Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2015-2016 ORTAK SINAVLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2015-2016 ORTAK SINAVLAR."— Sunum transkripti:

1 ORTAK SINAVLAR

2 ’Hiç kimse senden daha iyi değildir; ama sen ortaya bir şey koymazsan, sen de hiç kimseden iyi olamazsın… ‘’ ( D.Laird )

3 ORTAK SINAVLAR UYGULAMA TAKVİMİ
Sınıf Dönem Sınav Tarihleri Mazeret Sınavı Tarihleri Sınav Sonuçlarının İlanı 8. sınıf I. Dönem Kasım 2015 Aralık 2015 Ocak 2016 8.sınıf II. Dönem Nisan 2016 Mayıs 2016 Haziran 2016 ORTAK SINAVLAR UYGULAMA TAKVİMİ

4 ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU
DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ Türkçe 09.00 20 40 DAKİKA Matematik 10.10 Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 11.20 ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ Fen ve Teknoloji 09.00 20 40 DAKİKA T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 10.10 Yabancı Dil 11.20 40  DAKİKA

5 UYGULAMA Ortak sınavlar her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde sınav yapılacak okullarda ders işlenmeyecek, Dönemsel olarak yapılan sınavlardan, iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ikincisi olmak üzere, her dönem ortak sınavlar yapılacaktır. Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak, Yanlış doğruyu götürmeyecektir. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört çeşit kitapçık verilecek.

6 UYGULAMA Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında girecek, Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda mazeret sınavı yapılacaktır. Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılacaktır.

7 UYGULAMA Sınava katılmak için başvuru yapılmayacak, ücret yatırılmayacak. Ayrı bir PYBS sınavı olmayacak. Sınav yapılan okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. Standart saat dışında sözlük, hesap makinesi, cep telefonu... vb yanlarında olmayacak. Sınıf yoklama listesi sırasına göre oturulacak.

8 UYGULAMA Yanlarında kurşun kalem, silgi, kalemtıraş bulunduracaklar.
Kurşun kalemle cevap kağıdında kodlama yapacaklar. Sadece cevap kağıdındaki imza bölümünü ve yoklama listesindeki imzalarını tükenmez kalemle atacaklardır. Öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı olacak.

9 UYGULAMA Cevap kağıdına kitapçık türünü kodlayacaklar.
Her ders için ayrı oturum, 20 soru 40 dk. Geç gelen 15 dk’ya kadar sınava girecek. 20 dk dolmadan sınavdan çıkılmayacak. Oturumlar arası 30 dk boşluk. Son 5 dk kala salondan çıkılmayacak. Sınav bitiminde cevap kağıtları teslim edilecek. 3 oturum bittikten sonra kitapçıkları okuldan alınabilecek.

10 DEĞERLENDİRME 300 700 6,7,8. sınıf başarı puanları tam puan Merkezi sistem sınavları tam puan 2 Yerleştirme Tam Puanı 500 Yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden yapılacak. Yılsonu başarı puanı 100 tam puan üzerinden yapılacaktır 6,7,8. sınıf başarı puanları tam puan 300 Merkezi sistem sınavları tam puan 700 İkisinin aritmetik ortalaması yerleştirme puanı.

11 DEĞERLENDİRME

12 DEĞERLENDİRME Ders Nu Ders Adı Ağırlık Katsayıları 1 Türkçe 4 2
Matematik 3 Fen ve Teknoloji Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 5 T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 6 Yabancı Dil Tek puan türü hesaplanacak. Her test kendi içinde eşit ağırlığa sahip olacak. Ancak testler arasında katsayı farkı olacak. Tüm hesaplamalar virgülden sonra 4 basamak olarak hesaplanacak.

13 DEĞERLENDİRME Sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.
E-okul veli bilgilendirme sisteminden sonuçlar görülebilecek. Sonuçlara itiraz 5 takvim günü içerisinde, YEĞİTEK’ e yazılı olarak yapılacak. Her bir ders için 10 TL yatırılıp, banka dekontu ile beraber itiraz dilekçesi.

14 TERCİH YERLEŞTİRME PUANIYLA EN FAZLA 25 OKUL TERCİHİ YAPILACAK OKULLAR
1-Anadolu Liseleri 2-Anadolu Mesleki ve Teknik Liseleri 3-Çok programlı liseleri 4-Fen Liseleri 5-Sosyal Bilimler Liseleri 6-İmam Hatip Liseleri

15 Önceki sene 15 tercihle sınırlı olan tercih listesi bu sene 25’e çıkartıldı. Adaylar tek listede 25 tercihe kadar tercih yapabilecek. Özel okulları tercih eden adaylar ‘Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım’ butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Yerleşemedikleri takdirde Anadolu Liselerinde olan boş kontenjanlara ya da açık liselere başvuru imkanları olacak. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 15 tercihle sınırlı olan TEOG tercih listesi bu sene yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 25 tercihe çıkarıldı. Adayların tek bir listede yaklaşık 25 tercih yapma hakkı bulunacak. Eğer özel okullarda kaydı olan öğrenciler varsa veya özel okulları yeni kayıt yaptıran öğrenciler varsa bu öğrencilerde ‘Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım’ butonuna tıklayarak kayıtlarını o okullardan yana kullanabilecekler. En olumsuz koşulda TEOG tercihlerinde herhangi bir yerleşme olmazsa Anadolu Liselerinde bulunan boş olan kontenjanlara yada açık liselere TEOG başvuru imkanlarınız doğabilecek. Bu durumda herkesin çok iyi ve çok mantıklı bir tercih yapması öneriliyor. Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak, evi ile okulu arasında kilometrelerce mesafe olan öğrenciler, kendi istekleri dışında İmam Hatip Liselerine yerleştirilmiş ve bu durum söz konusu olduktan sonra sistem ağır bir şekilde eleştirilmişti. Sistem öyle karışıktı ki şuan bile pekte düzeldiği söylenmesi güç, tercihlerini özel okuldan yana kullanan öğrenciler olduğu halde devlet okuluna yerleştirilmiş görünen öğrenciler nedeniyle de boş kontenjan kalmamıştı. Bu yıl Milli eğitim Bakanlığı, tercih sistemini değiştirdi.

16 YERLEŞTİRME/KAYIT Yerleşmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Yerleştirme işlemi bir defa yapılacak olup yedek yerleştirme yapılmayacaktır.

17 NAKİL 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin, açık kontenjan bulunan başka bir okula yerleştirmeye yönelik nakil talebinde bulunmaları hâlinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın, başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

18 BAŞARILAR DİLERİZ…


"2015-2016 ORTAK SINAVLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları