Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SU HALDEN HALE GİRER Bahri YILMAZ Fen Teknoloji. Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Bulut ve Yağış Oluşumu Su buharı atmosferde yükselirken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SU HALDEN HALE GİRER Bahri YILMAZ Fen Teknoloji. Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Bulut ve Yağış Oluşumu Su buharı atmosferde yükselirken."— Sunum transkripti:

1 SU HALDEN HALE GİRER Bahri YILMAZ Fen Teknoloji

2 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Bulut ve Yağış Oluşumu Su buharı atmosferde yükselirken soğuk hava ile karşılaşır ve su buharı soğuduğunda ise tekrar sıvı hale geçer.Bu olaya yoğuşma adı verilir. Yoğunlaşma sonucu bulut oluşur.

3 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Sis, çok küçük su damlacıklarından oluşan yere yakın bulutlardır. Soğuk havalarda, yere yakın yerlerde su buharı yoğunlaşarak sisi oluşturur.

4 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Su damlacıkları içinde bulundukları hava tarafından taşınır.Öyle bir an gelir ki artık hava damlacıkları taşıyamaz olur.İşte o zaman su tanecikleri yağmur halinde yer yüzüne iner. Bulutları oluşturan su taneciklerinin yeryüzüne düşmesi yağmur olarak adlandırılır.

5 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Bulutları oluşturan su damlacıkları atmosferin üst katmanlarından soğuk havayla karşılaştığında buz kristallerine dönüşür. Böylelikle kar ve dolu olayı meydana gelir.Yağmur, kar, dolu şeklinde gerçekleşen yağışlar;buharlaşma ile yer yüzünden ayrılan suyun tekrar yeryüzüne dönmesidir.

6 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Doğada Su Döngüsü Yeryüzündeki suyun buharlaşıp havaya karışması, bulutları oluşturması ve yağış olarak yeryüzüne dönmesi sürecinde izlediği yola SU DÖNGÜSÜ denir.

7 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Enerji Kaynağımız Güneş Güneş, dünyamızı ısıtır ve aydınlatır. Güneş enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Işık ışınları ulaştığı maddeyi ısıtır ve bu maddenin sıcaklığının değişmesine sebep olur. Böylece güneş enerjisi ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır.

8 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer İnsanlar var olduklarından beri Güneş enerjisinden çeşitli şekillerde yararlanmışlardır. Güneş’in en önemli özelliği ısı ve ışık yaymasıdır. İnsanlar, Güneş’in verdiği ısıdan yararlanmak için yöntemler geliştirmişlerdir. Sularını ısıtmışlar, meyve ve sebzelerini kurutmuşlar, teknolojinin gelişmesiyle bilim insanları farklı yararlanma yöntemleri geliştirmişlerdir.

9 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer


"SU HALDEN HALE GİRER Bahri YILMAZ Fen Teknoloji. Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Su Halden Hale Girer Bulut ve Yağış Oluşumu Su buharı atmosferde yükselirken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları