Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSLAM ESASLARI (İSLAMIN ŞARTLARI)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSLAM ESASLARI (İSLAMIN ŞARTLARI)"— Sunum transkripti:

1

2 İSLAM ESASLARI (İSLAMIN ŞARTLARI)
MUSTAFA BAŞAR DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

3

4

5 İSLAM İslam, Hz. Muhammed’in Allah tarafından getirdiği kesin olarak bilinen şeyleri kalp ile tasdik edip, bunlardan iş ve davranışla ilgili olanları yapmaktır. Yani İslam; dinin bütün hükümlerini kalbiyle inanarak kabul etmek, bu inancını diliyle de ifade edip gereğini yapmaktır.

6 İSLAM İslam kelimesinin tarifinden de anlaşılacağı üzere, Müslümanlık sadece bir inanç sistemi değil, aynı zamanda inancın gereği olan dînî emirleri ve ibadet görevlerini yerine getirerek inandığını söz ve hareketleriyle göstermektir.

7 İSLAM’IN ŞARTLARI Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka hiçbir tanrı olmadığına, Muhammed(S.A.V.)’in Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik etmek, namazı kılmak, zekatı vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.” Bu hadisten anlaşılacağı üzere İslam’ın şartı beştir.

8

9 1- KELİME-İ ŞEHADETİ SÖYLEMEK
Allah’tan başka kulluk edecek ilah bulunmadığına, Hz Muhammed’in Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik etmektir. Yani bu anlamı taşıyan “Kelime-i Şehadet ” i dili ile söylemektir. Kalpteki imanın dil ile ifadesidir.

10

11

12 2- NAMAZ KILMAK Ergenlik çağına gelen ve akıllı olan her Müslümanın günde beş vakit namaz kılmasıdır.

13 Çocuklarımıza küçük yaşta namaz alışkanlığını kazandırmalıyız.

14

15 Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur:
“Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve bu nehirde her gün beş kere yıkansa, acaba üzerinde hiç kir kalır mı, ne dersiniz?” “Bu hal onun kirlerinden hiçbir şey bırakmaz!” Aleyhissalatu vesselam: “İşte bu, beş vakit namazın misalidir. Allah onlar sayesinde bütün hataları siler.” buyurdu.

16 Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Rabbin, koyun güden bir çobanın, bir dağın zirvesine çıkıp namaz için ezan okuyup sonra da namaz kılmasından hoşlanır ve Allah Teala hazretleri şöyle der: “Benim şu kuluma bakın! Ezan okuyor, namaz kılıyor, yani benden korkuyor. Kasem olsun, kulumu affettim ve onu cennetime dahil ettim.”

17

18 İmam Malik (ra)’e ulaştığına göre Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
“İstikamet üzere olun. Bunun sevabını siz sayamazsınız. Şunu bilin ki, en hayırlı ameliniz namazdır. Zahiri ve batini temizliği koruyarak abdestli olmaya ancak mü’min riayet eder.

19

20 3- ZEKAT VERMEK Zengin olan Müslümanların mallarının ve paralarının belirli bir miktarını her yıl fakirlere vermesidir.

21

22 Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki:
“Sizi ticari olmayan altın ve kölenin zekatından affettim, öyle ise gümüş paralarınızın zekatını verin. Bunun her kırk dirhemine bir dirhem vereceksiniz. Ancak yüz doksan dirheme zekat düşmez, iki yüz dirheme ulaştı mı beş dirhem verilecektir.” buyurarak ne kadar zekat verileceğini belirtmiştir.

23

24 Rasulullah (sav) buyurdular ki:
“Kim malının zekatını sevap umarak verirse ona sevap verilir. Kim de zekatını vermezse biz zekati ve malın yarısını (cezalı olarak zorla) alırız. Bu, Rabbimizin kesin kararlarından biridir. Al-i Muhammed’e ondan bir hak yoktur.” (Rezin tahric etmiştir)

25

26

27 4- HACCA GİTMEK Maddi ve bedenî olarak gücü yeten Müslümanların ömürlerinde bir defa hac görevini yerine getirmeleridir.

28

29 Rasulullah’a: “ Gerçek hacı kimdir. ” diye soruldu
Rasulullah’a: “ Gerçek hacı kimdir?” diye soruldu. O şu cevabı verdi: “Saçını düzenleyip yıkamayı ve koku sürünmeyi çoktan terk etmiş kimsedir.” Kendisine tekrar: “Hangi hacc efdaldir?” diye sorulunca: “Yüksek sesle telbiye getirilen ve kurban kesilen hacc.” dedi.

30 5- RAMAZAN ORUCUNU TUTMAK
Ergenlik çağına gelen ve akıllı olan Müslümanların her yıl Ramazan Ayında oruç tutmalarıdır.

31

32 Rasulullah (sav) bir rivayette şöyle buyurmuştur:
“Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa “ben oruçluyum!” desin ve ona bulaşmasın.”

33 Rasulullah (sav) buyurdular ki:
“ Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasına tutan bir hendek kılar.”

34 KAYSERİ 2010


"İSLAM ESASLARI (İSLAMIN ŞARTLARI)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları