Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KURAN VE YORUMU 10. SINIF 4. ÜNİTE pedagojiformasyon.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KURAN VE YORUMU 10. SINIF 4. ÜNİTE pedagojiformasyon.com."— Sunum transkripti:

1 KURAN VE YORUMU 10. SINIF 4. ÜNİTE pedagojiformasyon.com

2 KAZANIMLAR 1.Kur’an’ın temel amaçlarını Kur’an’dan örnekler vererek açıklar. 2.Kur’an-ı Kerim’i okuma, anlama ve yorumlamanın önemini fark eder. 3.Müslümanların Kur’an’ı okuyup anlamaya verdiği önemin bilincinde olur. 4.Kur’an’dan bir ayetin tefsir ve mealini inceler. 5.Kur’an-ı Kerim’i doğru anlama ve yorumlamanın temel ilkelerini fark eder.

3 KUR’AN’I HİÇ OKUDUNUZ MU? KUR’AN BİZE NE SÖYLÜYOR, HİÇ MERAK ETTİNİZ Mİ? KUR’AN 6236AYETİNDE NELERİ AMAÇLIYOR OLABİLİR?

4 KUR’ AN ın Temel Amaçları Doğru Bilgi Doğru DavranışDoğru İnanç

5

6 Kur’an Allah tarafından insanlara vahiy yoluyla indirilmiş bir kitaptır. Kur’an insanlara doğru olanı, iyi olanı bildirmek için gönderilmiş bir rehberdir. Yüce Allah bu ilahi hitabın hiçbir şüphe ya da tereddüde yer vermeyen bir hakikat olduğunu şöyle bildiriyor

7 “ Bu, doğruluğuna şüphe olmayan ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren, hidayet kaynağı bir kitaptır.” (Bakara 2)

8 Yüce Allah, Kur’an’ın hak olduğunu bildirirken, aynı zamanda, insanlardan akıllarını kullanmalarını da istemektedir. O, insanlardan düşünmelerini ve doğru bilgiye ulaşmalarını ister. Kur’an’da, “düşünmez misiniz, akletmez misiniz, ibret almaz mısınız,…” gibi kelimelerle akla vurgu yapılmaktadır.

9 Kur’an Doğru İnancı Sınıflandırır İnancına G ö re İnsanlar M ü’ min- M ü sl ü man Kafir M ü nafıkM ü şrik

10 GÜNLÜK HAYATINIZDA DAVRANIŞLARINIZI NELER BELİRLEMEKTEDİR?

11 KUR’AN VE YAŞAM TARZIMIZI YANSITAN DAVRANIŞLARIMIZ ARASINDA BİR İLİŞKİ VAR OLABİLİR Mİ?

12 KUR’AN BİZE NASIL DAVRANMAMIZ HAKKINDA NELER SÖYLÜYOR?

13 Doğru inancın dışa yansıması doğru davranış şeklinde olacaktır. Kur’an insanlardan okunmasını, üzerinde düşünülmesini ve verdiği mesajların hayata aktarılmasını istemektedir.

14 Kuran’ın hedeflediği hayat modeli Hz. Muhammed’in yaşantısıdır.

15 Kur’an-ı Kerim Yanlış, zararlı ve kötü davranışları yasaklar Doğru, yararlı ve güzel davranışları emreder ? ?

16 KUR’AN İlişkilerimizde yol gösterir Allah İnsan Allah İnsan Akrabalık Komşuluk İş Ahlâk Toplumsal ilişkiler Toplumsal ilişkiler Aile İnsan Diğer canlılar İnsan Diğer canlılar İnsan Evren İnsan Evren

17 “İman edip güzel işlerde bulunanlar var ya; işte cennette kaim olup ebediyen orada ikamet edecekler olanlar bunlardır.” (Bakara 2/82)

18 ………………………….. Kur’an’ın Temel Amaçları

19

20 O, kendisine uyanları dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıracak bir hidayet rehberidir.

21 Kuran’ın muhatabı olan insanın, hayatını Kuran’ın ilkelerine göre düzenlemesi için öncelikle Kur’an-ı Kerim’i gereği gibi okuması ve anlaması gerekir.

22 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ DİYOR Kİ: “Kur’an-ı Kerim’den bir harf okuyana Bile bir sevap vardır. Her sevap on misliyle geçer.”

23 Peygamberimiz diyor ki “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir”

24

25 Kur’an okumaya ba ş lamadan önce abdest almal ı y ı z Kur’an okurken mutlaka önce besmele çekmeliyiz.

26 Kur’an’ yüzünden okumak kadar okunan yerlerin anlamını bilmek de önemlidir. Bunun için arapça bilmek şart değildir. Kur’an’ın çeşitli dillere yapılmış tercümeleri (mealleri) bulunmaktadır. Bunlardan bazıları küçük açıklamalarla Kur’an-ı Kerim’i anlamayı oldukça kolaylaştırmıştır. Daha fazla açıklama içinse tefsir kitaplarına müracaat edilebilir.

27 Kur’an ile arkadaş olmalıyız. Allah’ın bizimle konuştuğunu hissederek okumalıyız ve bizden ne istendiğini anlamaya çalışmalıyız. Anlamaya ve ona göre yaşamaya istekli olmalıyız.

28

29

30

31

32

33

34 Kur’an’ı Doğru Anlama İlkeleri Nelerdir? ……………………………………. ………………………………….... …………………………………….

35 KUR’AN’IN ANA KONULARI AHİRET HAYATI AHİRET HAYATI AHLAKÎ İLKELER AHLAKÎ İLKELER İBADET İNANÇ ESASLARI İNANÇ ESASLARI VARLIK ALLAH’IN BİRLİĞİ ALLAH’IN BİRLİĞİ BİLGİ

36 Kur’an bizden Kur’an bizden Anlaşılma -yı Düşünül- meyi Yaşanmay ı okunmayı ister ister ister ister açıklanma -yı

37 Kur’an’ı anlama ilkelerini göz önünde bulundurarak Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamamıza engel olabilecek faktörleri aşağıdaki örnekteki gibi yazınız. Kur’an’ı bir bütün olarak düşünmemek.................................................................... ……………………………………………………………….. ……………………………………………………………….


"KURAN VE YORUMU 10. SINIF 4. ÜNİTE pedagojiformasyon.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları