Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KRONİK VENÖZ YETERSİZLİK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KRONİK VENÖZ YETERSİZLİK"— Sunum transkripti:

1 KRONİK VENÖZ YETERSİZLİK

2 KRONİK VENÖZ HASTALIK YAYGINLIK; POPULASYONUN % 50’SİNDE VAR.
%20’Sİ MEDİKAL TEDAVİ GEREKTİRİR. %6 SI CVI %0.5 VENÖZ ÜLSER

3 KRONİK VENÖZ HASTALIK

4 KRONİK VENÖZ HASTALIK ETKENLER YAŞ-CİNSİYET -İLERİ YAŞ, KALITIM KİLO
- KADIN-ERKEK ORANI : 1.5/1 KALITIM -KONGENİTAL VALV EKSİKLİĞİ, -KOLLAGEN DOKU HASTALIĞI, -AİLEDE CVI OLMASI. KİLO -RİSK ARTAR. HAMİLELİK MESLEK -UZUN SÜRE HAREKETSİZ AYAKTA DURMAYI GEREKTİREN MESLEKLER.

5 KONJENİTAL KAPAK ANOMALİLERİ
A: TRİKÜSPİT VALV B: AVALVÜLER DUPLİKASYON C: DUPLİKASYON D: SEPTAL DUPLİKASYON E: ASEPTAL DUPLİKASYON F: MONOKÜSPİT VALV

6 VENÖZ VALV REFLÜSÜ A: AFONKSİYONE VALV B: PERFORE VALV
C: KALINLAŞMIŞ VALV D: YAPIŞMIŞ VALV E: İMMOBİL VALV

7

8 TANI HİKAYE FİZİK MUAYENE OBJEKTİF TESTLER (TRENDELENBURG, PERTHES)
PLETİSMOGRAFİ RENKLİ DOPPLER USG İNVAZİF TESTLER (VENOGRAFİ)

9 KLİNİK BULGULAR ÇAPI 3-4 MM ÜZERİNDE OLAN VARİSLERDE; BACAKTA AĞRI,
ŞİŞME, HASSASİYET, AĞIRLIK HİSSİ, YAKINMALAR GÜNÜN SONUNA DOĞRU ÇOK BELİRGİN HALE GELİR.

10 KLİNİK BULGULAR GEÇ DÖNEM VARİS HASTALARINDA;
AYAK BİLEĞİ İÇ TARAFINDA ŞİŞME, SİYAHA YAKIN RENK DEĞİŞİKLİĞİ, KAŞINTILI LEZYONLAR, TİPİK OLARAK GENİŞ, ANCAK DERİN OLMAYAN, DİPLERİ CANLI KIRMIZI YARALAR..

11 TRENDELENBURG TESTİ HASTA SIRTÜSTÜ YATIRILIR,
BACAK ELEVASYONU YAPILIR, YÜZEYEL VENLER BOŞALIR. PROKSİMALE TURNİKE KONULUR. AYAĞA KALDIRILIR VE 20 SN. İZLENİR TURNİKE AÇILDIĞINDA; DİSTALDEN PROKSİMALE DOLUŞ YAVAŞ = NORMAL. PROKSİMALDEN DİSTALE DOLUŞ VAR = VSM YETERSİZ, PERFORANLAR YETERLİ. PERFORANLARIN BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ VARİSLER HIZLA DOLUYOR = PERFORANLAR YETERSİZ. DOLUŞ HIZLANIYORSA = VSM + PERFORAN YETERSİZ.

12 PERTHES TESTİ AYAKTA DURAN HASTANIN KASIK ALTINA TURNİKE KONULUR VE YÜRÜTÜLÜR. VARİSLER KAYBOLUYORSA = PERFORANLAR NORMAL VARİSLER AYNI İSE = VSM VE PERFORANLAR YETERSİZ. VARİSLER BÜYÜR VE AĞRI OLURSA = DERİN VENLERDE YETMEZLİK.

13 TANI İKİ TESTTE ÖNEMİNİ YİTİRMİŞTİR.
VENÖZ BASINÇ ÖLÇÜMÜ – OBJEKTİF AMA ARTIK PEK KULLANILMIYOR. EN ÖNEMLİ OBJEKTİF TANI YÖNTEMİ NON-İNVAZİV TANI YÖNTEMLERİ (RENKLİ DOPPLER USG)

14 RENKLİ DOPPLER USG KAN HÜCRELERİNİN GÖRÜNTÜLENMESİ ESASINA DAYANIR.
VALSALVA VE KOMPRESYON YAPILARAK REFLÜ İNCELENİR. SENSİVİTESİ >%95. NONİNVAZİF YÖNTEM, DAMAR ÇAPININ LONGİTUDİNAL VE CROSS-SECTİONAL ÖLÇÜMÜNÜ SAĞLAR. UCUZ, KOLAY, TEKRARLANABİLİR.

15 RENKLİ DOPPLER USG VALVLERİ, TROMBÜSÜ, YETMEZLİĞİ KOLAY GÖRÜNTÜLER.
HEMATOM, ÖDEM, BAKER KİSTİ VARSA YANILTICI OLABİLİR. AVANTAJI HER BİR VENDE REFLÜ OLUP OLMADIĞINI İNCELER.

16 VENÖZ OUTFLOW PLETİSMOGRAFİ
VENÖZ DÖNÜŞ VOLÜMÜNÜ ÖLÇER. -STRAİN PLETİSMOGRAFİ, -IMPEDANCE PLETİSMOGRAFİ, -AİR PLETİSMOGRAFİ, FEMORAL BÖLGEYE (30-55MMHG) PNÖMOTİK CUFF, CALF’A TRANSDUCER TAKILIR. VENÖZ DÖNÜŞ OKLÜDE OLDUĞUNDA CALF’DEKİ ÇEVRE VE HACİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖLÇER. SENSİTİVİTESİ %85-95’TİR.

17 TEDAVİ VARİS TEDAVİSİNDE 2 AYRI SORUN BİRLİKTE GİDERİLMELİDİR:
DIŞTAN GÖRÜLEBİLEN VARİSLERİN TEDAVİSİ, ALTTA YATAN SORUNUN GİDERİLMESİ, VARİSLERDE TEDAVİ ENDİKASYONLARI RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜ BOZUKLUĞU (KOZMETİK) AĞRI VE ŞİŞLİĞE YOL AÇAN VARİSLER İLERİ DERECE VARİSLER CİLTTE RENK DEĞİŞİKLİĞİ VE YARA VARLIĞI

18 TEDAVİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ KOMPRESYON TEDAVİSİ VE FARMAKOTERAPİ,
SKLEROTERAPİ, ENDOVENÖZ LASER, RF ABLASYON, TRANSDERMAL LASER, RF TERMOKOAGÜLASYON, CERRAHİ TEDAVİ.

19 FARMAKOTERAPİ 1-FİBRİNOLİTİK AJANLAR: - STANOZOLOL, - OXPETİFİLİN, 2-VENOTROPİK AJANLAR: - HİDROKSİETİLRUTOSİT, - CALCİUM DOBESİLAT, - OKSERUTİN, 3-PGE1 : - İV. MİKROSİRKÜLASYONU DÜZENLER. - PLATELET AGREGASYONUNU AZALTIR

20 TEDAVİ VARİS ÇORABI, VARİSLERDEN KORUNMAK AMACIYLA,
YAKINMASI AZ OLAN HASTALARA, CERRAHİ RİSKİ YÜKSEK OLAN HASTALARA, KOMPRESYON BANDAJLARI (YÜZEYEL VENÖZ BASINCI AZALTMAK İÇİN), AKTİF ÜLSERDE ÇOK KATLI BANDAJ (ULNA BANDAJI) KOMPRESYONU.

21 TEDAVİ SKLEROTERAPİ (İĞNE TEDAVİSİ)
ÇAPI 1-3 MM CİVARINDA OLAN VARİSLERDE, ORTA VE BÜYÜK ÇAPLI DAMARLARDA BAŞARI ŞANSI DÜŞÜK, ALLERJİK REAKSİYON SON DERECE NADİR. İLACIN DAMAR DIŞINA SIZMASI CİLTTE RENK DEĞİŞİKLİĞİNE YOL AÇABİLİR. GEÇİCİ MORLUKLAR VE ŞİŞLİKLER

22 TEDAVİ SKLEROTERAPİNİN KONTRENDİKASYONLAR
GEBELİK VEYA EMZİRME: FETAL HASAR RİSKİ, İLACIN SÜTE GEÇİŞİ. MOBİLİTESİ BOZULMUŞ OLAN HASTA (ARTMIŞ DVT RİSKİ), YAŞLI (>70) VE SEDANTER HASTALAR, YAYGIN CİDDİ SİSTEMİK HASTALIK (DİYABET, KARDİYAK, RENAL, HEPATİK, PULMONER, KOLLAJEN DOKU HASTALIKLARI VE MALİGNİTELER), CİDDİ ALERJİK HASTALIĞI VEYA BRONŞİYAL ASTIMI OLAN HASTALAR, ALT EKSTREMİTE ARTERİYEL YETMEZLİKLERİ.

23 TEDAVİ SKLEROTERAPİ UYGULAMASI. BİR HASTADA UYGULAMA ÖNCESİ (SOL) VE SONRASI (SAĞ) GÖRÜLMEKTEDİR.

24 TEDAVİ LAZER TEDAVİSİ, KUTANÖZ LAZER (EKZOLAZER) ENDOVENÖZ LAZER
KUTANÖZ LAZER-ÇAPI 1 MM VE ALTINDA OLAN VARİSLER, ENDOVENÖZ LAZER-GÜNÜMÜZDE EN POPÜLER TEDAVİ, ENDOVENÖZ LAZER, CERRAHİ TEDAVİ GEREKTİREN HASTALARDA DA UYGULANABİLİR.

25 TEDAVİ ENDOVENÖZ LAZER TEDAVİSİ AVANTAJLARI:
LOKAL ANESTEZİ ALTINDA YAPILABİLİR. İŞLEM ORTALAMA 30 DAKİKA-1 SAAT SÜRER, HASTA, YÜRÜYEREK EVİNE GÖNDERİLEBİLİR. İŞLEM SONRASI HAREKET KISITLAMASI GEREKMEZ.

26 ENDOVENÖZ LAZER ABLASYON

27 TEDAVİ RADYOFREKANS DALGALARI İLE VARİS TEDAVİSİ
20 mm’ YE KADAR OLAN VARİSLER İÇİN, İYİLEŞME SÜRESİ ÇOK KISA, KOZMETİK OLARAK ÇOK BAŞARILI, LOKAL ANESTEZİ, HASTAHANEDE YATMAYA GEREK YOK.

28 CERRAHİ TEDAVİ VARİKÖZ VEN STRİPPİNGİ VE LİGASYONU


"KRONİK VENÖZ YETERSİZLİK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları