Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUYUN HALLERİ Su dünyamız için eşi bulunmaz bir maddedir. Su Dünyadaki hayatın devam etmesini sağlayan temel unsurdur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUYUN HALLERİ Su dünyamız için eşi bulunmaz bir maddedir. Su Dünyadaki hayatın devam etmesini sağlayan temel unsurdur."— Sunum transkripti:

1

2 SUYUN HALLERİ

3 Su dünyamız için eşi bulunmaz bir maddedir. Su Dünyadaki hayatın devam etmesini sağlayan temel unsurdur.

4 Maddenin 3 hali olduğunu önceki derslerimizde öğrenmiştik.

5 KATILAR SIVILAR GAZLAR

6 Su, maddenin üç halinde de bulunabilen ve kolayca halini değiştirebilen bir maddedir. Şeklinde adlandırılmaktadır. Şeklinde adlandırılmaktadır.

7 Suyun doğanın dengesi üzerine büyük rolü vardır. Suyun hallerindeki değişim ile doğal denge kurulmuş olur. Suyun hallerindeki değişim ile doğal denge kurulmuş olur.

8 SUYUN SIVI HALİ DOĞADAKİ YAĞMURDUR ! SUYUN SIVI HALİ DOĞADAKİ YAĞMURDUR !

9 Yağmurlu havaları bilirsiniz. Herkes ıslanmamak için caddede koşuştururken, her yer ıslanmaktadır.

10 Yağmur kimi zaman yavaş yağarken, kimi zaman sağanak dediğimiz şeklinde, hızlı hızlı yağar. Yağmur kimi zaman yavaş yağarken, kimi zaman sağanak dediğimiz şeklinde, hızlı yağar.

11 Yağmur yağmadan önce gökyüzü, kararacaktır. Kara bulutlar yağmurun habercisidir. Yağmur yağmadan önce gökyüzü, kararacaktır. Kara bulutlar yağmurun habercisidir.

12 SUYUN GAZ HALİ DOĞADAKİ BUHARDIR! SUYUN GAZ HALİ DOĞADAKİ BUHARDIR!

13 Isınan sıvılar, buharlaşır ve gaz haline gelir. Yağmur suları da ısının etkisi ile buhar haline gelir. Isınan sıvılar, buharlaşır ve gaz haline gelir. Yağmur suları da ısının etkisi ile buhar haline gelir.

14 Yağmur sonrası ıslanan sokaklar, eğer güneş çıkarsa birkaç saat içersinde kurur. Yağmur sonrası ıslanan sokaklar, eğer güneş çıkarsa birkaç saat içersinde kurur. Az önce sokakları ıslayan su (yağmur) nereye gitmiştir? Az önce sokakları ıslayan su (yağmur) nereye gitmiştir?

15 Yağmur suları ısının etkisi ile buharlaşmış ve havaya buhar olarak uçmuştur. Gökyüzünde biriken buhar tanecikleri kümeleştiğinde BULUTları oluşturur.

16 Bulutlar renklerine, türlerine göre çeşitlidir. Bu türler meteorolojik verilerde kullanılabilir. Bulutlar renklerine, türlerine göre çeşitlidir. Bu türler meteorolojik verilerde kullanılabilir. Kara bulutlarla kaplı bir gökyüzü sabahında yanınıza şemsiyenizi almadan dışarıya çıkmamalısınız  Kara bulutlarla kaplı bir gökyüzü sabahında yanınıza şemsiyenizi almadan dışarıya çıkmamalısınız 

17 SUYUN KATI HALİ DOĞADAKİ KARDIR! SUYUN KATI HALİ DOĞADAKİ KARDIR!

18 İşte tüm çocukların sevgilisi: KAR ! Bir sabah kalktığınızda her yerin bembeyaz karlar altında olduğunu görmek, herkesi mutlu eder.

19 Kar, kar bulutlarından gelir. Kar bulutları, yani gaz halindeki su, gökyüzünde hareket halindedir. Kar, kar bulutlarından gelir. Kar bulutları, yani gaz halindeki su, gökyüzünde hareket halindedir. Oldukça soğuk bir alana geldiklerinde buhar tanecikleri donar ve yeryüzüne düşer. Oldukça soğuk bir alana geldiklerinde buhar tanecikleri donar ve yeryüzüne düşer.

20 Aslında karın oluşumu ile yağmurun oluşumu arasında bir fark yoktur. Ancak kar çok soğuk havalarda donan buhar taneciklerinden oluşur, katıdır.

21

22 Dolu suyun katı halidir. Yağmurun ve karın oluşumuna benzer şekilde, bulutların soğuk bölgelere gelmesi ile oluşur. Dolu suyun katı halidir. Yağmurun ve karın oluşumuna benzer şekilde, bulutların soğuk bölgelere gelmesi ile oluşur.

23 Dolu kardan farklı olarak havanın aniden çok soğuması ile yağmur olmak üzere olan taneciklerin buza yani katı hale dönüşmesi ile oluşur. Dolu kardan farklı olarak havanın aniden çok soğuması ile yağmur olmak üzere olan taneciklerin buza yani katı hale dönüşmesi ile oluşur.

24 Kar yumuşak ve sessiz şekilde yağarken, dolu kimi zaman bitkilere ve insanlara büyük zarar verebilir.

25

26 Genellikle kış aylarında görülür. Genellikle kış aylarında görülür. Sis aslında bulutların yer yüzünde oluşmuş halidir. Sis aslında bulutların yer yüzünde oluşmuş halidir.

27 Eğer yaşadığınız bölgede dağlar varsa, kış aylarında zirvelerinde kar gördüğünüz olmuştur.

28 Bu durumun nedeni; “YÜKSEKLERE ÇIKTIKÇA HAVANIN SOĞUMASIDIR”

29 DOĞADA SU DÖNGÜSÜ

30 Doğal hayatın kendi içersindeki dengesinin temeli sudur. Doğal hayatın kendi içersindeki dengesinin temeli sudur. Yağmur yağmazsa kuraklık olur, bitkiler büyüyemez, gıdalar üretilemez…

31 Bulutlar Yağmur Yer altı suyu Göller BUHARLAŞMA YOĞUŞMA

32 Doğadaki su döngüsünün meydana gelebilmesi için bir enerji kaynağına ihtiyaç vardır. Doğadaki su döngüsünün meydana gelebilmesi için bir enerji kaynağına ihtiyaç vardır.

33 Güneşten gelen ışık enerjisi dünyamızdaki doğal döngülerin devam etmesini sağlar. Güneşten gelen ışık enerjisi dünyamızdaki doğal döngülerin devam etmesini sağlar. Ayrıca güneş dünyamızı aydınlatan, ısıtan doğal yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ayrıca güneş dünyamızı aydınlatan, ısıtan doğal yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

34 İnsanlar güneş enerjisinden yaşamın her alanında yararlanmışlardır. İnsanlar güneş enerjisinden yaşamın her alanında yararlanmışlardır.

35 Güneş ışınlarının aydınlatma etkisi; Güneş ışınlarının aydınlatma etkisi; Oluşumunu sağlarken… Oluşumunu sağlarken…

36 Güneş ışınlarının ısı etkisi; Güneş ışınlarının ısı etkisi; Oluşumunu sağlar. Oluşumunu sağlar.

37 Güneş ışınlarının ulaşmadığı yerler karanlık ve soğuk olacaktır. - 10 °C - 15 °C - 20 °C - 25 °C - 30 °C - 35 °C - 40 °C - 45 °C

38

39 Soru işaretli yerlere ne yazılmalıdır?

40 Bulut Kar Sis Yağmur Bulut Kar Sis Yağmur Kar Yağmur Sis Bulut Kar Yağmur Sis Bulut Yağmur Su birikintisi Buhar Bulut Yağmur Su birikintisi Buhar Yanıt İçin Tıklayınız

41

42

43

44

45 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI © SLAYTIN TÜM HAKLARI Slaytizle.com’a AİTTİR… KOPYALANMASI İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI Slaytizle.com LOGOSUNUN KALDIRILMASI YASAKTIR

46

47

48

49


"SUYUN HALLERİ Su dünyamız için eşi bulunmaz bir maddedir. Su Dünyadaki hayatın devam etmesini sağlayan temel unsurdur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları