Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UniSis – Kampüs Kart Uygulamaları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UniSis – Kampüs Kart Uygulamaları"— Sunum transkripti:

1 UniSis – Kampüs Kart Uygulamaları
Yemekhane Kontrol Sistemi Geçiş Kontrol Sistemi Kartlı Ring Sistemi Otomatik Araç Geçiş Sistemi Kütüphane Geçiş Sistemi Kantin Otomasyonu VeriDizayn Veri Yönetimi –

2 Sistem Hakkında UniSis - Eğitim kurumlarında özellikle üniversitelerde öğrenci ve personel aktivitelerinin yönetimi, takibi, analizi ve raporlanmasında kullanılan, elektronik kart, kart okuyucular, turnikeler ve yazılım öğelerinden oluşan bir sistemdir. Kullanıcı ile sistem arasındaki bağlantıyı üzerinde bilgi depolayabilen, tüm dünyadaki kartlar arasında, 8 haneli tekil bir kimlik numarasına sahip MiFare teknolojisini içeren elektronik bir kart sağlar. Sistemin ihtiyaçlarına ve yapılandırılmasına göre bazen bu kart üzerindeki tekil kimlik kullanılarak, bazen ise kartın üzerine bilgi yükleyerek kullanıcıya ait işlemler yönetilir.Yüklenen bilgi kullanıcıya ait kimlik bilgisi, kontör, para vb. olabilmektedir.

3 MiFare Kart Teknolojisi Nedir ?
İçinde bir mikrochip ve mini bir yazılım yüklenmiş akıllı kartlar olarak tanımlanabilir.  MiFare kart; pratiktir, mikroişlemci kart içine gömülü olarak yerleştiğinden sudan ve dış ortamlardan etkilenmez. Bilgiler sistem haricinde kötü amaçlı kişilerce kopyalanamaz. Bilgilerde bozulma ve kayıp olmaz. Mıknatıs ve manyetik ortamlardan etkilenmez, Pasif kart özelliğine sahip olduğundan herhangi bir manyetik dalga üretmez ve yaymaz. 13.56Mhz Mifare Kartta çip ile birlikte anten de mevcuttur. Bu sayede kart yükleyiciye gerek kalmadan radyo frekansıyla çipdeki bilgiyi okuyup saklayabilir. Okuma uzaklığı okuyucuya bağlı olmakla beraber 10cm ile 20cm arasında değişir. Temassız akıllı kartlar, kartı okuyucuya yerleştirmeden hızlı ve rahat şekilde uygulamalarda kullanıcıya fayda sağlar.

4 Kart Okuyucular Sistemde kullanılan okuyucular farklı noktalardaki işleyiş şekillerine göre değişiklik gösterebilir.Bu farklılıklar, bağlantı şekilleri (TCP/IP network yapısı, seri bağlantı, USB vb.) , ekranlı ya da ekransız oluşu ve veriyi saklama ya da iletme şekillerine göre olabilir.Kurumun alt yapı özellikleri de uygun okuyucu seçiminde önemli etmendir. Belli modüllerde ekrandan kullanıcıya bilgi verilmesi söz konusu olabildiği gibi, belli noktalarda da bu bilgiye ihtiyaç olmayabilir. Okutulan kart bilgisini ya da işleyiş sırasında oluşan veri 3 şekilde sisteme aktarılabilir. 1.Online Kart okutulduğu anda sisteme kayıt edilmesidir. 2.Offline Kart ya da işleyiş bilgisinin okuyucu üzerinde biriktirilmesi belli zamanlarda bağlanılıp toplu olarak veririnin çekilmesidir. 3.Online ve Offline Bağlantı olduğu sürece verinin alınması, bağlantı olmadığı zamanlarda üzerinde biriktirilmesi ve bağlantı sağlanır sağlanmaz biriken verinin toplu olarak sistem tarafından alınmasıdır.

5 UniSis Modüller Yemekhane Kontrol Sistemi Geçiş Kontrol Sistemi
Kartlı Ring Sistemi OGS - Otomatik Araç Geçiş Sistemi Kantin Satış ve Stok Takibi Kütüphane Geçiş Sistemi

6 UniSis -Yemekhane Kontrol Sistemi
Personel ve öğrenci yemekhanelerindeki satış ve geçiş aktivitelerini organize eden modüldür. Yazılım, yemekhane hizmetinden yararlanacak kullanıcıların kayıt altında tutar ve kurumca belirlenen kıstaslar üzerinden yapılan satış faaliyetlerini düzenler ve raporlar. Temel özellikleri: Yazılım personel ve öğrenci yemekhanelerini aynı yapıda idare edebilir. Tek bir noktadan personel ile öğrenci satışı yapılabilir ve tek bir yemek dağıtım noktasından hem öğrenci hem de personel geçişi sağlanabilir. Yazılım gerekli network alt yapısının sağlanması durumunda farklı noktalardan satış tek bir noktadan geçiş yapılmasını sağlayabilir. Öğrenci yemekhanelerinde kullanılacak yazılım öğrencinin tarih ve öğün belirterek alım yapmasını sağlar. Yazılım öğle, akşam ve sabah kahvaltısı öğünlerini ayrı ayrı takip edebilir ve raporlayabilir. Öğrenci yemekhanelerinde öğrencinin ücretli, ücretsiz(burslu) olarak ayırt edilebilmesini ve bu durumun raporlara yansıtılmasını sağlamaktadır.

7 UniSis – Yemekhane Kontrol Sistemi
Yazılım öğrenci yemekhanenin üretmesi gereken yemek miktarlarını gün gün ve öğün öğün raporlayabilmektedir. Yazılım personellerin kredi satışlarında ek göstergelerine göre fiyatlandırılmasını sağlamaktadır. İstenildiği kadar ek gösterge ve her bir ek göstergeye günlük, haftalık, yarım aylık ve aylık fiyat tanımlanabilir. Yazılım tüm personel yemek satışlarını ek gösterge temelinde raporlamaktadır. Tarih aralığında hangi ek göstergeden ne kadar satış yapıldığı sonucu alınabilir. Yazılım personele istediği günü seçimli olarak satabilmekte ve satılan günler bazında geçişe olanak sağlamaktadır. Personel geçişlerinde görevli ya da özel durumlu personeller tanımlanabilmektedir bu personellerin geçiş aralığı öğün ya da gün yerine tarih aralığı ile de belirlenebilmektedir. Sistem misafir geçişlerini manyetik misafir kartları ile takibini ve raporlamasını da içermektedir.

8 UniSis – Yemekhane Kontrol Sistemi
Sistem satışa göre geçiş yapması gereken kişi sayısı ile fiili olarak geçiş yapan kişi sayısını ayrı ayrı raporlayabilir. Yazılım haftalık olarak yemekhanenin üreteceği yemek sayılarını gün gün ya da toplu olarak raporlayabilmektedir. Yazılım günlük satışları tarih aralıklı raporlayabilmektedir. Sistem yemekhane geçişi sırasında hatalı veya yetkisiz geçişler sırasında görevliyi uyarıcı mesajlar verdirmektedir. Yazılım, öğrenci ve personel yemekhanelerinde yapılan satışlar istenilen tarihte hesap sonlandırma ve sonlanan hesapların geriye dönük raporlanmasını sağlamaktadır. Yazılım kredi satışlarında satılan kredi ve kullanıcı bilgisini içeren yazıcı çıktısı (fiş) verebilmektedir. Yazılım dönemsel çalışmaya uygundur. Yılsonunda oluşan veriler, yeni bir yıla geçişte yedeklenmekte ve yazılım içinden gerektiğinde erişilip raporlanabilmektedir.

9 UniSis – Ekran Görüntüleri

10 UniSis – Geçiş Kontrol Sistemi
Kullanıcıların sahip oldukları elektronik kartlar sayesinde, geçiş haklarının olduğu belli noktalardan geçişlerini organize eden sistemdir. Özellikle kampus, yurt, kütüphane gibi noktalarda sisteme fiziksel bir düzen sağlamak amacıyla turnikeler kullanılmaktadır. Sisteme tanımlı kişi elektronik kartını okuyucuya göstermek suretiyle sistem tarafından tanımlanır. Güvenlik noktalarında geçiş sırasında güvenlik görevlisinin geçişleri takip edebileceği ekranlar anlık olarak bilgi akışı sağlar. Bu ekranlarda geçiş yapan kişinin kimlik bilgilerinin yanında fotoğrafı da belirir.Böylelikle güvenlik görevlisine kişiyi tanımlamada yardımcı olunur. Anlık olarak toplanan bilgiler kuruma anlık olarak raporlama imkanı verebilmektedir.Örneğin istenen zamanda kurum içindekilerin ya da dışarıdakilerin listesi, kişilerin geçiş kayıtları gibi bilgilere anlık olarak ulaşılabilir.

11 UniSis – Kartlı Ring Sistemi
Kullanıcıların sahip oldukları elektronik kartlara para yüklenmesi ve paranın kampus içinde ulaşımı sağlayan ring servislerinde kullanılmasını içerir. Oluşturulan satış noktalarında kullanıcı mevcut bakiyesini görebilir ve ilave etmek istediği bakiyeyi görevliye vererek kartına aktarılmasını sağlayabilir. Kurumun belirlediği taşıma ücreti ring otobüslerinde kurulu olan ekranlı okuyuculara önceden tanımlanmıştır. Kullanıcı otobüse bindiği sırada kartını okutarak tanımlanan tutar kadar kartından düşülmesini sağlar. Bu sırada ekranda mevcut ve ücret düştükten sonraki bakiyesini görebilir.Bu işlemin olumlu ya da olumsuz olması durumlarında araç sürücüsüne sesli uyarı ile bildirilmektedir. Cihaz üzerinde kaç adet geçiş kaydının olduğu araç sürücüsü tarafından takip edilebilir. Belli zaman dilimlerinde araçların toplanma noktalarındaki antenler vasıtası ile bu bilgiler merkezi yapıya çekilebilir.Böylelikle hangi araçta kaç adet geçiş olduğu hangi kullanıcının hangi zamanlarda hangi aracı kullandığı gibi bilgiler raporlanabilir. Satış noktalarında yapılan satışlar merkezi bir yapıda organize edilmiştir.Her kullanıcı kendi hesabını görebilir ve raporlayabilir.Üst kullanıcılar ise tüm satış noktalarındaki işleyişi raporlayabilmektedir. Bu modülde de yemekhane modülünde olduğu gibi belli zamanlarda hesap kapatma ve dönemsellik mantığı üzerinden çalışmaktadır.

12 UniSis – OGS Otomatik Araç Geçişi
Araç sahibi kurum mensuplarının, araçları ile belli noktalardan geçişlerinde yetki atanması ve geçişlerin kayıt altına alınması amaçlanmaktadır. Araç ön camlarına yapıştırılan etiketler araç sahibini sistem tarafından tanınmasını sağlar. Otoparklar, kampus girişleri, park alanları gibi noktalarda antenler vasıtasıyla araç hareketleri takip edilerek kayıt altına alınır. Konum ve yerleşime göre sistem bariyer, yer kapanı gibi unsurlar ile fiziksel yönlendirmeler ile desteklenir. Sistem hangi aracın hangi noktadan geçtiğini raporlayabildiği gibi belli araçların sadece belli noktalardan geçmesini de yetkilendirme çerçevesinde planlayabilir.

13 UniSis – Kütüphane Geçiş Sistemi
Kurum bünyesindeki kütüphane, bilgisayar salonu gibi üyelik gerektiren geçiş noktalarında işleyişin elektronik kartlar üzerinden sağlanması hedeflenir.Bu sayede geçişlerde yetki kontrolü yapılarak kurumun güvenlik hassasiyeti de arttırılmış olunur. Kurum hangi saatte hangi üyenin kütüphaneyi ya da bilgisayar salonunu kullandığını, hangi saatlerde, hangi fakülte ya da bölümlerden yoğunluk yaşandığını raporlayıp analiz edebilir.

14 UniSis – Kantin Otomasyonu
Kurum bünyesindeki kantinlerin tek bir sistem üzerinden stok ve satış faaliyetlerinin takibini içerir.Merkez ve uç noktalar olmak üzere iki ayaklı inşa edilen sistemde yazarkasalardan alınan gün sonu bilgileri düzenli olarak web servisleri ile merkez sisteme aktarılır. Hangi kantinin ne kadar satış yaptığı hangi ürün ya da ürün gruplarının daha yoğun satışı olduğu ya da kantinlerin stok durumu günlük olarak takip edilebilir.

15 UniSis – Sistemi Kullanan Kurumlar
Farklı modüller farklı kurumlar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır …


"UniSis – Kampüs Kart Uygulamaları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları