Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gülcan Yıldırım Oruç İbadeti Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Gülcan YILDIRIM 10090710025.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gülcan Yıldırım Oruç İbadeti Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Gülcan YILDIRIM 10090710025."— Sunum transkripti:

1 Gülcan Yıldırım Oruç İbadeti Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Gülcan YILDIRIM 10090710025

2 Gülcan Yıldırım 1.Orucun Faydaları 2.Orucun Çeşitleri 3.Oruca Nasıl Niyet Edilir? 4.Oruçta Keffaret Gerektiren Haller 5.Orucun Keffareti Nasıldır? ORUÇ İBADETİ

3 Gülcan Yıldırım Orucun Faydaları  İnsanın merhamet, acıma, şefkat ve yardımlaşma duygularının gelişmesine ve kuvvetlenmesine yardımcı olur.  Sabırlı olmayı öğretir. Oruç bir sabır eğitimidir.

4 Gülcan Yıldırım Orucun Faydaları (devam )  Arzuların yok edilmesini, nefsin ıslah ve terbiye edilmesini sağlar.  İnsanın bedensel sağlığını kontrol etmesine yardımcı olur. “Oruç tutun, sıhhat bulun.”

5 Gülcan Yıldırım  İnsana dünya nimetlerinin değerini ve kıymetini öğretir.

6 Gülcan Yıldırım Oruç Çeşitleri 1) Farz oruç: Ramazan orucunun edası ve kazası farzdır. Keffaret oruçlarının tutulması da farzdır. 2) Vacip oruç: Adak oruçları ile bozulan nafile orucun kaza edilmesi vaciptir.

7 Gülcan Yıldırım Oruç Çeşitleri (devam) 3) Sünnet oruç: Kamerî aylardan Muharrem ayinin 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutmak sünnettir. 4) Müstehap oruç: Kameri ayların 13. 14. 15. günleri ile her haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri, Şevval ayında 6 gün oruç tutmak müstehaptır.

8 Gülcan Yıldırım Oruç Çeşitleri (devam) 5) Mekruh oruç: İki türlü mekruh oruç vardır: a. Ramazan bayramının birinci günü ile Kurban Bayramının 4 günü oruç tutmak "TAHRÎMEN MEKRUH"tur.

9 Gülcan Yıldırım Oruç Çeşitleri (devam) b. Muharrem ayinin sadece 10. günü, yalnız Cuma veya Cumartesi günleri oruç tutmak, iki orucu iftar etmeksizin birbirine eklemek veya senenin tamamını oruçlu geçirmek "TENZÎHEN MEKRUH“tur.

10 Gülcan Yıldırım Oruca Nasıl Niyet Edilir? Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç geçerli değildir. Bu sebeple; niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir. Niyet zamanı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır:

11 Gülcan Yıldırım Oruçta Keffaret Gerektiren Haller Oruçlu olduğunu bildiği halde kasten: 1) Yemek, içmek, 2) Cinsi ilişkide bulunmak, 3) Sigara içmek, Orucu bozar, kaza ve keffareti gerektirir.

12 Gülcan Yıldırım Orucun Keffareti Nasıldır? Orucun Keffareti: Altmış gün birbiri ardınca oruç tutmak, buna gücü yetmiyorsa altmış fakiri doyurmaktır.


"Gülcan Yıldırım Oruç İbadeti Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Gülcan YILDIRIM 10090710025." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları