Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİABETES MELLUTES DİABETES MELLİTUS Dr. Özlem Kurt Dr. Melek Karademir Dr. Hale Güler Dr. Lale Tuna Dr. Hüseyin Çetinel KONAK SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİABETES MELLUTES DİABETES MELLİTUS Dr. Özlem Kurt Dr. Melek Karademir Dr. Hale Güler Dr. Lale Tuna Dr. Hüseyin Çetinel KONAK SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI."— Sunum transkripti:

1 DİABETES MELLUTES DİABETES MELLİTUS Dr. Özlem Kurt Dr. Melek Karademir Dr. Hale Güler Dr. Lale Tuna Dr. Hüseyin Çetinel KONAK SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI

2 DİABETES MELLUTES Şeker Hastalığı Pankreas’ ın yeterli ya da hiç insülin salgılamaması sonucu kan şekerinin yükselmesi ile seyreden bir hastalıktır.

3 DİABETES MELLUTES PANKREAS

4 Glukoz ŞEKER Yiyecekler sindirilirken küçük parçalara ayrılırlar. Bu parçalardan biri de Glukoz olarak adlandırılan ŞEKER dir.

5 DİABETES MELLUTES İNSÜLİN Kandaki şekerin hücrelere girmesini sağlayan, kan şekerini DÜŞÜREN bir hormondur.

6 DİABETES MELLUTES

7 Şeker hastalığının belirtileri belirtileri; Ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, Çok yemek yeme, Yaralarda geç iyileşme, sık enfeksiyon geçirme, Ciltte kuruma ve kaşıntı, Bulanık görme, el ve ayaklarda uyuşma, Cinsel sorunlar,

8 DİABETES MELLUTES

9 Risk Grupları Risk Grupları ; Şişmanlar, Ailesinde şekeri olanlar, Gebelik sırasında şekeri çıkanlar, 4500 Gr. ağır bebek doğuranlar, Stres altında olanlar, Tansiyonu yüksek olanlar, Kalp hastası olanlar.

10 DİABETES MELLUTES Belirtiler VEYA Riskler Sizde varsa EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNDA KAN ŞEKERİNİZİ ÖLÇTÜRÜNÜZ.

11 DİABETES MELLUTES AÇLIK KAN ŞEKERİ 126 mg/dl ve üzerinde ise TOKLUK KAN ŞEKERİ 140mg/dl ve üzerinde ise ŞEKER HASTASI kabul edilirsiniz..

12 DİABETES MELLUTES Açlık kan şekeri 110-126mg/dl ise; Bozulmuş Açlık Glukozu’ Bozulmuş Açlık Glukozu’ dur. Bu kişilere yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet önerilir.

13 DİABETES MELLUTES Şeker Hastalığı a) İnsüline bağımlı diyabet (Tip l) b) İnsüline bağımlı olmayan diyabet (Tip ll) olarak ikiye ayrılır.

14 DİABETES MELLUTES İnsüline Bağımlı Diyabet  Pankreas’ın insülin üreten hücreleri ya ciddi hasara uğramıştır ya da tamamen yok olmuştur.  Genç yaş ve çocukluk çağında görülür.  Ani başlar.  Tedavisinde İNSÜLİN kullanılır.

15 DİABETES MELLUTES INSÜLİNE BAĞIMLI DİYABET

16 DİABETES MELLUTES İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet  Pankreas’ın insülin üreten hücreleri henüz yok olmamış ama üretilen insülin yetersiz veya üretilene karşı bir direnç vardır.  Şişman ve hareketsiz olanlarda  Gebeliğinde kan şekeri yüksek çıkanlarda  Ailesinde şeker hastası bulunanlarda sık görülür.  Belirtiler uzun zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkar.  Tedavisinde oral antidiyabetikler kullanılır.

17 DİABETES MELLUTES INSÜLİNE BAĞIMLI OLMAYAN DİYABET

18 DİABETES MELLUTES TEDAVİ DİYET EGZERSİZİLAÇ - İNSÜLİN

19 DİABETES MELLUTES DİYET Ana hedef Ana hedef: Kilo fazlası varsa zayıflamak İdeal kiloda ise o düzeyi korumak olmalıdır. Temel İlkeler Temel İlkeler: Az ve sık yemek; Öğün atlamama ve saatlerine uyma

20 DİABETES MELLUTES EGZERSİZ Ana hedef:  Şekerin kullanımını arttırarak kan şekerinin düşmesine yardımcı olmak  Vücut ağırlığını normal sınırlarda tutmak  Ruhsal ve fiziksel zindelik sağlamaktır. İDEAL EGZERSİZ ; YEMEKLERDEN 1 SAAT SONRA DÜZENLİ YAPILAN AKTİVİTELERDİR.

21 DİABETES MELLUTES İLAÇ – İNSÜLİN  Tip l Diyabetlilerde diyet ve egzersize ek olarak İNSÜLİN tedavisi kullanılır.  Tip ll diyabetlilerde diyet ve egzersize ek olarak ORAL İLAÇ kullanılır. BU TEDAVİLERİN SEÇİMİ VE UYGULANMASI HER ZAMAN DOKTOR TARAFINDAN PLANLANIR.

22 DİABETES MELLUTES NE SIKLIKLA KAN ŞEKERİ ÖLÇÜLMELİ ? Her yıl en az 1 kez ( Riskli grup ) Üç yılda 1 kez ( Risksiz grup ) Haftada 1 yada Ayda 1 ( Diyabetliler ) KAN ŞEKERİ ÖLÇME KARARININ DOKTOR TARAFINDAN VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

23 DİABETES MELLUTES DİYABET NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR ?  Kalp Damar hastalıkları  Böbrek hastalığı  Göz hastalığı  Sinir hasarı  Enfeksiyonlar

24 DİABETES MELLUTES GEBELİK DİYABETİ  Gebelik sırasında ortaya çıkan kan şekeri yükselmesidir.  Gebeliğin 24 – 28 28. haftaları kanda şekere bakılmalıdır.  Gebelik sonrası genellikle normale döner.  Sonrası için ara takip yapılmasında fayda vardır.

25 DİABETES MELLUTES ŞEKER HASTALIĞI ÖMÜR BOYU DEVAM EDEN BİR HASTALIKTIR.


"DİABETES MELLUTES DİABETES MELLİTUS Dr. Özlem Kurt Dr. Melek Karademir Dr. Hale Güler Dr. Lale Tuna Dr. Hüseyin Çetinel KONAK SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları