Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SEVİYE BELİRLEME SINAVI(SBS) NEDİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SEVİYE BELİRLEME SINAVI(SBS) NEDİR"— Sunum transkripti:

1 SEVİYE BELİRLEME SINAVI(SBS) NEDİR
İlköğretim 6,7 ve 8. Snıflarında milli eğitim bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında o yılın ders müfradatını kapsayacak merkezi sistem sınavıdır.

2 DAVRANIŞ PUANI(DP) NEDİR?
İlköğretim okullarında; Öğrencilerin tavır,davranış ve yetenekleri ile ilgili olarak belirlenen kriterlere göre derslerine fiilen giren öğretmenlerin ayrı ayrı verecekleri puanların aritmetik ortalamasından elde edilen puandır.Her öğretmenler 100 puan üzerinden değerlendirme yapacaktır.

3 YIL SONU BAŞARI PUANI(YBP) NEDİR?
İlköğretimin 6,7 ve 8.Sınıflarında öğrencinin oyıl derslerden aldığı yıl sonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen ağırlıklı puan toplamının,haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır.

4 SINIF PUANI NEDİR? İlköğretim 6,7. ve 8. Sınıflar için seviye belirleme sınavı(sbs) puanı %70,yıl sonu başarı puanı (ybp) %25, ile davranış puanlarını (dp) %5 her üç puan türü hesaplanarak elde edilecektir.

5 ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME PUANI(OYP) NEDİR?
6.Sınıf puanı(sp 6) %25,7.Sınıf puanı (sp 7) %35 ve 8. Sınıf puanı(sp 8) %40 oranında hesaplanmasıyla elde edilen puandır.

6 SEVİYE BELİRLEME SINAVINDA HANGİ DERSLERDEN SORU SORULACAK?
Seviye belirleme sınavlarında (sbs) türkçe,matematik,fen ve teknoloji,sosyal bilgiler,yabancı dil ,dinkültürü ve ahlak bilgisi derslerinden soru sorulacaktır.

7 SEVİYE BELİRLEME SINAVINDA SORU SAYISI NE OLACAK?
TÜRKÇE MATEMATİK FEN VE TEK. SOSYAL BİL. YABANCI DİL TOPLAM 6.SINIF 19 16 13 80 7.SINIF 21 18 15 90 8.SINIF 23 20 17 100

8 SEVİYE BELİRLEME SINAVININ (SBS) TESTLERİNİN AĞIRLIK KATSAYILARI NE OLACAK?
Seviye belirleme sınavında türkçe test ağırlık katsayısı 4, matematik test ağırlık katsayısı 4,fen ve teknoloji test ağırlık katsayısı 3, sosyal bilgiler test ağırlık katsayısı 3 yabancı dil test ağırlık katsayısı 1 olacaktır.

9 2008 YILINDA İLK KEZ SBS’YE GİRECEK ADAYLARIN 2009 YILINDA ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA YERLEŞTİRİLMELERİ NASIL OLACAK? 2008 yılında 7.Sınıfta eğitim gören öğrenciler 7 ve 8. Sınıf orta öğretime geçiş puanı ile yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Geçiş puanlarının hesaplanmasında 7.Sınıf %40, 8.Sınıf %60 oranında hesaplamaya dahil edilecektir.

10 OKULUN GENEL BAŞARI ORTALAMASI SINAV SONUÇLARINA YANSIYACAK MI?
Okulun genel başarı ortalaması sbs sonuçlarına yansımayacaktır. Sbs o yılın müfredatına dayandırılarak yapılan ve öğrencinin seviyesini ölçen bir sınavdır.

11 İLKÖĞRETİMDE DEĞİŞEN YENİ NOT SİSTEMİ NASIL OLACAK?
İlköğretim kurumları yönetmeliğindeki değişikliğe esas olarak 05 Ekim tarihinden İtibaren 100 ‘lük not sistemine geçilmiştir.

12 SBS SORULARININ MÜFREDATA UYGUNLUĞUNU TEST ETMEK İÇİN PiLOT UYGULAMA YAPILACAK MI?
2008 yılında ilk defa uygulanacak sbs soruları daha önce herhangi bir sınavda uygulanmadığı için test edilerek bilimsel anlamada ön değerlendirmesi yapılacaktır. Bunun için, aralık ayında Türkiye genelinde en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot bir sbs uygulaması yapılarak soru tipleri test edilecektir.

13 SEVİYE BELİRLEME SINAVINA GİRMEYEN ÖĞRENCİNİN OYB PUANI NASIL HESAPLANACAK ?
Herhangi bir sebeple SBS ‘ye katılmayan öğrencinin sınava girmediği yıla ait SBS Puanı o yılın en düşük SBS puanı olarak kabul edilecektir. SBS yılda bir kez yapılacak,tüm merkezi sistem sınavlarının mantığına uygun olarak telafisi ya da not yükseltmesi gibi ek herhangi bir sınavı olmayacaktır. SBS zorunlu bir sınav değildir.Ancak merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınavlara girmeleri tavsiye edilmelidir.


"SEVİYE BELİRLEME SINAVI(SBS) NEDİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları