Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN VE TEKNOLOJİ ÜMİT DOĞAN. FEN VE TEKNOLOJİ Suyun Serüveni Hava bazen yağmurlu, sisli veya karlı olur. Yağmurun, sisin ve karın nasıl oluştuğunu hiç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN VE TEKNOLOJİ ÜMİT DOĞAN. FEN VE TEKNOLOJİ Suyun Serüveni Hava bazen yağmurlu, sisli veya karlı olur. Yağmurun, sisin ve karın nasıl oluştuğunu hiç."— Sunum transkripti:

1 FEN VE TEKNOLOJİ ÜMİT DOĞAN

2 FEN VE TEKNOLOJİ Suyun Serüveni Hava bazen yağmurlu, sisli veya karlı olur. Yağmurun, sisin ve karın nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü?

3 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Yağmur yağmadan kısa bir süre önce gökyüzünün kara bulutlarla kaplandığını fark etmişsinizdir. Fakat kara bulutlar her zaman yağmurun habercisi değildir. Bazen bu bulutların ardından şiddetli bir şekilde dolu yağdığını da gözlemlemişsinizdir.

4 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Yağmur yağdığında caddeler ıslanır, çukurlar suyla dolar, bir süre sonra gökyüzündeki bulutlar yavaş yavaş dağılmaya başlar. Güneş yeniden parlar. Islak olan yerler kurur. Çukurlarda biriken sular artık görünmez olur. Acaba yerleri ıslatan ve çukurlarda biriken bu sular nereye gider? Bakalım nereye gidiyormuş…

5 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Sıvı hâlde bulunan yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle hâl değiştirerek su buharı olarak atmosfere yükselir. Atmosfere yükselen su buharı soğuk hava tabakasıyla karşılaşırsa küçük su damlacıklarına dönüşür. Su buharı ve damlacıklar bulutları oluşturur.

6 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Hava soğumaya devam ederse damlacıklardan binlercesi birleşerek su damlalarını oluşturur.

7 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Su damlaları ağırlaşır ve havada asılı duramaz hâle gelir. Yağmur şeklinde yeryüzüne düşer. Bulutların bulundu¤u bölgede havanın sıcaklığı, oluşacak yağışın şeklini belirler. Bulutların çok soğuk bir hava katmanıyla karşılaştığı durumlar olabilir.Bu durumda bulutu oluşturan çok küçük tanecikler, su damlacıkları hâline gelmeden donarak küçük buz kristallerine dönüşür.

8 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Bu tanecikler diğer kristallerle birleşerek büyür. Böylece bulutlar tarafından tutulamayacak kadar ağırlaşarak kar şeklinde yeryüzüne düşer.

9 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Bazı günler bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacıkları oluşturur. Çok küçük olan bu su damlacıkları havada asılı kalır. Bu hava olayına sis adı verilir.

10 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Akarsular, göller, denizler, yer altı suları doğal su kaynaklarıdır. Bahar aylarında su seviyeleri yükselen akarsular denizlere ve göllere dökülür.

11 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Dünya’mızdaki canlılığın temeli olan su hiç mi tükenmez? Su kaynakları hep var olacak mı? Yerküre yüzeyinin %71’inin su olduğunu unutmamalıyız.

12 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ YAĞMURLAR AKARSULAR DENİZ GÜNEŞİN ETKİSİYLE BUHARLAŞAN SULAR YOĞUNLAŞIP YAĞMUR BIRAKMAYA HAZIRLANAN BULUTLAR

13 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Su döngüsünün devam etmesi için sürekli buharlaşma olması gerekir Yeryüzünde, karalarda ve denizlerdeki tonlarca suyu buharlaştırabilecek kadar büyük bir ısı kaynağı yoktur. Fakat yeryüzündeki bu buharlaşmayı sağlayan enerjinin Güneş’ten geldiğini biliyoruz. Dünya’mız var olduğundan beri Güneş, yeryüzündeki suları, buharlaştırarak su döngüsünün devamlılığı sağlanmaktadır.

14 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ

15 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Güneş Bize Çalışır Evlerimizde, fabrikalarda ve araçlarda enerjiye sürekli ihtiyaç duyarız. Bu enerjiyi elde ettiğimiz pek çok kaynak bulunmaktadır. Rüzgâr, petrol, kömür, akarsular ve doğal gaz, yaşamımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bazı enerji kaynaklarıdır. Bunların yanı sıra canlılık faaliyetlerimizi devam ettirebilmek için gerekli olan enerjiyi besinlerden karşılarız. Bu besinlerin bir bölümü bitkisel kaynaklıdır. Tüm bu enerjilerin kaynağı Güneş’tir.

16 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Güneş enerjisi yeryüzüne ışınlarla ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu ışınlar, maddelerin sıcaklığının değişmesine neden olur. Güneş ışınları ulaştıkları maddeyi ısıtır. Böylece Dünya’ya ışınlar hâlinde gelen güneş enerjisi, ısı enerjisine dönüşerek yeryüzünü ısıtır.

17 ÜMİT DOĞAN FEN VE TEKNOLOJİ Yaşamımız boyunca en çok gördüğümüz gök cismi Güneş’tir. Gündüzleri nereye baksak onun ışığı ile karşılaşırız. Güneş, bizim ısı ve ışık kaynağımızdır.


"FEN VE TEKNOLOJİ ÜMİT DOĞAN. FEN VE TEKNOLOJİ Suyun Serüveni Hava bazen yağmurlu, sisli veya karlı olur. Yağmurun, sisin ve karın nasıl oluştuğunu hiç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları