Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET ADRESLERİ Ahmet SOYARSLAN biltek.info. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET ADRESLERİ Ahmet SOYARSLAN biltek.info. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan."— Sunum transkripti:

1 İNTERNET ADRESLERİ Ahmet SOYARSLAN biltek.info

2 İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.

3 İNTERNET ADRESLERI  İnternet sayfalarına ulaşmak için internet site adreslerini (URL) kullanırız.  İnternet site adresleri çeşitli kısımlardan oluşur.  Şimdi bu kısımları inceleyelim.

4 İNTERNET ADRES YAPISI http www mebgov tr ://... İletişim Kuralı Word Wide Web Kısaltması Alan Adı Site Uzantısı Ülke Kısaltması Bir internet site adresi aşağıdaki kısımlardan oluşur.

5 İLETIŞIM KURALı (PROTOKOL) İnternet sitesine hangi yöntemle bağlanacağını belirten ön ektir. En sık kullanılan iletişim kuralları HTTP, HTTPS ve FTP’dir. KuralAçılımKullanım HTTP H yperText T ransfer P rotocol Bir internet sayfasına bağlanılacağını gösterir. HTTPS H yperText T ransfer P rotocol S ecure İnternet sayfasına güvenli bir şekilde bağlanılacağını gösterir. FTP F ile T ransfer P rotokol İnternet sitesi ile dosya alışverişi (yükleme/indirme) yapılacağını gösterir.

6 HTTPS İLETIŞIM KURALı  Web sitesi ile yapılan bilgi alma/gönderme işlemlerinde şifreleme yapıldığını gösterir.  Özellikle banka, alışveriş siteleri gibi güvenliğin ön planda olduğu web sitelerinde kullanılır.

7 WORLD WıDE WEB KıSALTMASı Dünya Çapında Ağ anlamına gelen kısaltmadır.

8 ALAN ADı  Web sitesinin internetteki adıdır.  Alan adı benzersiz olup içerisinde boşluk ve Türkçe karakterler (ğ, ü, ç, ö, ş) yer almaz.

9 SITE UZANTıSı Sitenin hangi tür içerik sunduğunu belirten kısaltmadır.

10 ÖRNEK SITE UZANTıLARı.gov Devlet daireleri.com.org.k12.mil.net.edu Ticari siteler Ticari olmayan, vakıf siteleri. İlkokul ortaokul ve liseler Askeri siteler İletişim ağları ile ilgili kuruluşlar. Eğitim kurumları (üniversiteler gibi)

11 ÜLKE KıSALTMASı İnternet adreslerinde ülkeyi belirten iki harflik kısaltmadır. Bazı ülkelere ait kısaltmalar şunlardır: tr Türkiye uk İngiltere jp Japonya

12 UYGULAMA Şimdi verilen internet adreslerindeki eksik kısımları tamamlayalım…

13 Sedat Celasun Ortaokulu sedatcelasunortaokulu.meb.tr.k12.com.net.edu ?

14 http://www.anadolu.tr.k12.com.net.edu ?

15 http://www.meb.tr.com.mil.gov.edu ?

16 SON


"İNTERNET ADRESLERİ Ahmet SOYARSLAN biltek.info. İNTERNET NEDİR? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları