Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HATİCE AKKOYUNLU  Yeryüzündeki sular küçük damlacıklar halinde havaya karışır.  Bu damlacıklara su buharı adı verilir.  Suyun küçük damlacıklar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HATİCE AKKOYUNLU  Yeryüzündeki sular küçük damlacıklar halinde havaya karışır.  Bu damlacıklara su buharı adı verilir.  Suyun küçük damlacıklar."— Sunum transkripti:

1

2

3 HATİCE AKKOYUNLU

4  Yeryüzündeki sular küçük damlacıklar halinde havaya karışır.  Bu damlacıklara su buharı adı verilir.  Suyun küçük damlacıklar halinde havaya karışmasına buharlaşma denir.  Su buharının su damlacıkları haline gelmesine yoğunlaşma denir

5 HATİCE AKKOYUNLU Yeryüzündeki suyun buharlaşması ve su buharının Yoğunlaşması güneş enerjisi ile olur.Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları buradan yansıyarak havayı ısıtır.Hava yeryüzüne yakın yerlerde sıcaktır.Yeryüzünden Yükseğe doğru gidildikçe soğur.Çok yüksek dağların tepesindeki karların yaz mevsiminde erimesinin sebebi budur.

6 HATİCE AKKOYUNLU Yeryüzündeki sular Güneş’in etkisiyle buharlaşır.Sıcak hava yükselirken,su buharı da onunla birlikte yükselir.

7 HATİCE AKKOYUNLU  Küçük ve yere düşmeyecek kadar hafif olan bu damlacıklar havanın etkisiyle gökyüzünde dolaşır.Su damlacıkları birleşerek büyüyüp ağırlaştığında yağmur olarak yere düşer. Yüksek bulutlardaki su damlacıkları, soğuk havanın etkisiyle minik buz taneciklerine dönüşür.Bunlar birleşerek yeterli büyüklüğe ulaştığında kar taneleri şeklinde yere düşer.

8 HATİCE AKKOYUNLU  Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donarak katılaşır.Küçük buz parçalarına döner. Yere doğru inerken hava akımı bunları bir aşağıya bir yukarıya sürükleyerek daha büyük buz parçaları haline getirir.Ağırlaşan buz tanecikleri yeryüzüne düşer.Buna dolu denir.  Havada ki su damlacıkları yeryüzüne yakın yerlerde soğuduğu zaman sis oluşur.

9 HATİCE AKKOYUNLU Havadaki su buharının soğumuş cisimlerle karşılaştığında yoğuşarak oluşturduğu su damlaları çiğ olarak adlandırılır. Aşırı soğuyan su buharının soğuk yüzeylerde buz kristalleri haline dönüşmesine de kırağı denir.

10 HATİCE AKKOYUNLU Canlılar için gerek duyulan su ve oksijen gibi yaşamsal maddeler doğada bir döngü içindedir.Denizler, göller, akarsular, karalar ve hava arasında su alışverişi; yeryüzündeki yaşam koşullarının sürekliliğini sağlar.

11 HATİCE AKKOYUNLU Suyun yeryüzü ile hava arasındaki dolaşımına su döngüsü denir.

12 HATİCE AKKOYUNLU Doğada suyun döngüsü, yeryüzündeki suların güneş enerjisi etkisiyle buharlaşmasıyla başlar.Su buharının yükseklerdeki soğuk havanın etkisiyle yoğunlaşarak yeryüzüne dönmesiyle devam eder.

13 BULUT Güneş Okyanus Buharlaşma Yer altı suyu Yüzey akışı Yağış HATİCE AKKOYUNLU


"HATİCE AKKOYUNLU  Yeryüzündeki sular küçük damlacıklar halinde havaya karışır.  Bu damlacıklara su buharı adı verilir.  Suyun küçük damlacıklar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları