Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HASED NEDİR? Haset, bir kimsenin hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını istemektir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HASED NEDİR? Haset, bir kimsenin hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını istemektir."— Sunum transkripti:

1

2

3 HASED NEDİR? Haset, bir kimsenin hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını istemektir. (Müminin kalbinde imanla haset bir arada bulunmaz.) [Beyheki] (Müslüman hayırlı olur. Haset edince hayır kalmaz.) [Taberani] (Hasetten sakınınız! Ateş odunu yakıp yok ettiği gibi, haset de hasenatı yok eder.) [Ebu Davud]

4 HZ.MUSA’NIN İMRENDİĞİ ZAT Musa aleyhisselam, salih bir zata imrenip, kim olduğunu sordu. Allahü teâlâ, (Bu zat, şu üç amel ile bu mertebeye ulaşmıştır: Kimseye haset etmedi, ana-babasına âsi olmadı ve söz taşımadı) buyurdu.

5 Allahu Teâlâ buyuruyor ki: “De ki: Ben, ağaran sabahın Rabbine sığınırım, yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden ve haset ettiği zaman hasetçinin şerrinden.” (Felak Sûresi, Ayet 1-5)

6 Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Hasetten kaçının. Çünkü o, ateşin odunu yiyip tükettiği gibi, bütün hayırları yer tüketir.” (Ebû Dâvud) “Size geçmiş toplumların hastalığı sirayet etti: Bu, haset ve buğzdur. Bu, kazıyıcıdır. Bilesiniz ki, kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum. O, dini kazıyıcıdır. Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelâl’e yemin ederim, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeye yardımcı olacak şeyi haber vereyim mi: Aranızda selamı yaygınlaştırın.” (Tirmizi)

7 ÜMMETİMDEN İKİ KİŞİ Hazreti Enes(radıyallahu anh)şöyle anlatıyor: ‘’Resulullah ile beraber bulunuyorduk.Bir ara azı dizleri görülecek şekilde gülümsedi.Sebebini sorduğumuzda şöyle açıkladılar: ‘’Ümmetimden iki kişi Allah’ın huzuruna gelirler.Birisi, - Ya Rabbi,benim bunda hakkım var;hakkımı bundan al,bana ver,der.

8 Allah Teala da ötekine, - Hakkını ver,buyurur, Adam, - Ya Rab,bende sevap namına bir şey kalmadı,der. Allah, -Baksana,bu adamın sevabı kalmadı,ne dersin,buyurur. Adam, - O halde benim günahlarımdan alsın,der.

9 Bunun üzerine Allah Teala hak sahibine, - Başını kaldır ve Cennet’e bak,buyurur. Adam, -Ya Rab,inci ile işlenmiş,gümüşten apartmanlar ve altından köşkler görüyorum.Bunlar hangi peygamber,hangi sıddık veya hangi şehitler içindir,der. Allah Teala, -Bunlar,bana ücretini verenler içindir,buyurur.

10 Adam, -Bunların hakkını kim ödeyebilir,der. Allah, -Sen istersen bunlara sahip olabilirsin,buyurur. Adam, -Nasıl olur,ya Rab,deyince Cenab-ı Hakk, -Hakkını bu adama bağışlamakla,buyurur. Adam, -O halde bende bunu affettim,der.

11 Allah Teala da: -Arkadaşını al,beraberce Cennet’e girin,buyurur. Sonra Resulullah Efendimiz: -Allah’tan korkun,Allah’tan korkun ve siz de kendi aranızı düzeltin.Bakınız,bizzat Allah mü’minlerin arasını buluyor,buyurdular.’’

12 GIYBET

13 10 DÜŞÜN BİR KONUŞ

14

15

16

17

18

19

20


"HASED NEDİR? Haset, bir kimsenin hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını istemektir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları