Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOÇ.DR. İRFAN YALÇINKAYA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOÇ.DR. İRFAN YALÇINKAYA"— Sunum transkripti:

1 DOÇ.DR. İRFAN YALÇINKAYA
VAKA-3 DOÇ.DR. İRFAN YALÇINKAYA

2 Anamnez 26 yaşında erkek hasta 38573052980
Araç içi arka koltukta emniyet kemeri takılı olmadığı halde trafik kazası geçiren hasta gebze …. h’ne kaldırılmış.

3 TORAKS TRAVMALARININ SINIFLANDIRILMASI
Künt yaralanmalar Penetran yaralanmalar Delici & kesici alet yaralanmaları Ateşli silah yaralanmaları Patlama tarzı yaralanmalar Birleşik yaralanmalar Bu vaka, hangi sınıfa girer?

4 TORAKS TRAVMASI 1. GÖĞÜS DUVARI 2. AKCİĞER (PLEVRA-PARANKİM) 3. TRAKEOBRONŞİYAL AĞAÇ 4. KARDİYOVASKÜLER YAPILAR 5. DİYAFRAM 6. ÖZOFAGUS

5 Ortaya Çıkabilecek Klinik ve Radyolojik Tablolar
Yumuşak doku yaralanmaları Kemik yapıda kırıklar (Kaburga, klavikula, sternum, skapula ve omurga) Pnömotoraks ve/veya Hemotoraks Trakeobronşiyal rüptür Cilt altı & Mediyastinal amfizem Akciğer (kalp) kontüzyonu Akciğer laserasyonu Akut kalp tamponadı (Kalp ve büyük damar yaralanmaları Diyafram rüptürü

6 Anamnez Çekilen tüm vücut BT’de bilateral pnömotoraks ve akciğer kontüzyonu saptanmış. İki taraflı göğüs tüpü takılan hasta, solunum sıkıntısı nedeniyle entübe edilmiş. 4. gününde ekstübe edilmesi planlanırken, nazogastrik sondadan hava geliyor, özofagus rüptürü ya da TÖF düşünüyoruz, siz değerlendirebilir misiniz diye gönderildi.

7 Toraks BT

8 Toraks BT

9 Toraks BT Bilateral pnömotoraks ve kontüzyon

10 Toraks BT

11 Akciğer grafisi (Hastanın kliniğimize başvuru sırasında muayenesinde toraks tüplerinden hava kaçağı yoktu ve akciğerleri ekspanse idi. 

12 Prognoz Hasta ekstübe edildikten sonra NİMV ile devam edildiğinde, oksijen satürasyonu düştü, yapılan FOB’da sekresyonu fazla idi, fakat yine solunumu rahatlamadı, FOB’da kord vokal seviyesinde anormallik saptandı. Hastaya entübe edildi, mekanik ventilatöre bağlandı (İMV). Sonra trakeostomi açıldı. NİMV: Non-İnvaziv Mekanik Ventilasyon: Solunum yetmezliği olan hastada GAA entübe edilmeksizin maske yardımı ile mekanik ventilasyon uygulanmasıdır. Çeşitli maske ve ventilasyon modları vardır. BiPAP en sık kullanılan mod olup CPAP modu da vardır CPAP ( Continuous Positive Airway Pressure – Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı) BİPAP ( Bi-level Positive Airway Pressure- İki Dereceli Pozitif Havayolu Basıncı )

13 Prognoz Hasta iki gün sonra solunum parametreleri düzelince mekanik ventilatörden ayrıldı. Hastada özofagus rüptürü ve trakeoözofageal fistül en baştan beri düşünülmedi, fakat yine de metilen mavisi damlatılmış su içirilerek kontrol edilip oral alıma geçildi. İki dreni de birer gün arayla alındı. 

14 Akciğer grafisi

15 Akciğer grafisi

16 KBB konsültasyonu ( ) yapılan indirekt laringoskopik değerlendirmede sol kord vokal hareketi yok ( fraktür+ödem mevcut). trakeostominin kalması şart. bilahare hastaya larengoplasti değerlendirilmesi için bunun yapılabileceği uygun bir eğitim hastanesine sevki uygun görüldü Hasta KBB kliniğinde takibi önerilerek taburcu edildi

17 Taburculuk filmi

18 TTD 2015 KONGRESİ

19 SONUÇ Doğru ve zamanında müdahale edilen bu hastada vokal kordaki patolojinin travmadan ziyade acil entübasyona bağlı olduğunu düşünüyoruz. Acil entübasyona bağlı olarak trakea ya da özofagus rüptürü bile oluşabilirdi. Bu sebeplerle toraks travmalı hastalarda oluşabilecek patolojilerin hızlı, titiz, dikkatli bir değerlendirme ve müdahale ile ele alınıp sürecin iyi yönetilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi açısından çok elzemdir.


"DOÇ.DR. İRFAN YALÇINKAYA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları