Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) 2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) 2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)"— Sunum transkripti:

1 2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) 2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)

2 ORTAK SINAVLAR UYGULAMA TAKVİMİ I.Dönem 28-29 Kasım 2013 I.Dönem 28-29 Kasım 2013 Mazeret Sınavı 14-15 Aralık Mazeret Sınavı 14-15 Aralık Sonuç Ocak 2014 Sonuç Ocak 2014 II. Dönem 28-29 Nisan 2014 II. Dönem 28-29 Nisan 2014 Mazeret Sınavı 10-11 Mayıs Mazeret Sınavı 10-11 Mayıs Sonuç Haziran 2014 Sonuç Haziran 2014

3 ORTAK SINAVLAR 1. GÜN OTURUMU DERS ADIBAŞLAMA SAATİSORU SAYISISÜRESİ Türkçe09.002040 DAKİKA Matematik10.102040 DAKİKA Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 11.202040 DAKİKA ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU DERS ADIBAŞLAMA SAATİSORU SAYISISÜRESİ Fen ve Teknoloji09.002040 DAKİKA T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 10.102040 DAKİKA Yabancı Dil11.2020 40 DAKİKA

4 TEOG 2013 Sınava katılmak için başvuru yapılmayacak, ücret yatırılmayacak. Sınava katılmak için başvuru yapılmayacak, ücret yatırılmayacak. Ayrı bir PYBS sınavı yok. Ayrı bir PYBS sınavı yok. Sınav yeri ve sınav sonucu e-okul veli bilgilendirme sisteminden duyurulacak. Sınav yeri ve sınav sonucu e-okul veli bilgilendirme sisteminden duyurulacak. Sınav yapılan okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. Sınav yapılan okullarda sınav günleri ders yapılmayacak.

5 TEOG 2013 Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında sınava girecekler. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında sınava girecekler. Sınava giremeyenler mazeret belgelerini iletecekler Sınava giremeyenler mazeret belgelerini iletecekler

6 TEOG 2013 (uygulama) Sorular 4 seçenekli, yanlış doğruyu götürmeyecek. Sorular 4 seçenekli, yanlış doğruyu götürmeyecek. Standart saat dışında sözlük, hesap makinesi, cep telefonu... vb yanlarında olmayacak. Standart saat dışında sözlük, hesap makinesi, cep telefonu... vb yanlarında olmayacak. Sınıf yoklama listesi sırasına göre oturacaklar. Sınıf yoklama listesi sırasına göre oturacaklar.

7 TEOG 2013 (uygulama) Yanlarında kurşun kalem,silgi, kalemtraş bulunduracaklar. Yanlarında kurşun kalem,silgi, kalemtraş bulunduracaklar. Kurşun kalemle cevap kağıdında kodlama yapacaklar. Sadece cevap kağıdındaki imza bölümünü ve yoklama listesindeki imzalarını tükenmez kalemle atacaklardır. Kurşun kalemle cevap kağıdında kodlama yapacaklar. Sadece cevap kağıdındaki imza bölümünü ve yoklama listesindeki imzalarını tükenmez kalemle atacaklardır. Öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı olacak. Öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı olacak.

8 TEOG 2013 (uygulama) A ve B kitapçık türü olacak. A ve B kitapçık türü olacak. Cevap kağıdına kitapçık türünü kodlayacaklar. Cevap kağıdına kitapçık türünü kodlayacaklar. Her ders için ayrı oturum, 20 soru 40 dk. Her ders için ayrı oturum, 20 soru 40 dk. Geç gelen 15 dk ya kadar sınava girecek. Geç gelen 15 dk ya kadar sınava girecek. 20 dk dolmadan sınavdan çıkılmayacak. 20 dk dolmadan sınavdan çıkılmayacak. Oturumlar arası 30 dk boşluk. Oturumlar arası 30 dk boşluk.

9 TEOG 2013 (uygulama) Son 5 dk kala salondan çıkılmayacak. Son 5 dk kala salondan çıkılmayacak. Sınav bitiminde cevap kağıtları teslim edilecek. Sınav bitiminde cevap kağıtları teslim edilecek. 3 oturum bittikten sonra kitapçıkları okuldan alınabilecek. 3 oturum bittikten sonra kitapçıkları okuldan alınabilecek.

10 TEOG 2013 (değerlendirme) Yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden yapılacak. Yerleştirme puanı 500 tam puan üzerinden yapılacak. 6,7,8. sınıf başarı puanları tam puan 300 6,7,8. sınıf başarı puanları tam puan 300 Merkezi sistem sınavları tam puan 700 Merkezi sistem sınavları tam puan 700 İkisinin aritmetik ortalaması yerleştirme puanı. İkisinin aritmetik ortalaması yerleştirme puanı. Örnek hesaplama motoru okul sitesinden indirilebilir. Örnek hesaplama motoru okul sitesinden indirilebilir.

11 TEOG 2013 (değerlendirme) Tek puan türü hesaplanacak. Tek puan türü hesaplanacak. Her test kendi içinde eşit ağırlığa sahip olacak. Her test kendi içinde eşit ağırlığa sahip olacak. Ancak testler arasında katsayı farkı olacak. Ancak testler arasında katsayı farkı olacak. Tüm hesaplamalar virgülden sonra 4 basamak olarak hesaplanacak. Tüm hesaplamalar virgülden sonra 4 basamak olarak hesaplanacak.

12 TEOG 2013 (değerlendirme)

13 TEOG 2013 (sonuç) Sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. E-okul veli bilgilendirme sisteminden sonuçlar görülebilecek. E-okul veli bilgilendirme sisteminden sonuçlar görülebilecek. Sonuçlara itiraz 5 takvim günü içerisinde, YEĞİTEK’ e yazılı olarak yapılacak. Sonuçlara itiraz 5 takvim günü içerisinde, YEĞİTEK’ e yazılı olarak yapılacak.

14 TEOG 2013 (sonuç) Her bir ders için 10 TL yatırılıp, banka dekontu ile beraber itiraz dilekçesi. Her bir ders için 10 TL yatırılıp, banka dekontu ile beraber itiraz dilekçesi.

15 NELER YAPMAMALIYIZ? Oturumlar arasında çocuklarımızı sorgulamamalıyız. Oturumlar arasında çocuklarımızı sorgulamamalıyız. Ne yaptı?, kaç doğrusu var?, yanlışı var mı?, heyecanlındı mı? Ne yaptı?, kaç doğrusu var?, yanlışı var mı?, heyecanlındı mı? Bu sorular bir sonraki oturum öncesi çocuğunuzun gerilimini artırır. Bu sorular bir sonraki oturum öncesi çocuğunuzun gerilimini artırır.

16 Öğrenciler arkadaşları ile yaptıklarını karşılaştırarak umutsuzluğa düşebilir. Öğrenciler arkadaşları ile yaptıklarını karşılaştırarak umutsuzluğa düşebilir. Fazla yanlış yaptığını düşünen öğrenciler bir sonraki sınava ümitsizliğe kapılmış,düşük motivasyon ya da yüksek kaygı ile girebilir. Fazla yanlış yaptığını düşünen öğrenciler bir sonraki sınava ümitsizliğe kapılmış,düşük motivasyon ya da yüksek kaygı ile girebilir.

17 Motivasyonu engelleyen tutumlar: Beklentinin yüksek olması; çocukta kaygı yaratır. Beklentinin yüksek olması; çocukta kaygı yaratır. Arkadaşları veya diğer kişiler ile kıyaslamak.. Arkadaşları veya diğer kişiler ile kıyaslamak.. Sürekli nasihat etmek, müdahale etmek çocuk üzerinde etkisiz davranışlardır. Sürekli nasihat etmek, müdahale etmek çocuk üzerinde etkisiz davranışlardır.

18 Yüksek başarı beklentisi içinde olmayın. Yeteneğinin üstünde başarı beklenen çocuk, kendini sürekli başarısız bulacaktır. Bu da çocukta hem özgüven yitimine hem de başarma istek ve cesaretin kırılmasına neden olur. Yüksek başarı beklentisi içinde olmayın. Yeteneğinin üstünde başarı beklenen çocuk, kendini sürekli başarısız bulacaktır. Bu da çocukta hem özgüven yitimine hem de başarma istek ve cesaretin kırılmasına neden olur.

19

20 Emir Vermek Yönlendirmek: “Dersine çalış” “Gene kazanamayacaksın” gibi ifadeler çocuğunuzun durumunu kabullenmediğinizi ve onun üzerinde korku yarattığınızı göstermiş olur. Çocuk kendini tehdit altında hisseder iletişimi keser ve çatışmaya girer. “Dersine çalış” “Gene kazanamayacaksın” gibi ifadeler çocuğunuzun durumunu kabullenmediğinizi ve onun üzerinde korku yarattığınızı göstermiş olur. Çocuk kendini tehdit altında hisseder iletişimi keser ve çatışmaya girer.

21 Ahlak Dersi Vermek: “Ders çalışmalısın” vb - melisin, - malısın lı cümleler otoritenin gücünü hissettirir. Çocuk kendini ezilmiş hisseder. Sizin değerlerinizi yerine getirmediği için suçluluk duyar, saldırganlaşır “Ders çalışmalısın” vb - melisin, - malısın lı cümleler otoritenin gücünü hissettirir. Çocuk kendini ezilmiş hisseder. Sizin değerlerinizi yerine getirmediği için suçluluk duyar, saldırganlaşır

22

23 Ne Yapmalıyız? Motivasyonu sağlamak için…. Olumlu yönlerini, başarılı olduğu noktaları ön plana çıkarmak gerekir. Olumlu yönlerini, başarılı olduğu noktaları ön plana çıkarmak gerekir. Çabasını değerlendirmek ve desteklemek önemlidir. Çabasını değerlendirmek ve desteklemek önemlidir.

24 Çalışma ortamı ve koşulları: Evin ve ailenin fiziki koşulları göz önüne alınarak öğrencinin rahat çalışabileceği ortamların oluşturulması. Evin ve ailenin fiziki koşulları göz önüne alınarak öğrencinin rahat çalışabileceği ortamların oluşturulması. Ortamın sessiz olması ( televizyon, cep telefonu, misafir ) Ortamın sessiz olması ( televizyon, cep telefonu, misafir ) Masa başında sandalyeye oturarak çalışması. Masa başında sandalyeye oturarak çalışması. Mekanda ısı ve ışığın yeterli olması. Mekanda ısı ve ışığın yeterli olması. Çalışma ortamında dikkat dağıtacak unsurların olmaması(cep telefonunun ve televizyonun kapalı olması, dikkat dağıtıcı poster vb. olmaması ) Çalışma ortamında dikkat dağıtacak unsurların olmaması(cep telefonunun ve televizyonun kapalı olması, dikkat dağıtıcı poster vb. olmaması ) Ortamın düzenli olması (ihtiyaç duyacağı çalışma materyallerinin yanında bulunması, dağınık olmaması Ortamın düzenli olması (ihtiyaç duyacağı çalışma materyallerinin yanında bulunması, dağınık olmaması Çalışma ortamının sık sık havalandırılması. Çalışma ortamının sık sık havalandırılması. Çalışma ortamının mümkünse sabit bir yer olması. Çalışma ortamının mümkünse sabit bir yer olması. Fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması (sağlıklı beslenme...)

25 Dinlenmeye de vakit ayırmak: Başarıya ulaşmak için zaman çok iyi değerlendirilmelidir, ancak bunu yaparken beynin ve vücudun dinlenmesine de vakit ayrılmalıdır. Başarıya ulaşmak için zaman çok iyi değerlendirilmelidir, ancak bunu yaparken beynin ve vücudun dinlenmesine de vakit ayrılmalıdır. Eğer dinlenme arası verilmezse vücut zorlandığı için stres hormonu salgılanır, konsantrasyon yeteneği zayıflar, verimlilik düşer. Eğer dinlenme arası verilmezse vücut zorlandığı için stres hormonu salgılanır, konsantrasyon yeteneği zayıflar, verimlilik düşer.

26 Çocuğunuzun yaşadığı sorunların farkında olmak! Çocuğunuz; Çocuğunuz; Arkadaşları ile, Arkadaşları ile, Aile içinde, Aile içinde, Kendi içinde bir takım sorunlar yaşıyor olabilir…. Kendi içinde bir takım sorunlar yaşıyor olabilir…. Sağlık problemleri olabilir…. Sağlık problemleri olabilir….

27 OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ Öğretmenleriyle sürekli işbirliği ve iletişim Öğretmenleriyle sürekli işbirliği ve iletişim Okula ve öğretmenlerine karşı olumlu tutum Okula ve öğretmenlerine karşı olumlu tutum Başarı takibi Başarı takibi Geç kalma-devam devamsızlık takibi Geç kalma-devam devamsızlık takibi Arkadaş çevresinin tanınması Arkadaş çevresinin tanınması Ders içi ve ders dışı faaliyetlerinin takibi Ders içi ve ders dışı faaliyetlerinin takibi Ders dışı sosyal ve kültürel faaliyetlere teşvik Ders dışı sosyal ve kültürel faaliyetlere teşvik Okuma alışkanlığı kazandırma ve kitap okumaya teşvik Okuma alışkanlığı kazandırma ve kitap okumaya teşvik Çocuğa olumlu model olmak Çocuğa olumlu model olmak

28 Planlı çalışma… Derse hazırlıklı gitmek Derse hazırlıklı gitmek Dersi etkili dinlemek (derse aktif katılım ve not tutmak) Dersi etkili dinlemek (derse aktif katılım ve not tutmak) Ödevleri ve projeleri zamanında yapmak. Ödevleri ve projeleri zamanında yapmak. Günlük, haftalık, aylık tekrarlar Günlük, haftalık, aylık tekrarlar Zamanı etkin kullanmak (Uygun zamanda sosyal faaliyet, uygun zamanda test konu çalışma) Zamanı etkin kullanmak (Uygun zamanda sosyal faaliyet, uygun zamanda test konu çalışma)

29 SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUKLA İLETİŞİM …. Çocuğunuza ;sınavın sadece bilgilerini ölçen bir araç olduğunu, kişiliğini ve diğer yeteneklerini ölçmediğini, onun dünyada tek olduğunu, sınavdan iyi ya da düşük not almasının onun değerini etkilemeyeceğini söyleyin ve bunu hissettirin. Çocuğunuza ;sınavın sadece bilgilerini ölçen bir araç olduğunu, kişiliğini ve diğer yeteneklerini ölçmediğini, onun dünyada tek olduğunu, sınavdan iyi ya da düşük not almasının onun değerini etkilemeyeceğini söyleyin ve bunu hissettirin.

30 Başarı konusunda çocuğunuza güvenin ve bu güveni tutum ve davranışlarınızla hissettirin. Başarı konusunda çocuğunuza güvenin ve bu güveni tutum ve davranışlarınızla hissettirin.

31 Katılımınız için teşekkür ederiz… Katılımınız için teşekkür ederiz…


"2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) 2013 TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları