Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Merve ile Berke’nin kütleleri sırasıyla 20 kg ve 10 kg’dır. Buna göre Merve’nin kütlesi Berke’nin kütlesinin kaç katıdır? Bu sorunun cevabı bulunurken:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Merve ile Berke’nin kütleleri sırasıyla 20 kg ve 10 kg’dır. Buna göre Merve’nin kütlesi Berke’nin kütlesinin kaç katıdır? Bu sorunun cevabı bulunurken:"— Sunum transkripti:

1

2 Merve ile Berke’nin kütleleri sırasıyla 20 kg ve 10 kg’dır. Buna göre Merve’nin kütlesi Berke’nin kütlesinin kaç katıdır? Bu sorunun cevabı bulunurken: 20 kg : 10 kg = 2 şeklinde işlem yapılır. Burada bizden Berke’nin boyu ile Merve’nin kilosunu karşılaştırmamız istenseydi, ne yapardık? Oran: Aynı birime sahip iki çokluğun birbirine bölünerek karşılaştırılmasına oran denir. Oranın birimi yoktur.

3 Bir adam marketten kilosu 10 TL’ den 2 kilo peynir alıyor ve 20 TL ödüyor. Peynirin ağırlıklarının ve fiyatlarının oranlarını bulalım. AĞIRLIKLAR FİYATLAR Görüldüğü gibi ağırlıkların oranıyla fiyatların oranı eşittir. Bu şekilde iki oranın eşitliğine orantı adı verilir.

4 orantısında, Dış terimler İç terimler Verilen bir orantıda iç terimlerin çarpımı dış terimlerin çarpımına eşittir.

5 Orantı Çeşitleri 1.) Doğru Orantı: Sabit bir değere göre; verilen iki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda artıyorsa bu iki çokluk doğru orantılıdır. k sabitken a ve b doğru orantılıdır. Örnek: Bir kamyon saatte 60 km hızla gittiğine göre, 3 saatte kaç km yol gider? Burada zaman 3 kat artarken alınan yol da 3 kat artar. 60x3=180 km Dolayısıyla sabit hızla giderken zaman ve yol doğru orantılıdır. Hız formülünün nereden elde edildiğini anladık mı?

6 Örnek: Bir a sayısı ile bir b sayısı doğru orantılıdır. a=8 iken b=5 ise a=16 iken b kaçtır? Bulunuz. Örnek: Bir musluk 3 dakikada 2 kova dolduruyorsa. Aynı kapasitede 2 musluk olsaydı 3 dk’da aynı büyüklükte kaç kovayı doldururdu?

7 2.) Ters Orantı: Sabit bir değere göre; verilen iki çokluktan biri artarken diğeri aynı oranda azalıyorsa bu iki çokluk ters orantılıdır. k sabitken a ve b ters orantılıdır. Örnek: Bir yolu saatte 40 km hızla 3 saatte alan bir araç, 20 km hızla kaç saatte alır? Burada hız 2 kat azaldığından yolun bitme süresi 2 kat artar 3x2=6 saat Dolayısıyla sabit bir yol için hız ile zaman ters orantılıdır. Yol formülünün nereden elde edildiğini anladık mı?

8 Örnek: Bir a sayısı ile bir b sayısı ters orantılıdır. a=9 iken b=2 ise a=6 iken b kaçtır? Bulunuz. Örnek: 3 kişinin 8 günde bitirdiği bir işi, aynı kapasitedeki 6 kişi kaç günde bitirebilir? Aydın Söke’de domates kurutan işçiler

9 UYGULAMALAR 1.) 400 gramlık bir karışıma A ve B maddeleri sırasıyla 3 ve 5 ile orantılı olarak katılmıştır. Bu karışımda A maddesi kaç gramdır? 2.) Bir işletmede 3 işçi 8 parça ürünü 6 günde bitirebilmektedir. Bu işletmeye diğerleri ile aynı kapasitede 1 işçi alınıyor. Bu durumda 9 günde kaç parça ürün elde edilir? 3.),ve x+y+z=540 ise y kaçtır?


"Merve ile Berke’nin kütleleri sırasıyla 20 kg ve 10 kg’dır. Buna göre Merve’nin kütlesi Berke’nin kütlesinin kaç katıdır? Bu sorunun cevabı bulunurken:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları