Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YERSİZ YAPILAN TAHSİLATLARA İLİŞKİN İADELER. Bütçe gelirleri hesabından yapılacak ret ve iadelerde; vergi dairelerinde “Düzeltme Fişi”, diğer muhasebe.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YERSİZ YAPILAN TAHSİLATLARA İLİŞKİN İADELER. Bütçe gelirleri hesabından yapılacak ret ve iadelerde; vergi dairelerinde “Düzeltme Fişi”, diğer muhasebe."— Sunum transkripti:

1 YERSİZ YAPILAN TAHSİLATLARA İLİŞKİN İADELER

2 Bütçe gelirleri hesabından yapılacak ret ve iadelerde; vergi dairelerinde “Düzeltme Fişi”, diğer muhasebe birimlerinde “ Düzeltme ve İade Belgesi” (Örnek: 39) düzenlenir. Bütçe gelirlerinden yapılacak ret ve iade işlemlerinde Bütçe gelirleri hesabından yapılacak ret ve iadelerde; vergi dairelerinde “Düzeltme Fişi”, diğer muhasebe birimlerinde “ Düzeltme ve İade Belgesi” (Örnek: 39) düzenlenir. Bütçe gelirlerinden yapılacak ret ve iade işlemlerinde muhasebe işlem fişi muhasebeleştirme belgesi olarak kullanılır. Bütçe Geliri olarak nakden veya mahsuben yapılan tahsilattan mevzuatı gereğince yapılan ret ve iadeler bu hesapta izlenir. Bütçe Geliri olarak nakden veya mahsuben yapılan tahsilattan mevzuatı gereğince yapılan ret ve iadeler bu hesapta izlenir.

3 Hazine malı menkul kıymetlerin sonradan kişi malı olduğunun anlaşılması hali; Fazla tahsil edilen Bütçe Gelirine ilişkin yanlışlık fark edilerek gerekli düzeltme kaydı yapılmıştır.

4 Lojmanda kalan (A) tayin olmuş ve kendisinden tahsil edilen 250._TL iade edilmiştir. Yukarda yer alan iadenin, yanlış koda kaydedilmiş olduğu fark edilmiş olup düzeltme kaydı yapılmıştır.

5 Karşılıksız çıkan çekin yıl içinde ve yılı geçtikten sonraki kaydı; ***** YILI İÇİNDE*** Karşılıksız çıkan çekin yıl içinde ve yılı geçtikten sonraki kaydı; ***** YILI GEÇTİKTEN SONRA***

6 Tahakkuktan fazla tahsilatın iade edilmesinde; KDV ve vergi iadelerinin kayda alınmasında;

7 Başka hesaba kaydedilmesi gerekirken yanlışlıkla 120-gelirlerden alacaklar hesabına kaydedilen tahsilatın iadesinde (düzeltilmesinde) ; Kişi borçlarından yapılan fazla tahsilatın iadesinde;

8 Yıl sonunda bu hesabın borç bakiyesi 895 – Bütçe Uygulama Sonuçları Hesabına borç, bu hesaba alacak kaydedilir. Yıl sonunda bu hesabın borç bakiyesi 895 – Bütçe Uygulama Sonuçları Hesabına borç, bu hesaba alacak kaydedilir.


"YERSİZ YAPILAN TAHSİLATLARA İLİŞKİN İADELER. Bütçe gelirleri hesabından yapılacak ret ve iadelerde; vergi dairelerinde “Düzeltme Fişi”, diğer muhasebe." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları