ikişer veya dörder rekat olarak kılınabilir. İki rekat olarak kılındığı zaman sabah namazının sünneti, dört rekat kılındığı zaman ise ikindi namazının sünneti gibi kılınır.  Teravih namazı cemaatle kılınabileceği gibi, yalnız da kılınabilir.

13  Zekâttan ayrı olarak, zengin sayılan her Müslüman yılda bir kez muhtaç kimselere "fitre" verir.  Fitre, zekâta göre daha küçük çaptaki bir yardımdır.  Bunda belli bir yaşa gelmiş olma şartı aranmaz.  Bir ailedeki bütün bireylerin fıtır sadakasını büyüklerinden biri verebilir.  Fitre miktarı kişinin ekonomik düzeyine, maddi durumuna göre değişmektedir.  Ülkemizde fitrenin miktarı her yıl müftülüklerce açıklanır.

14  Allah’ın bir emri olduğu bilincinde olunmalıdır.  Samimi olmalıdır.  Oruç ciddiye alınmalıdır.  Oruç, aç susuz kalmak olarak görülmemelidir.  Kötü söz söylenmemeli, kalp kırılmamalıdır.  Sabırlı olunmalıdır.  Anlayışlı olunmalıdır.  Temizliğe dikkat edilmelidir.

15  Yapılan yardımlar sayesinde yoksulların ihtiyaçları karşılanmış olur.  Oruç paylaşma ve yardımlaşma duygularını güçlendirir.  Toplumsal dayanışmaya katkı sağlar.  Zekat, Sadaka ve Fitre bu ayda verilir.  Zenginle fakir arasında sevgi, saygı ve yakınlık oluşmasına katkı sağlar.  İftar davetlerinin verilmesiyle dostluk ve kardeşlik duygularının gelişmesine katkı sağlar.  İnsanlar arasında iyi ilişkilerin olmasına katkı sağlar.

16  1. Aşağıda verilen bilgilerden hangisi ramazan ayının önemiyle ilgili değildir?  A. Kur’an’ın ramazan ayında indirilmeye başlaması  B. Hz. Muhammed’in ramazan ayında peygamber olarak görevlendirilmesi  C. Ramazan ayında oruç tutulması  D. Ramazanın hicri takvimde yer alan aylardan biri olması

17  2. Aşağıdakilerden hangisi ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramlar arasında yer almaz?  A. Teravih namazı  B. Mukabele  C. Vitir namazı  D. Sahur

18  3. Aşağıdakilerden hangisi muharrem orucuyla ilgili doğru bilgi içermektedir?  A. Muharrem orucu bütün dinlerde var olan bir ibadettir.  B. Muharrem ayında sadece Şiiler oruç tutar.  C. Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutmak sünnettir.  D. Alevi-Bektaşiler muharrem ayında hiç oruç tutmazlar.

19  4. Aşağıdakilerden hangisi ramazan ayı ve orucun toplumsal faydalarından biri olarak görülemez?  A. Ramazanda sosyal dayanışmanın artması  B. Ramazanda toplumun daha çok kaynaşması  C. Ramazanda fakirlerin daha çok yardım alması  D. Ramazanda kişinin iradesinin daha da güçlenmesi

20  1. ( ) Oruç sadece bireysel faydaları olan bir ibadettir.  Cevap: Y  2. ( ) Unutarak bir şey yemek, içmek orucu bozmaz.  Cevap: D  3. ( ) Oruca başlama vaktine iftar denir.  Cevap: Y  4. ( ) İftar ve imsak kavramları eş anlamlıdır.  Cevap: Y  5. ( ) Diş fırçalamak, ağza su alıp çalkalamak orucu bozmaz.  Cevap: D  6. ( ) İmsak vakti girdikten sonra oruca niyet etmek gerekir.  Cevap: D


" İslam dininde ramazan ayına niçin önem verilmektedir?  İmsak, İftar, Sahur, Mukabele, Teravih namazı ve Fitre kavramlarının anlamlarını yazınız.  Muharrem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları