Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Okul Web Sitesi Yönetim Paneli

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Okul Web Sitesi Yönetim Paneli"— Sunum transkripti:

1 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Millî Eğitim Bakanlığı Okul Web Sitesi Yönetim Paneli

2 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurum/okulların kurumsallaşması adına Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından ortak tasarım çalışması yapılmıştır. Çalışmanın amacı tüm kurumlarımızın standart bir web sayfasına sahip olmalarını sağlamaktır. Bu şekilde son kullanıcılar sürekli aynı sayfada dolaşıyor gibi olacak ve kullanılabilirlik arttırılacaktır. Okul Web Sitesi Yönetim Paneli Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurum/okullar tarafından kullanılması gereken bir uygulamadır.

3 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Ülkemizin en büyük kurumsal web sitesi projesi olan "Okul Web Sitesi Yönetim Paneli" kurumu bünyesinde barındıracak devasa bir kurumsal web sitesi projesidir. Özellikle güvenlik ile ilgili yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler nedeniyle okul web sayfalarının bakanlık sunucularında barındırıl-ması zorunludur. Bu proje sayesinde kurum/okul web siteleri çok daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yayınlana-bilmektedir. Sisteme giriş yapmak için adresinden "Okul Web Siteleri Yönetim Paneli" bağlantısı kullanılabilecektir.

4 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Okul Web Sitesi Yönetim Paneline kurumunuza ait olan meb.k12.tr uzantılı web adresinizin sonuna /mebpanel yazarak erişebilirsiniz. Millî Eğitim Bakanlığı web barındırma hizmetinden faydalanarak meb.k12.tr uzantılı web adresi olan okullar sisteme ilk girişlerinde kurumsal e-posta adreslerini ve eski FTP şifrelerini kullanacaklardır. Daha önceden meb.k12.tr uzantılı web adresi almamış okullar mutlak suretle adresinden “Yönetim Paneline” girerek web sitelerini oluşturacaklardır. Dönüşümden dolayı yeni oluşturulan okullar veya yeni açılan kurum/okullarımız Yeni Web Adresi oluşturarak işlemlerine devam edeceklerdir.

5 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Yeni Web adresi oluştururken Kurum/Okula ait MEBBİS kullanıcı adı ve şifresi ile mevcut güvenlik kodunu girmelisiniz. Hesap oluştur kısmında; sitenize vermek istediğiniz kurum/okulun ismi ile kurumsal e-posta adresini yazmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken husus mümkün olduğunca kısa alan adı oluşturulmasıdır. Ayrıca alan adlarında (ı,ö,ü,ğ,ş,ç) gibi Türkçe karakterler kullanmayınız.

6 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Yeni hesap oluşturduğunuzda ekrana aşağıdaki ekran gelecektir. Bundan sonraki işlemler için Yönetim paneline giriş yapınız.

7 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Kurumunuz/Okulunuz adına oluşturduğunuz sitenin Yönetim Paneline girmek için e-posta adresiniz ile şifrenizi ve mevcut güvenlik kodunu girmelisiniz.

8 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Yönetim Panelinin kullanımına ilişkin aşağıda verilen bağlantı adreslerini tıklayarak, Bakanlığın hazırladığı yardım dosyalarını izleyebilirsiniz. Ana Sayfa Menü İdari Kadro İçerik Proje Galeri Dosyalar İletişim Kullanıcılar Teknik Destek

9 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Yönetim Panelinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar; 1) Haber, duyuru vb. iş ve işlemleri sağlıklı yapabilmeniz için İçerik, Galeri ve Dosyalar kısmına mutlaka klasör oluşturmalısınız. 2) Haber, duyuru, dosya ekleme işlemlerini yapmadan önce ilgili bölümlere ait resim, dosya veya videolarınızı önceden siteye yükleme yapmanız gerekmektedir. 3) Ayrıca, siteye ekleyeceğiniz resimlerin boyutlarının küçük olması önem arz etmektedir. Resimlerinizi, resim küçültme programı ile küçülterek siteye göndermeniz sitenin açılışını da etkileyecektir.

10 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
İstatistikî bilgilerin altında öğrenci sayısı, öğretmen sayısı ve derslik sayısı yer alacaktır. Kısayollar bölümünde değiştirilemez alanların dışında kuruma ait eğitimle ilgili özel bir web uygulaması varsa bu bölüme eklenecektir.

11 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Okulların hazırlayacakları sitelerin kapsamında; haberlerin, okuldaki çeşitli faaliyetlere ait duyuruların, öğrencilerin özgün proje çalışmaları ile sanat çalışmalarının, öğrenci ve velilere yönelik eğitici içeriklerin yer alması gerekmektedir.

12 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
İletişim bölümünde istenen bilgiler girildikten sonra burada bulunan harita üzerinde kurumun bulunduğu konumun işaretlemesi gerekmektedir.

13 Okul Web Sitesi Yönetim Paneli
Teşekkür Ederiz.


"Okul Web Sitesi Yönetim Paneli" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları