Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ARAMA MOTORU KULLANIMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ARAMA MOTORU KULLANIMI"— Sunum transkripti:

1 ARAMA MOTORU KULLANIMI
CEMALETTİN YAĞCI

2 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
1-Anında Arama (Instant Search) Kutusunu Kullanın.

3 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Internet Explorer Anında Arama (Instant Search) kutusuna bir anahtar kelime ya da ifade yazın ve daha sonra ENTER'a basın (ya da ALT+ENTER'a basarak arama sonuçlarını ayrı bir sekmede görüntüleyebilirsiniz).

4 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
CTRL+E'ye basarak farenizle tıklamak zorunda kalmadan arama kutusuna gidebilirsiniz.

5 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
2- Adres Çubuğunu Kullanın

6 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Internet Explorer Adres Çubuğu'nda, bir anahtar kelimeyi, Web sayfa ismini ya da bir ifadeyi takiben "Find", "Go" veya "?" yazın ve daha sonra ENTER'a basın.

7 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Eğer yapacağınız arama sonuçlarının farklı bir sekmede görüntülenmesini istiyorsanız, yazdığınız ifadeden sonra ENTER yerine ALT+ENTER'a basın.

8 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Birden Fazla Arama Motoru Kullanın. Belli bir arama motoruyla istediğiniz şeyi bulamıyorsanız, aradığınız şeyi bulmak için farklı bir arama motoru kullanarak başka bir arama yapabilirsiniz.

9 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Internet Explorer'ın arama kutusu size diğer arama motorlarını da ekleme olanağı tanır ve bu arama motorlarının arasında geçiş yaparak arama sonuçlarınızı geliştirme fırsatı verir.

10 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Farklı arama motorlarını kullanmayı öğrenmek için, yeni arama motorlarını kurun ya da Internet Explorer'ın kullandığı, varsayılan arama motorunu değiştirin. Bunu yapmak için Internet Explorer'ın sitesinde sunulan farklı arama motorlarını seçebilirsiniz.

11 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
4-Daha Etkin Bir Şekilde Arama Yapın.

12 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
İşte size, arama sonuçlarını geliştirmek için birkaç fikir daha. Adres çubuğunu kullanarak yapacağınız aramalarda, arama çubuğuna ilk olarak "find", "go" ya da "?" yazın.

13 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Genel kategoriler yerine özel kelimeler kullanın. Örneğin, köpekler yazarak aratma yapmak yerine, belli bir köpek türünün ismini yazarak arama yapın.

14 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Özel ifadeleri aratmak için soru işaretleri kullanın. Soru işaretiyle birlikte yazacağınız özel ifadeler, arama sonuçlarını, belirttiğiniz ifadeyi tam olarak içeren Web sayfalarıyla sınırlandırır.

15 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Soru işareti yazmadan yapılan aramalarda ise arama sonuçları, yazdığınız kelimelerin sırasını önemsemeksizin sizin yazdığınız kelimeleri içeren tüm sayfaları sunacaktır.

16 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Bir anahtar kelime yazmadan önce arama motorunun o terimle ilgili olan sayfaları çıkarması için eksi (-) işaretini anahtar kelimenin başına koyun.

17 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Eksi işareti kullanarak yapılan bir aramada, arama sonuçlarında eksi işaretinden sonra yazılan kelimeyi içermeyen Web sayfalarını görüntüleyeceksiniz. Bu işaretler ve arama öğeleri arasında boşluk bırakmamak ayrı bir önem taşır (örneğin, -Bogart, - Bogart değil).

18 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Belli bir başlık için arama yapmıyorsanız yaygın kelimeleri aramanızdan çıkarın (örneğin benim, bir vb). Eğer bu kelime sizin aradığınız şeyin bir parçasıysa (bir şarkı ismi örneğin), bu yaygın kelimeyi yazın ve başına sonuna ve aralara soru işaretleri koyun.

19 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Eş anlamlı ya da alternatif arama terimlerini de kullanın. Bu eş anlamlı kelimelerin anlamlarını bulmak için biraz yaratıcı olun. Eğer bu eş anlamlı ya da alternatif kelimeyi bulamıyorsanız, bir sözlükten fikir vermesi için yardım alın.

20 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Sadece belli bir Web sayfasını ya da "domain" i aratın. Web sitesinin adresini yazmadan önce, aratmak istediğiniz terimleri bu sitenin başına yazın. Böylece aramak istediğiniz Web sitesi adresi, bu belli sitenin aramasıyla sınırlandıracaktır.

21 ARAMA MOTORU NASIL KULLANILIR?
Örneğin, virüslerle ilgili bir bilgi almak için Microsoft.com' da aratma yapmak amacıyla virus site: yazın (site: ile domain arasında boşluk bırakmadan).

22 TEŞEKKÜRLER


"ARAMA MOTORU KULLANIMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları