Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 1 SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 1 SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya."— Sunum transkripti:

1 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 1 SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya ısı verdiğinde sıvı hale geçiyorsa bu olaya yoğuşma denir.

2 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Deniz, göl, nehir gibi yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle buharlaşır. Bu nedenle soluduğumuz hava, miktarı değişmekle birlikte su buharı içerir. Biz bu su buharını göremeyiz.

3 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Su buharı atmosferde yükselen soğuk hava ile karşılaşır ve bu karşılaşma su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğuşmasına neden olur.

4 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Yoğuşma sonucu bulut meydana gelir. Bulutu oluşturan su zerrecikleri birleşerek su damlalarına dönüşür. Su damlaları bulutta tutunamayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağmur olarak düşer.

5 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Oluşumu bakımından yağmura benzeyen diğer bir yağış türü de kardır.bulutu oluşturan su zerrecikeri su damlacıklarına dönüşmeden donarak buz kristalleri halini alır. Buz kristalleri sıcaklığı ‘un altında olan bulutlarda oluşur.

6 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Bulutlar çok soğuk hava tabakalarına rastladığında su damlacıklarının bir kısmı aniden donarak buza dönüşür. Rüzgarında etkisiyle bulut içinde birkaç kez alçalır yükselen buz taneciği küre şeklindeki dolu tanesini meydana getirir.

7 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Atmosferin yeryüzüne yakın bölgelerinde ani soğuma olduğunda buradaki su buharı yoğuşarak sis i oluşturur. Sis görüş mesafesini azalttığı için kara, deniz ve hava ulaşımını etkiler.

8 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Havadaki su buharının soğumuş cisimlerle karşılaştığında yoğuşarak oluşturduğu su damlaları çiğ olarak adlandırılır. Meydana gelişi bakımından çiye benzeyen başka bir oluşumda kırağı dır.

9 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ DOĞADA SU DÖNGÜSÜ Buharlaşma sonucu oluşan su buharı yoğuşarak bulutu meydana getirir. Daha sonra yağmur, kar, dolu gibi yağışlar şeklinde yeryüzüne iner.

10 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Suyun ısı etkisiyle buharlaşarak atmosferde yükselmesi ve burada yoğuşup tekrar yeryüzüne inmesi, su döngüsü olarak adlandırılır.

11 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ ENERJİ KAYNAĞIMIZ GÜNEŞ Ev, okul ve iş yerlerini ısıtma ve aydınlatmada enerjiye ihtiyaç duyarız. Aynı şekilde arabaların çalıştırılmasında, fabrikalarda üretim yapılmasında ve başka birçok alanda enerjiden faydalanırız.

12 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Rüzgar, petrol, kömür, doğal gaz yaşamımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bazı enerji kaynaklarıdır. Biz canlılık faaliyetlerimizi gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyarız.biz bu enerjiyi bitkisel besinlerden bitkiler de güneşten alır.

13 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Güneş enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır. Güneş dünyamızı ısıtır ve aydınlatır. Başka bir deyişle güneş ısı ve ışık kaynağımızdır.enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Güneşten gelen ışınlar maddeyi ısıtır. Böylece dünyaya gelen ışınlarla güneş enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır.

14 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Güneş dünyamızı ısıtır ve aydınlatır. Başka bir deyişle güneş ısı ve ışık kaynağımızdır.

15 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANILAN ALANLAR Güneş pilleri güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş pilleri aydınlatma lambalarında ve evlerde ısıtma amacıyla kullanılırken; cep telefonu, televizyon gibi bazı elektronik cihazlarda ve arabalarda kullanılması için geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

16 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Güneş enerjisinden yararlanmak için kullandığımız diğer bir teknoloji de güneş panellerdir. Ülkemizin birçok bölgesinde kullanılır. Evlerimizi ısıtma da ya da kullandığımız suyun ısıtılmasında güneş panelleri kullanılır.


"BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 1 SU HALDEN HALE GİRER Atmosferde yükselen buhar soğuk hava tabakasıyla karşılaştığında yoğuşur. Gaz halindeki madde dışarıya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları