Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İnternet Kavramıİnternet Kavramı İnternet Tarayıcıİnternet Tarayıcı İnternet Adresiİnternet Adresi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İnternet Kavramıİnternet Kavramı İnternet Tarayıcıİnternet Tarayıcı İnternet Adresiİnternet Adresi."— Sunum transkripti:

1

2 İnternet Kavramıİnternet Kavramı İnternet Tarayıcıİnternet Tarayıcı İnternet Adresiİnternet Adresi

3 İnternet Kavramı İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. (1) (1)

4 İnternet Tarayıcı (Browser) İnternet Tarayıcı, Web sayfalarını konumlandırmak ve göstermek için kullanılan programlardır. (2) (2)

5 Web Sayfası İnternet Tarayıcı Arayüzü Adres Çubuğu Sekmeler Giriş Sayfası Sık Kullanılanlar Ayarlar Geri - İleri

6 Uygulama 1.www.meb.gov.tr sitesinin açılmasıwww.meb.gov.tr 2.Yeni sekmede www.google.com adresine erişimwww.google.com 3.Giriş Sayfasının www.meb.gov.tr olarak ayarlanması. (Ayarlar  İnternet Seçenekleri  Genel  Giriş Sayfası)www.meb.gov.tr

7 Uygulama 4.www.google.com adresini Sık Kullanılanlara eklemewww.google.com 5.Yeni sekme oluşturup Sık Kullanılan listesinden bir adrese erişim

8 İnternet Adresi www.meb.gov.tr www : World Wide Web (Geniş Dünya Ağı) internet adreslerinde genellikle kullanılan bir bölümdür. (3) (3) Alan Adı : Sitenin adıdır. Kişiye, kuruma veya özel kuruluşa ait olabilir. Site Uzantısı : Sitenin türünü belli eder. Ülke Kodu : Sitenin ait olduğu kodu gösterir. Her sitede ülke kodu olmayabilir. (4) (4)

9 Site Uzantısı gov Resmi Kurumlar com Ticari Kuruluş k12 Eğitim Kurumları org Dernekler ve Organizasyon edu Üniversiteler www.ankara.gov.tr www.guvenlicocuk.org.tr www.bursaanadolulisesi.k12.tr www.gazi.edu.tr www.izmirkentkonseyi.org.tr

10 Temel Arama Gelişmiş Arama

11 İnternet’te Arama Aradığımız bilgi için anahtar kelime veya kelimeler arama motoruna yazılır. Arama sonrası web sayfalarının bağlantıları ve bilgileri ise listelenir.

12 Uygulama «fatih projesi» anahtar kelimeleri Google üzerinde aranması

13 Gelişmiş Arama Google ’da resim, fotoğraf gibi görsel dosyaları arayabiliriz.

14 Uygulama 1.«Satranç» anahtar kelimesinin görsel aramasını gerçekleştiriniz. 2.Bulunan resmi bilgisayara kaydetme. resim üzerinde sağ tık  resmi farklı kaydet  kitaplıklar  resimler  kaydet

15 Gelişmiş Arama Seçenekler

16 Uygulama 1.Google üzerinde «İnternet Kavramı» anahtar kelimelerini yazdıktan sonra gelişmiş arama modülüne geçiniz. 2.Dosya türünü PowerPoint olarak ayarlayınız ve aramayı başlatınız. 3.okulweb.meb.gov.tr kaynaklı PowerPoint dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz.

17 Sitede Arama Web sitesinin yapısına dahil edilmişse site içinde de arama yapabiliriz.

18 E-Posta Kavramı Hesap Oluşturma E-Posta İşlemleri

19 E- Posta Kavramı İnternet üzerinden gönderilen ve alınan dijital mektuplardır. (5) (5) @ (et-kuruklu a) : e- posta adreslerinde kullanıcı ismi ile gönderilen hedef alanını (site adı) ayırır.

20 E- Posta Kavramı

21 e-Posta Hesabı Oluşturma E-posta hesabı oluşturmak için adres çubuğuna http://www.gmail.com yazınız ve siteye bağlanınız.http://www.gmail.com E-posta hesabı oluşturmak için adres çubuğuna http://www.gmail.com yazınız ve siteye bağlanınız.http://www.gmail.com Yeni bir e-posta hesabı oluşturmak için «HESAP OLUŞTURUN» düğmesine tıklayınız.

22 1. Aşama 1. Bölüm Adınızı ve Soyadınızı yazınız E-posta hesabı için kullanıcı adı yazınız Şifre güvenliği kurallarına uygun şifre oluşturunuz Girmiş olduğunuz şifreyi tekrar yazınız Doğum tarihinizi işaretleyiniz Cinsiyetinizi seçiniz Cep telefonunuzu yazınız

23 1. Aşama 2. Bölüm Öncesinde almış olduğunuz «e-posta adresinizi giriniz. Böylelikle oluşabilecek şifre kaybetme yada hesabınızın çalınması problemlerinizde sorununuzu bu e-posta hesabı ile giderebilirsiniz Yan tarafta görüntülenen iki kelimelik metni «İki kelimeyi yazın» alanına giriniz. «Google Hizmet Şartları’nı ve Gizlilik Politikası’nı kabul ediyorum» kutucuğunu işaretleyiniz «Sonraki Adım» Düğmesini tıklayınız.

24 2. Aşama «PROFİL FOTOĞRAFI EKLE» Düğmesini tıklayarak profiliniz için bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. «Sonraki adım» Düğmesini tıklayınız

25 3. Aşama «Gmail ile devam et» Düğmesine tıklayınız. e-posta hesabı alma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

26 E-posta kutusu E-posta klasörleriniz. Bu klasörleri düzenleyebilir, yeni klasörler ekleyebilir ya da var olan klasörleri silebilirsiniz. E-posta klasörleriniz. Bu klasörleri düzenleyebilir, yeni klasörler ekleyebilir ya da var olan klasörleri silebilirsiniz. Yeni bir e-posta göndermek için «E-POSTA YAZ» Düğmesine tıklayınız.

27 E-posta Yazma Kime: E-posta’nın gönderileceği kişi/kişilerin e-posta adresini bu alana yazınız Cc: Gönderilecek e-posta’nın bir kopyasının «bilgi» olarak iletilmesini istediğiniz kişi/kişilerin e-posta adresini buraya yazınız. Bcc: Gönderilecek e- posta’nın bir kopyası iletilir. Cc fonksiyonundan farkı bu alana yazılan e- posta adres/adresleri diğer kullanıcılar tarafından görülmez Konu: Gönderilecek e-postanın içeriğini anlatan başlığı yazınız. E-posta’nın yazılacağı alan. Bu alana metin girişi yapabileceğiniz gibi görsellerde ekleyebilirsiniz.

28 E-posta’ya dosya ekleme ve gönderme «Dosya ekle» bağlantısına tıklayarak, göndereceğiniz e-posta’ya ek bir dosya ekleyebilir ve e-postanız ile iletebilirsiniz. «GÖNDER» düğmesine tıklayarak hazırlamış olduğunuz e-posta’yı iletebilirsiniz.

29 E-Posta Güvenliği E-Posta güvenliğini sağlamak için öneriler; 1.Farklı işler için farklı e-posta kullanın. Banka için ayrı, iş için ayrı gibi (6) (6) 2.Bankalar asla sizden e- posta ile bilgi istemez böyle postalara itibar etmeyin. 3.Spam’a (Gereksiz) düşen postaların içeriğine çok eminseniz bakın.

30 E-Posta Güvenliği 4.Anti-Virüs yazılımı kullanınız. E-Posta ile gelen dokümanları virüs testinden geçiriniz. 5.Şifrenizi unutma durumuna karşı asla herkes tarafından bilinen kişisel bilgilerinizi kullanmayınız. 6.E-posta adreslerinizi güvenlik açığı oluşturabilecek ortamlarda paylaşmayınız.

31 Google Doküman İşlemleri

32 Google Dokümanlar «Google Dökümanlar» kullanabilmek için gmail hesabınızın olması gereklidir. Google Dokümanlar ile «Doküman, Sunu, E-Tablo, Form, Çizim, Tablo» oluşturabilir, bunları paylaşabilir ve eş zamanlı olarak bu dokümanlar üzerinde çevrimiçi ortamda çalışma yapabilirsiniz. Bu uygulamalar size MS Ofis uygulamasının sunmuş olduğu birçok dokümanı oluşturma imkanı sunacaktır. Doküman – Kelime İşlemci / MS Word Sunu – MS Powerpoint E-Tablo – MS Excel ile eş değer dokümanlardır. «Google Dökümanlar» kullanabilmek için gmail hesabınızın olması gereklidir. Google Dokümanlar ile «Doküman, Sunu, E-Tablo, Form, Çizim, Tablo» oluşturabilir, bunları paylaşabilir ve eş zamanlı olarak bu dokümanlar üzerinde çevrimiçi ortamda çalışma yapabilirsiniz. Bu uygulamalar size MS Ofis uygulamasının sunmuş olduğu birçok dokümanı oluşturma imkanı sunacaktır. Doküman – Kelime İşlemci / MS Word Sunu – MS Powerpoint E-Tablo – MS Excel ile eş değer dokümanlardır.

33 KAYNAKÇA 1.Merriam Webster’s Dictionary & Thesaurus, 2008 2.www.telekominternet.com/web-tarayici-nedirwww.telekominternet.com/web-tarayici-nedir 3.Bilişim Teknolojileri Dersi Öğretmen Kılavuzu B5 Ü1 İnternet Adresleri 4.Eğitim Teknolojileri / Bilgisayar – Internet Explorer 5.http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet e- postahttp://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet 6.E-Posta Güvenliği http://www.bilgimikoruyorum.org.tr/?b430_eposta- guvenligi http://www.bilgimikoruyorum.org.tr/?b430_eposta- guvenligi

34 Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü


"İnternet Kavramıİnternet Kavramı İnternet Tarayıcıİnternet Tarayıcı İnternet Adresiİnternet Adresi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları