Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İNTERNET: Bilgisayarların ağ sistemi ile birbirine bağlanmasına denir. İnternet tarafından kullanılan bu ağ çok büyük bir ağ yapısı olup bütün dünya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İNTERNET: Bilgisayarların ağ sistemi ile birbirine bağlanmasına denir. İnternet tarafından kullanılan bu ağ çok büyük bir ağ yapısı olup bütün dünya."— Sunum transkripti:

1

2  İNTERNET: Bilgisayarların ağ sistemi ile birbirine bağlanmasına denir. İnternet tarafından kullanılan bu ağ çok büyük bir ağ yapısı olup bütün dünya ülkelerini kapsamaktadır.

3

4  Google Chrome  Firefox  Internet Explorer  Yandex  Opera  Apple Safari  Netscape  Avant

5

6 1 7 2 3 4 5 6 8 9 10 11

7 ADRES ÇUBUĞU: Açmak istediğimiz sitenin adresini buraya yazarız.

8 Açık olan sitelerin sekmeleri

9 Aktif olan sayfayı yeniler yani yeniden açar

10 Yapılan işlemi iptal eder, durdurur.

11 Bir önceki sayfayı açar

12 Bir sonraki sayfayı açar

13 Komutların bulunduğu menüler

14 SIK KULLANILANLAR listesine eklenmiş olan siteleri gösterir

15 Yeni sekmede yeni bir site açmamızı sağlar

16 Araçlar menüsünden İnternet Seçenekleri komutuna tıklayıp Internet Explorer açıldığında ilk açılmasını istediğiniz sitenin adresini buraya yazmalıyız

17 Kayıtlı olan siteler içerinde arama yapmak için kullanılır Resim Arama Video Arama

18 Çeviri Yapmak için kullanılır

19

20

21 İnternet üzerindeki bilgisayarlar sunucu-istemci yapısını kullanırlar. Sunucu bir bilgisayar istemci bir bilgisayara dosya ve hizmet sağlar. Bu hizmeti TCP/IP sistemi sayesinde gerçekleştirirler. TCP/IP (İnternet Protocol) bilgi aktarımını kontrol eden bir sistemdir. TCP/IP protokolünü kullanan her bilgisayarın 32 bit’lik bir IP adresi vardır.Bu adres 0 ile 255 arasındaki sayılardan oluşur.Adres 4 sayı grubundan oluşmaktadır. 192.168.2.1 195.255.001.111 Kullanıcıların daha kolay bildiği isimler ile karşılığı olan IP numarasını eşleştiren sisteme Domain Name System(DNS) denir. Bilgisayarın IP numarasını öğrenmek için Ağ ve paylaşım merkezi penceresinden öğrenilebilir.

22 Bir sayfanın adresine URL(ağ adresi) denir. Bir sunucuda bulunan metin,resim,ses ya da sayısal bilgileri içeren web sayfalarıdır. Servis Adı Sayfanın adı Uzantısı Ülke Kodu

23 gov: Hükümet Kurumları (goverment kelimesinden geliyor..) edu: Eğitim Kurumları (education kelimesinden geliyor..) org:Ticari Olmayan Kuruluşlar (organization kelimesinden geliyor..) com: Ticari Kuruluşlar (company kelimesinden geliyor..) mil: Askeri Kurumlar (military kelimesinden geliyor..) net: Servis Sunucular (network kelimesinden geliyor..)

24  WEB SİTESİ UZANTILARINDAN 5 TANESİNİ SIK KULLANILANLARA EKLEYİNİZ.  İNTERNET EXPLORER ANASAYFASINI www.meb.gov.tr olarak değiştiriniz.  GOOGLE DA İZMİR İLE İLGİLİ 5 ADET RESİM BULUP KENDİ KLASÖRÜNÜZDE RESİM KLASÖRÜ OLUŞTURUP RESİMLERİ KAYDEDİNİZ.  http nedir?  @ nedir?  Word programında bir dosya açıp http ve @ kavramlarının anlamlarını yazınız.


" İNTERNET: Bilgisayarların ağ sistemi ile birbirine bağlanmasına denir. İnternet tarafından kullanılan bu ağ çok büyük bir ağ yapısı olup bütün dünya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları