Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM -10-. HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM AMAÇ: Hayvan ısırıkları ve sokmalarında ilkyardım uygulama AMAÇ: Hayvan ısırıkları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM -10-. HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM AMAÇ: Hayvan ısırıkları ve sokmalarında ilkyardım uygulama AMAÇ: Hayvan ısırıkları."— Sunum transkripti:

1 HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM -10-

2 HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM AMAÇ: Hayvan ısırıkları ve sokmalarında ilkyardım uygulama AMAÇ: Hayvan ısırıkları ve sokmalarında ilkyardım uygulama ÖĞRENİM HEDEFLERİ ÖĞRENİM HEDEFLERİ Kedi köpek ısırmasında ilkyardım uygulayabilme Kedi köpek ısırmasında ilkyardım uygulayabilme Arı, akrep, yılan ve deniz canlıları sokmasında ilkyardım uygulayabilme Arı, akrep, yılan ve deniz canlıları sokmasında ilkyardım uygulayabilme

3 Kedi-Köpek Gibi Hayvan Isırmalarında İlkyardım Hasta/yaralı yaşamsal bulgular yönünden değerlendirilir (ABC), Hasta/yaralı yaşamsal bulgular yönünden değerlendirilir (ABC), Hafif yaralanmalarda yara 5 dakika süreyle sabun ve soğuk suyla yıkanır, Hafif yaralanmalarda yara 5 dakika süreyle sabun ve soğuk suyla yıkanır, Yaranın üstü temiz bir bezle kapatılır, Yaranın üstü temiz bir bezle kapatılır, Ciddi yaralanma ve kanama varsa yaraya temiz bir bezle basınç uygulanarak kanama durdurulmalıdır, Ciddi yaralanma ve kanama varsa yaraya temiz bir bezle basınç uygulanarak kanama durdurulmalıdır, Derhal tıbbi yardım istenmeli (112), Derhal tıbbi yardım istenmeli (112), Hasta kuduz ve/veya tetanos aşısı için uyarılmalıdır. Hasta kuduz ve/veya tetanos aşısı için uyarılmalıdır.

4

5 Arı Sokması Arı Sokması Belirtileri: Belirtiler kısa sürer. Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Arı birkaç yerden soktuysa veya nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa ya da kişi alerjik bünyeli ise tehlikeli olabilir. Arı birkaç yerden soktuysa veya nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa ya da kişi alerjik bünyeli ise tehlikeli olabilir.

6

7

8 Arı Sokması Arı Sokmalarında İlkyardım: Yaralı bölge yıkanır, Yaralı bölge yıkanır, Derinin üzerinden görülüyorsa arının iğnesi çıkarılır, Derinin üzerinden görülüyorsa arının iğnesi çıkarılır, Soğuk uygulama yapılır, Soğuk uygulama yapılır, Eğer ağızdan sokmuşsa ve solunumu güçleştiriyorsa buz emmesi sağlanır, Eğer ağızdan sokmuşsa ve solunumu güçleştiriyorsa buz emmesi sağlanır, Ağız içi sokmalarında ve alerji hikayesi olanlarda tıbbi yardım istenir (112). Ağız içi sokmalarında ve alerji hikayesi olanlarda tıbbi yardım istenir (112).

9 Akrep Sokması Akrep Sokması Belirtileri: Kuvvetli bir lokal reaksiyon oluşturur. Kuvvetli bir lokal reaksiyon oluşturur. Ağrı, Ağrı, Ödem, Ödem, İltihaplanma, kızarma, morarma, İltihaplanma, kızarma, morarma, Adale krampları, titreme ve karıncalanma, Adale krampları, titreme ve karıncalanma, Huzursuzluk, havale gözlenebilir. Huzursuzluk, havale gözlenebilir.

10 Akrep Sokması Akrep Sokmalarında İlkyardım: Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez, Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez, Yatar pozisyonda tutulur, Yatar pozisyonda tutulur, Yaraya soğuk uygulama yapılır, Yaraya soğuk uygulama yapılır, Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır, Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır, Yara üzerine hiçbir girişim yapılmaz. Yara üzerine hiçbir girişim yapılmaz.

11 Yılan Sokması Yılan Sokması Belirtileri: Lokal ve genel belirtiler verir: Bölgede morluk, iltihaplanma (1–2 hafta sürer), Bölgede morluk, iltihaplanma (1–2 hafta sürer), Kusma, karın arısı, ishal gibi sindirim sistemi bozuklukları, Kusma, karın arısı, ishal gibi sindirim sistemi bozuklukları, Aşırı susuzluk, Aşırı susuzluk, Şok, kanama, Şok, kanama, Psikolojik bozukluklar, Psikolojik bozukluklar, Kalpte ritim bozukluğu, baş ağrısı ve solunum düzensizliği. Kalpte ritim bozukluğu, baş ağrısı ve solunum düzensizliği.

12 Yılan Sokması Yılan Sokmalarında İlkyardım: Hasta sakinleştirilip, dinlenmesi sağlanır, Hasta sakinleştirilip, dinlenmesi sağlanır, Yara su ile yıkanır, Yara su ile yıkanır, Yaraya yakın bölgede baskı yapabilecek eşyalar (yüzük, bilezik vb.) çıkarılır, Yaraya yakın bölgede baskı yapabilecek eşyalar (yüzük, bilezik vb.) çıkarılır, Yasa baş ve boyunda ise yara çevresine baskı uygulanır, Yasa baş ve boyunda ise yara çevresine baskı uygulanır,

13 Yılan Sokması Yılan Sokmalarında İlkyardım: Kol ve bacaklarda ise yara üstünden dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır (Turnike uygulanmaz), Kol ve bacaklarda ise yara üstünden dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır (Turnike uygulanmaz), Soğuk uygulama yapılır, Soğuk uygulama yapılır, Yara üzerine herhangi bir girişimde bulunulmaz (yara emilmez), Yara üzerine herhangi bir girişimde bulunulmaz (yara emilmez), Yaşamsal bulgular izlenir, Yaşamsal bulgular izlenir, Tıbbi yardım istenir (112). Tıbbi yardım istenir (112).

14

15 Deniz Canlıları Sokması Deniz Canlıları Sokması Belirtileri: Çok ciddi değildir. Lokal ve genel belirtiler görülür: Kızarma, Kızarma, Şişme, Şişme, İltihaplanma, İltihaplanma, Sıkıntı hissi, Sıkıntı hissi, Huzursuzluk, Huzursuzluk, Havale, Havale, Baş ağrısı. Baş ağrısı.

16 Deniz Canlıları Sokması Deniz Canlısı Sokmalarında İlkyardım: Yaralı bölge hareket ettirilmez, Yaralı bölge hareket ettirilmez, Batan diken varsa ve görünüyorsa çıkartılır, Batan diken varsa ve görünüyorsa çıkartılır, Etkilenen bölge ovulmamalı, Etkilenen bölge ovulmamalı, Sıcak uygulama yapılmalıdır Sıcak uygulama yapılmalıdır

17

18


"HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM -10-. HAYVAN ISIRMALARINDA İLKYARDIM AMAÇ: Hayvan ısırıkları ve sokmalarında ilkyardım uygulama AMAÇ: Hayvan ısırıkları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları