Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞKUR’UN GÖREVLERİ  ULUSAL İSTİHDAM POLİTİKALARININ HAZIRLANMASINA KATKI SAĞLAMAK,  İŞGÜCÜ PİYASASI VERİLERİNİ DERLEMEK, ANALİZ ETMEK VE YORUMLAMAK,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞKUR’UN GÖREVLERİ  ULUSAL İSTİHDAM POLİTİKALARININ HAZIRLANMASINA KATKI SAĞLAMAK,  İŞGÜCÜ PİYASASI VERİLERİNİ DERLEMEK, ANALİZ ETMEK VE YORUMLAMAK,"— Sunum transkripti:

1

2 İŞKUR’UN GÖREVLERİ  ULUSAL İSTİHDAM POLİTİKALARININ HAZIRLANMASINA KATKI SAĞLAMAK,  İŞGÜCÜ PİYASASI VERİLERİNİ DERLEMEK, ANALİZ ETMEK VE YORUMLAMAK,  İŞGÜCÜ ARZ VE TALEBİ ARASINDA ARACILIK HİZMETİ YAPMAK,  AKTİF / PASİF İSTİHDAM POLİTİKALARINI YÜRÜTMEK.

3 İŞKUR’CA GERÇEKLEŞTİRİLEN MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMLARININ YASAL DAYANAĞI 4904 SAYILI İŞKUR VE 4447 SAYILI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU ÇERÇEVESİNDE; 4904 SAYILI İŞKUR VE 4447 SAYILI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNU ÇERÇEVESİNDE; İŞSİZLERE, İSTİHDAMINDA GÜÇLÜK ÇEKİLEN GRUPLARA VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARALANMAKTA OLAN SİGORTALI İŞSİZLERE; İŞSİZLERE, İSTİHDAMINDA GÜÇLÜK ÇEKİLEN GRUPLARA VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARALANMAKTA OLAN SİGORTALI İŞSİZLERE;  MESLEK EDİNDİRME, MESLEK GELİŞTİRME VE MESLEK DEĞİŞTİRME KURSLARI DÜZENLEMEK,  MESLEKİ REHABİLİTASYON HİZMETLERİ VERMEK, VERDİRMEK,  TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMLARI DÜZENLEMEK,

4 İŞGÜCÜ YETİŞTİRME KURSLARI İŞGÜCÜ YETİŞTİRME KURSLARI 1. İSTİHDAM GARANTİLİ KURSLAR, 2. KENDİ İŞİNİ KURACAKLARA YÖNELİK KURSLAR, 3. İŞSİZLİK SİGORTASINI HAK EDENLERE YÖNELİK KURSLAR -Meslek Edindirme -Meslek Edindirme -Meslek Geliştirme -Meslek Geliştirme -Meslek Değiştirme -Meslek Değiştirme 4. ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK KURSLAR, 5. ESKİ HÜKÜMLÜ/HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK KURSLAR, 6. ÖZELLEŞTİRME SOSYAL DESTEK PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN KURSLAR (ÖSDP) - Danışmanlık - Danışmanlık - Eğitim - Eğitim - TYÇP - TYÇP

5 İSTİHDAM GARANTİLİ KURSLAR KURUMA KAYITLI HERHANGİ BİR MESLEĞİ OLMAYAN VEYA KURUMA KAYITLI HERHANGİ BİR MESLEĞİ OLMAYAN VEYA MESLEĞİ İŞ PİYASASINDA GEÇERLİ OLMAYAN İŞSİZLERE, MESLEĞİ İŞ PİYASASINDA GEÇERLİ OLMAYAN İŞSİZLERE, İŞ GÜCÜ PİYASASININ İHTİYAÇ DUYDUĞU MESLEKLERDE İŞ GÜCÜ PİYASASININ İHTİYAÇ DUYDUĞU MESLEKLERDE YETİŞTİRİLEREK İSTİHDAMLARINI SAĞLAMAK AMACIYLA YETİŞTİRİLEREK İSTİHDAMLARINI SAĞLAMAK AMACIYLA DÜZENLENEN KURSLARDIR. DÜZENLENEN KURSLARDIR.

6 KURUMA KAYITLI AÇIK İŞSİZLERE MESLEK KAZANDIRARAK, KURUMA KAYITLI AÇIK İŞSİZLERE MESLEK KAZANDIRARAK, MESLEKİ BİLGİ VE BECERİSİNİ GELİŞTİREREK, MESLEKİ BİLGİ VE BECERİSİNİ GELİŞTİREREK, MESLEK DEĞİŞTİREREK, MESLEK DEĞİŞTİREREK, KENDİ İŞİNİ KURMAK VEYA KENDİ İŞİNİ KURMAK VEYA KENDİLERİNE GELİR GETİRİCİ BİR İŞ YARATMAK AMACIYLA KENDİLERİNE GELİR GETİRİCİ BİR İŞ YARATMAK AMACIYLA DÜZENLENEN KURSLARDIR DÜZENLENEN KURSLARDIR KENDİ İŞİNİ KURACAKLARA YÖNELİK KURSLAR

7 ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON FAALİYETLERİ ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON FAALİYETLERİ HERHANGİ BİR MESLEĞİ OLMAYAN VEYA HERHANGİ BİR MESLEĞİ OLMAYAN VEYA ÖZÜRLÜLERİN İHTİYAÇ VE YETENEKLERİNE UYGUN MESLEKLERDE BİLGİ VE BECERİ KAZANDIRMAK VE ÖZÜRLÜLERİN İHTİYAÇ VE YETENEKLERİNE UYGUN MESLEKLERDE BİLGİ VE BECERİ KAZANDIRMAK VE ÖZÜRLÜLERİ İSTİHDAMA HAZIRLAMAK ÜZERE ÖZÜRLÜLERİ İSTİHDAMA HAZIRLAMAK ÜZERE DÜZENLENEN KURSLARDIR DÜZENLENEN KURSLARDIR

8 HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ CEZAEVİ ORTAMINDA BULUNAN HÜKÜMLÜLERİN TAHLİYE OLDUKLARINDA DAHA KOLAY İŞ BULABİLMELERİ VE TAHLİYE OLDUKLARINDA DAHA KOLAY İŞ BULABİLMELERİ VE İSTİHDAMLARINI KOLAYLAŞTIRMAK AMACIYLA ADALET BAKANLIĞI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA İŞBİRLİĞİ YAPILARAK DÜZENLENEN KURSLARDIR İSTİHDAMLARINI KOLAYLAŞTIRMAK AMACIYLA ADALET BAKANLIĞI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA İŞBİRLİĞİ YAPILARAK DÜZENLENEN KURSLARDIR

9 ESKİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ ESKİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ ALTI AYDAN UZUN SÜRELİ ÖZGÜRLÜĞÜ BAĞLAYICI BİR CEZA ALAN VE ALTI AYDAN UZUN SÜRELİ ÖZGÜRLÜĞÜ BAĞLAYICI BİR CEZA ALAN VE DEVLET MEMURU OLMAYA ENGEL BİR SUÇTAN HÜKÜM GİYENLER, DEVLET MEMURU OLMAYA ENGEL BİR SUÇTAN HÜKÜM GİYENLER, CEZASINI İNFAZ KURUMLARINDA TAMAMLAYANLAR İLE ÖMÜR BOYU KAMU HİZMETLERİNDEN YASAKLI BULUNANLARI İŞ PİYASASININ İHTİYAÇ DUYDUĞU MESLEKLERDE YETİŞTİRMEK AMACIYLA DÜZENLENEN KURSLARDIR. CEZASINI İNFAZ KURUMLARINDA TAMAMLAYANLAR İLE ÖMÜR BOYU KAMU HİZMETLERİNDEN YASAKLI BULUNANLARI İŞ PİYASASININ İHTİYAÇ DUYDUĞU MESLEKLERDE YETİŞTİRMEK AMACIYLA DÜZENLENEN KURSLARDIR.

10 4857 SAYILI İŞ KANUNUNUN 30. MADDESİ UYARINCA ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRMADIĞI İÇİN İŞVERENLERDEN KESİLEN VE KURUMA AKTARILAN CEZA PARA İLE; ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON FAALİYETLERİ ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON FAALİYETLERİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ ESKİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ ESKİ HÜKÜMLÜLERİN MESLEKİ EĞİTİMİNE YÖNELİK EĞİTİM FAALİYETLERİ Düzenlenmektedir. Düzenlenmektedir.

11 ÖZELLEŞTİRME SOSYAL DESTEK PROJESİ (ÖSDP 1-2)  ÖZELLEŞTİRİLMELERİNDEN DOĞAN OLUMSUZ EKONOMİK VE SOSYAL ETKİLERİ HAFİFLETMEK AMACIYLA “ÖZELLEŞTİRME SOSYAL DESTEK PROJESİ” (ÖSDP) OLUŞTURULMUŞTUR. ÖNCELİKLİ OLARAK ÖZELLEŞTİRME SONUCUNDA İŞSİZ KALAN VE DİĞER İŞSİZLERE YÖNELİK OLARAK  Danışmanlık  Eğitim  TYÇP EĞİTİMLERİ DÜZENLENMEKTEDİR: EĞİTİMLERİ DÜZENLENMEKTEDİR:

12 İŞSİZLİK SİGORTASI KAPSAMINDA DÜZENLENEN KURSLAR İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMAYA HAK KAZANAN İŞSİZLERİN MESLEKLERİNE UYGUN, MESLEKLERİNE UYGUN, SON YAPTIKLARI İŞİN ÜCRET VE ÇALIŞMA KOŞULLARINA YAKIN, SON YAPTIKLARI İŞİN ÜCRET VE ÇALIŞMA KOŞULLARINA YAKIN, İŞE YERLEŞTİRİLMELERİNİ VEYA KENDİ İŞLERİNİ KURMALARININ SAĞLANMASI AMACIYLA DÜZENLENEN İŞE YERLEŞTİRİLMELERİNİ VEYA KENDİ İŞLERİNİ KURMALARININ SAĞLANMASI AMACIYLA DÜZENLENEN  MESLEK GELİŞTİRME,  MESLEK DEĞİŞTİRME  MESLEK EDİNDİRME EĞİTİMLERİDİR.

13 İŞGÜCÜ YETİŞTİRME FAALİYETLERİNİN HEDEF KİTLESİ  Kuruma kayıtlı işsizler  İşsizlik ödeneği alanlar  Özürlü ve Hükümlü / Eski Hükümlüler  Özelleştirme sonucu işsiz kalanlar

14 İŞBİRLİĞİ YAPILABİLECEK VE HİZMET SATIN ALINABİLECEK KURUM VE KURULUŞLAR  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM VE ÖĞRETİM KURUMLARI,  ÜNİVERSİTELER,  ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI VE ÖZEL EĞİTİM İŞLETMELERİ,  ÖZEL KESİM İŞYERLERİ,  EĞİTİM VEYA REHABİLİTASYON AMACIYLA KURULMUŞ FİRMALAR,  EĞİTİM İÇİN GEREKLİ MEKAN VE DONANIMA SAHİP DERNEK, VAKIF, İŞÇİ, İŞVEREN, ESNAF VE MESLEK KURULUŞLARI, MESLEK BİRLİKLERİ VE BENZERİ KURUMLAR VE KURULUŞLAR,  KAMU KURUM VE KURULUŞLARI, DÖNER SERMAYELİ KURULUŞLAR,  ÖZEL KANUNLA KURULAN BANKA VE KURULUŞLAR İLE BUNLARA BAĞLI İŞYERLERİ.

15 FAALİYETLERİN FİNANSMANI  KURUM BÜTÇESİ,  İŞSİZLİK SİGORTASI VE ÖZELLEŞTİRME FONLARI,  ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜ ÇALIŞTIRMAYAN İŞVERENLERDEN KESİLEN CEZA PARALARI,  ULUSLARARASI KURUM VE KURULUŞLARLA YAPILAN İŞBİRLİĞİ SONUCUNDA YÜRÜTÜLEN PROJELER İÇİN SAĞLANAN HİBE VE KREDİLER.

16 HİZMET SATIN ALINIRKEN ÖDENEBİLECEK KALEMLER  DOĞRUDAN TEMİN YOLUYLA HİZMET ALINAN KURSLARDA; 1)EĞİTİCİ VE TEMRİN GİDERLERİ, 2)ELEKTRİK, GAZ, SU GİBİ GENEL GİDERLER, 3)İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI SİGORTA PRİMLERİ, 4)KURSİYER CEP HARÇLIKLARI,  İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN KURSLARDA; 1)KURSİYER CEP HARÇLIKLARI, 2)İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI SİGORTA PRİMLERİ, ÖDENMEKTEDİR. *İŞBİRLİĞİ KURSLARI; HİZMET SAĞLAYICININ İŞ BAŞI EĞİTİMLERİ YOLUYLA SAĞLADIĞI EĞİTİMLERDİR.

17 AİPP 2 Aktif işgücü politikalarının geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, Türkiye ve AB’nin ortak Aktif işgücü politikalarının geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, Türkiye ve AB’nin ortak finansmanıyla 28 ili kapsayan ve kadınlar ile gençlerin istihdam edilebilirliklerinin artırılmasını ve İŞKUR’un kurumsal kapasitesinin geliştirilmesini amaçlayan Aktif İstihdam Tedbirleri ve Yerel Düzeyde Türkiye İş Kurumuna Destek Projesi 2007 yılında başlatılmıştır. finansmanıyla 28 ili kapsayan ve kadınlar ile gençlerin istihdam edilebilirliklerinin artırılmasını ve İŞKUR’un kurumsal kapasitesinin geliştirilmesini amaçlayan Aktif İstihdam Tedbirleri ve Yerel Düzeyde Türkiye İş Kurumuna Destek Projesi 2007 yılında başlatılmıştır. Proje kapsamında, teklif çağrısına çıkılmış, potansiyel başvuru sahiplerine yönelik bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulmuş, proje teklifi başvuruları Merkezi Finans ve İhale Birimince kabul edilmiş, Mayıs 2008 sonu itibariyle proje tekliflerinin değerlendirme sürecine geçilmiş olup değerlendirme sürecinin 2008 sonu itibariyle tamamlanması planlanmaktadır. Proje kapsamında, teklif çağrısına çıkılmış, potansiyel başvuru sahiplerine yönelik bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulmuş, proje teklifi başvuruları Merkezi Finans ve İhale Birimince kabul edilmiş, Mayıs 2008 sonu itibariyle proje tekliflerinin değerlendirme sürecine geçilmiş olup değerlendirme sürecinin 2008 sonu itibariyle tamamlanması planlanmaktadır. Hibe sözleşmelerinin en geç Kasım 2008 sonu itibariyle imzalanması ve proje uygulamalarına başlanması düşünülmektedir. Hibe sözleşmelerinin en geç Kasım 2008 sonu itibariyle imzalanması ve proje uygulamalarına başlanması düşünülmektedir. Verilen hibeler neticesinde gerçekleştirilen projeler ile seçilen 28 ilde kadınlar ve gençlerin istihdam edilebilirliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Verilen hibeler neticesinde gerçekleştirilen projeler ile seçilen 28 ilde kadınlar ve gençlerin istihdam edilebilirliğinin artırılması amaçlanmaktadır. TOPLAM BÜTÇE 16.000.000 +10.000.000€ TOPLAM BÜTÇE 16.000.000 +10.000.000€ Tahmini proje sayısı 120-150 arasındadır. Tahmini proje sayısı 120-150 arasındadır.

18 YILLARA GÖRE DÜZENLENEN İŞGÜCÜ YETİŞTİRME KURSLARI (2002-2008) * 2008 yılı rakamları ekim sonu itibari iledir. Toplamlara Tüm Projeler dahil edilmiştir.

19 TEŞEKKÜR EDERİZ ABDULKADİR YANİCİ İşgücü Uyum Dairesi Başkanlığı İşgücü Yetiştirme Şube Müdürü


"İŞKUR’UN GÖREVLERİ  ULUSAL İSTİHDAM POLİTİKALARININ HAZIRLANMASINA KATKI SAĞLAMAK,  İŞGÜCÜ PİYASASI VERİLERİNİ DERLEMEK, ANALİZ ETMEK VE YORUMLAMAK," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları