Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Norveç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Norveç."— Sunum transkripti:

1 Norveç

2 Norveç Yüz ölçümü :323 878 km2 Nüfusu :4 503 440
İdare şekli :Meşruti Krallık Başkenti :Oslo Önemli şehirleri :Bergen, Trondheım, Drammen, Stövanger Dili :Norveççe Dini :Hıristiyanlık Para birimi :Euro, Norveç kronu

3 Norveç’in Tarihçesi Norveç, M.Ö 2. yy.dan beri Alman asıllı Vikinglerin vatanıdır. 11. yy.da II. Olaf zamanında Hıristiyanlığı benimseyen halk, uzun süre İsveç ve Danimarka egemenliğinde kalmıştır. 1905'te bağımsız Norveç Devleti kurulmuştur.

4 Norveç’in Sınırları Kuzeyde Kuzey Buz denizi, kuzeydoğuda Finlandiya, güneyde Kuzey denizi, doğuda İsveç, batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

5 Norveç’in Sınırları

6 Norveç’in Yer Şekilleri
Norveç'in büyük bir kısmı İskandinav dağları ile kaplıdır. Kıyılarında fiyortlar ve adacıklar bulunur. Güneyde Oslo ovası vardır. Glomma nehri en büyük akarsuyudur.

7 Norveç’in Yer Şekilleri

8 Norveç’in Yer Şekilleri

9 Norveç’in Yer Şekilleri

10 Norveç’in İklimi Dağlık alanlarda kışlar, çok sert ve soğuk geçer.
Atlas okyanusu kıyılarında Gulf - Stream akıntısı etkisiyle iklim ılımandır. Güneybatı kıyıları daha fazla yağış alır.

11 Oslo 59°K / 10°D / 6m 8,2°C / 705mm

12 Tromso 70°K – 19° D / ?m 2,7°C / 1027mm

13 Norveç’in Nüfusu Nüfusu, 2001 yılına göre 4.503.440'tır.
Nüfusun % 75'i kentlerde yaşar. Nüfus artış hızı çok düşüktür.

14 Norveç’in Ekonomik Etkinlikleri
Tarım gelişmemiştir. Mandıracılık gelişmiştir. Balıkçılık ülke ekonomisinde önemli bir yer tutar. Ormancılık çok gelişmiştir. Yer altı kaynakları açısından zengindir. Petrol ve doğal gaz ülke ihracatında birinci sırayı alır. Ülkenin hidroelektrik potansiyeli oldukça fazladır. Sanayi çok gelişmiştir. Kış turizmi çok önemlidir.

15 Tarım Norveç ekonomisi; deniz taşımacılığı, balıkçılık, enerji üretimi ve ormancılığa dayanır. Engebeli arazi yapısı ve iklim şartlarının elverişsizliği nedeniyle tarım gelişmemiştir. Arpa, çavdar, patates ve buğday başlıca tarım ürünleridir.

16 Hayvancılık Ülkenin doğal şartları mera hayvancılığını olumsuz yönde etkilemiştir. Mandıra hayvancılığı biçiminde sığır, domuz ve koyun beslenir. Ren geyiği yetiştiriciliği de büyük değer taşımaktadır. Norveç nüfusunun % 6'sı balıkçılık ve ormancılıkla geçinir. Deniz ürünleri üretiminde dünyada önde gelen ülkelerden biridir. Tuzlanan, kurutulan ve konserve hâline getirilen balıklar en önemli ihraç ürünlerindendir. Güney kıyılarında kurulan balık çiftliklerinde somon balığı üretilir.

17 Ormancılık Ormanlar bakımından zengindir. Ormancılık çok gelişmiştir.

18 Maden ve Enerji Norveç'in en önemli yer altı kaynakları; demir, bakır, çinko ve kurşundur. Kuzey Denizi'nden bol miktarda petrol ve doğal gaz çıkarılır. Dünyanın önemli petrol ve doğal gaz ihracatçısı ülkelerinden biridir. Elektrik enerjisinin tamamına yakınını hidroelektrik santrallerden karşılar. Kişi başına düşen elektrik enerjisi tüketiminde dünyada birinci sıradadır.

19 Sanayi Ülke, sanayide çok gelişmiştir.
Sanayi üretimini alüminyum, demir-çelik, gemi yapımı, makine, orman ürünleri ve konserve alanındaki ürünler oluşturur.

20 Turizm Norveç, turizm alanından da önemli gelirler sağlar.
Doğal güzellikleri ve kış turizmi için elverişli şartların varlığı turizmin gelişme nedenleridir.

21 Ulaşım Norveç'te doğal şartların olumsuzluğu nedeniyle kara ve demir yolu ulaşımı pek gelişmemiştir. Yollar daha çok ülkenin güneyinde ve kıyılarında toplanmıştır. Norveç'in çok uzun ve oldukça girintili çıkıntılı kıyılara sahip olması, deniz taşımacılığının gelişmesini sağlamıştır. Buna dayalı olarak deniz ticaret filosu açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir.

22 Ticaret Norveç, önemli bir ticaret ülkesidir.
Petrol ihracatının artması sayesinde dış ticareti gelişme göstermiştir. Ticaretini daha çok AB ülkeleri ve ABD ile yapar. İhracatı: Petrol, doğal gaz, balık, kereste, kâğıt ve kâğıt hamuru, alüminyum, demir-çelik, gemi ve çeşitli makinelerdir. İthalâtı: Çeşitli gıda maddeleri, tekstil ürünleri, maden cevherleri ve otomotiv oluşturur.

23 Norveç – Türkiye İlişkileri
Türkiye - Norveç ilişkileri son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Türkiye'ye dondurulmuş balık, ilâç, kâğıt ve gemi satar. Türkiye'den fındık, turunçgiller, tekstil ürünleri ve demir - çelik ürünleri alır.


"Norveç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları