Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KURBAN. KURBAN’IN TARİHİ KURBAN KESMENİN VAKTİ KURBAN ÇEŞİTLERİ KİMLER KURBAN KESER? KURBAN İBADETİNİN FAYDALARI KURBAN NASIL KESİLİR HANGİ HAYVANLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KURBAN. KURBAN’IN TARİHİ KURBAN KESMENİN VAKTİ KURBAN ÇEŞİTLERİ KİMLER KURBAN KESER? KURBAN İBADETİNİN FAYDALARI KURBAN NASIL KESİLİR HANGİ HAYVANLAR."— Sunum transkripti:

1 KURBAN

2 KURBAN’IN TARİHİ KURBAN KESMENİN VAKTİ KURBAN ÇEŞİTLERİ KİMLER KURBAN KESER? KURBAN İBADETİNİN FAYDALARI KURBAN NASIL KESİLİR HANGİ HAYVANLAR KURBAN EDİLİR?

3 Kurban Nedir? Kurban, kelime olarak, yakın olmak, yaklaşmak demektir. Dini bir terim olarak Kurban; Cenab-ı Hakka yaklaşmak niyeti ile belli günlerde (Zilhicce Ayı 10-11-12 günleri) kesilen hayvana verilen addır.

4 " Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele!" ( Hac suresi,37 )

5 « Ve onlara Adem'in iki oğlunun haberini hakkıyla oku, Allah'a yaklaştıracak kurban sunmuşlardı, ikisinin birinden kabul edilir ve diğerinden ise kabul edilmez. “Seni mutlaka öldüreceğim” dedi. O da, “Allah sadece takvâ sahiplerinden kabul eder”dedi.»( Maide Suresi -27.)

6 KİMLER KURBAN KESER? Erginlik çağına gelmiş olan Zengin olan Akıllı olan Müslüman olan Yolcu Olmayan Hür olan

7

8

9 Kurban Çeşitleri ADAK VACİP AKİKA ŞÜKÜR

10 Adak Kurbanı Allah rızası için kurban kesmeyi aday- an veya “şu işim şöyle olursa bir kurban keseceğim’’ diyen bir kimsenin, işi dilediği gibi olursa kurban kesmesi vacip olur.

11 Akika Kurbanı Yeni doğan bir çocuk için, Allah'a karşı bir şükran ifadesi olarak kesilen kurbana Akika Kurbanı denir.

12 Şükür Kurbanı İnsanlar kendilerini mutlu edecek bir haber, yeni bir ev veya araba aldıklarında Allah’a şükür maksadıyla bazen kurban keserler. Buna “şükür kurbanı” denir.

13 Kurbanın Kesilmesi Kurban kesimi

14

15 Kurbanın Etinin Dağıtılması

16 Kurban İbadetinin Birey Ve Toplum Açısından Faydaları AAllah’ın nimetlerini anmış, şükür görevini yerine getirmiş olurlar. KKurban kesen kişi kazancı ile aldığı ya da yetiştirdiği bir hayvanı sadece Allah'ın emri olduğunu düşünerek ve hiçbir maddî karşılık beklemeksizin kurban eder.

17  Bu ibadet bize başkalarını da düşünme ve onlara yardım etme alışkanlığı kazandırır.  Kurban ibadeti, toplumsal bilincin canlanmasına, toplumda dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

18  Kurban kesen kişi, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail arasında geçen o olayı yeniden yaşamaktadır. Böylece kendisinin de Hz. İbrahim ve İsmail gibi Allah'a itaat sınavına hazır olduğunu simgesel bir davranışla göstermektedir.

19 Kim sütununa Kurban kesmesi gereken kişinin özelliklerini Ne zaman sütununa Kurban ibadetinin zamanını Ne sütununa da Kurban kesilebilecek hayvanın özelliklerini Niçin sütununa da Kurban ibadetinin amacını yazmaları beklenir. KimNe ZamanNe Niçin 1) Hangi bayram? 1) 2) 3) Kaçıncı günleri? 3) 4) 5) Hangi ay? 6) Hangi günler? Hür Ergen Akıllı Zengin Müslüman Yolcu olmayan Kurban Bayramı 1-2-3. günleri Zilhicce Ayı 10- 11-12.günleri Deve Sığır Koyun Allah’ın rızasını kazanmak için Kurban kesilir

20 KAYNAKÇA  http://www.bilmiyorsanogren.com/dinler/dini- terimler/3658-kurban-nedir.html  http://ilminfazileti.blogcu.com/kurban-nedir-kurban- nasil-kesilir-grafik-anlatim/15648141  http://evokulum.blogspot.com.tr/2011/10/kurban- ders-islenis-ornegi.html  http://dinibil.com/default.asp?L=TR&mid=1094  http://www.yenieksen.com/en-komik-bayram- karikaturleri/

21  Bü ş ra DER İ NO Ğ LU  Emine TOSUN  Emine SELÇUK


"KURBAN. KURBAN’IN TARİHİ KURBAN KESMENİN VAKTİ KURBAN ÇEŞİTLERİ KİMLER KURBAN KESER? KURBAN İBADETİNİN FAYDALARI KURBAN NASIL KESİLİR HANGİ HAYVANLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları