Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL EĞİTİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL EĞİTİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 TEMEL EĞİTİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ
(TEOG)

2 TEMEL EĞİTİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNDE KİMLER BAŞARILI OLUYOR

3 HEDEF KOYANLAR

4 OKULLARINDA TEOG KONULARINI EN ÇOK ÖĞRENENLER. DERS TEKRARI YAPANLAR
*OKULLARINDA TEOG KONULARINI EN ÇOK ÖĞRENENLER *DERS TEKRARI YAPANLAR *SORU KONU ANALİZ ÇALIŞMASI YAPANLAR *TEOG TARZI ÇOK SORU ÇÖZENLER *ÇÖZEMEDİĞİ SORULARI ÖĞRENENLER *ZAMAN YÖNETİMİ BECERİSİ OLANLAR *DÜZENLİ ÖDEV YAPANLAR *DEVAMSIZLIĞI AZ OLANLAR

5 Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi’nde yenilikler yapılmış ve süreç revize edilmiştir. Yeni geçiş sisteminde SBS kaldırılmış ve yerine merkezi olarak derslerin bir genel sınav notu yerine geçecek olan birinci dönem 6, ikinci dönem 6 olmak üzere 6 dersten toplam 12 sınavın yapılacağı yeni bir uygulama getirilmiştir.

6 Yeni sistemin ortak değerlendirmelerde Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinin her iki dönemdeki birer genel sınavları merkezi yapılacaktır.

7 Ortak değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günler eğitim ve öğretime ara verilecektir. Öğrenciler sınavların uygulanacağı iki gün içerisinde kendi okullarında ancak başka okul öğretmenlerinin gözetiminde sınava gireceklerdir.

8 Bu sınavlar çoktan seçmeli ve 4 seçenekli soru olarak uygulanacak ancak yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecektir. Doğru cevaplar baz alınarak 100 puan üzerinden öğrencilerin derslerden aldıkları puanlar hesaplanacak ve bu puanlar her iki dönem için Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ile Yabancı Dil dersleri için 2. yazılı yerine, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için ise 1. yazılı yerine geçecektir.

9 “ Yıl Sonu Başarı Puanı” Nasıl Hesaplanır?
Yıl Sonu Başarı Puanı her sınıf seviyesinde ayrı ayrı hesaplanır.

10 Öğrencinin aldığı her bir dersin 1. ve 2
Öğrencinin aldığı her bir dersin 1. ve 2. dönem sınav puanlarının aritmetik ortalaması alınır, Her bir dersin ortalaması o derse ait haftalık ders saatiyle çarpılır, Tüm dersler için elde edilen puanlar toplanır, Toplam değer bu derslerin haftalık toplam ders saatine (27 saat) bölünerek 100 puan üzerinden o yıla ait “Yıl Sonu Başarı Puanı” hesaplanmış olur.

11 Üç yılın sonunda, 6, 7 ve 8. sınıflarına ait yıl sonu başarı puanlarının ortalaması alınır, Elde edilen yıl sonu başarı puanı ortalamasının da %30’u alınır.

12 6.sınıf yıl sonu başarı puanı ortalaması
85 6-7-8 YIL SONU BAŞARI PUANLARININ ARİTMETİK ORTALAMASI 94 KATKI ORANI (%30) 28,200 7.sınıf yıl sonu başarı puanı ortalaması 99 8.sınıf yıl sonu başarı puanı ortalaması 98

13 “Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı” Nasıl Hesaplanır?

14 Sadece merkezi sınav yapılan 6 dersin her biri için 1. ve 2
Sadece merkezi sınav yapılan 6 dersin her biri için 1. ve 2. dönem merkezi sınav puanlarının aritmetik ortalaması alınır, Her bir dersin ortalaması o derse ait haftalık ders saatiyle çarpılır, 6 ders için elde edilen puanlar toplanır, Toplam değer bu derslerin haftalık toplam ders saatine (21 saat) bölünerek 100 puan üzerinden “Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanı” hesaplanmış olur. Ağırlıklandırılmış Merkezi Sınav Puanının %70’i alınır.

15 8.SINIF DERSLERİ KREDİ 1.DÖNEM (MERKEZİ) 2.DÖNEM (MERKEZİ) ORTALAMA AĞIRLIKLI TÜRKÇE 5 80 48 64 320 FEN VE TEKNOLOJİ 4 70 90 MATEMATİK 79 84,5 338 T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 2 100 88 94 188 YABANCI DİL 50 99 74,5 298 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 45 72,5 145 TOPLAM 21 1609 8.SINIF AĞIRLIKLI ORTALAMA 76,62 KATKI ORANI(%70) 53,6333

16 “ TEOG ” Puanı Nasıl Hesaplanır?

17 Öğrencinin ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı ile yıl sonu başarı puanı toplanarak TEOG puanı elde edilir ve öğrenci bu puana göre yerleştirilir.

18 AĞIRLIKLANDIRILMIŞ MERKEZİ SINAV PUANI(1) + YIL SONU BAŞARI PUANI(2)
AĞIRLIKLANDIRILMIŞ MERKEZİ SINAV PUANI(1) YIL SONU BAŞARI PUANI(2) = TEOG PUANI(3) 53, , = ,8333

19 Geçerli bir mazeret sebebiyle merkezi sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda telafi sınavı yapılacak ve bu sınav belirlenen sınav merkezlerinde uygulanacaktır.

20 3 NİSAN ORTA OKULU OLARAK TEOG SINAVINA;
TÜM ÖĞRETMENLER OLARAK HAZIRIZ TENEFÜS VE DERS SONRASINDA ÖĞRETMENLERİNİZE HER TÜRLÜ SORULARINIZI SORARAK KONUYU PEKİŞTİRİN REHBERLİK SERVİSİNE TEOG KONUSUNDA TÜM SORULARINIZI SORABİLİRSİNİZ


"TEMEL EĞİTİMDEN ORTA ÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları