Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2015 YILI SGK KATILIM PAYI UYGULAMALARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2015 YILI SGK KATILIM PAYI UYGULAMALARI"— Sunum transkripti:

1 2015 YILI SGK KATILIM PAYI UYGULAMALARI
OKTAY DOĞAN TDMS BİRİMİ

2 SGK Katılım Payları 2015 Yılı Global Bütçe anlaşmasına göre Hastaneler Medulla Sistemlerinden Provizyon almış oldukları kişilerden tahsil edilen SGK Katılım Paylarını Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmayıp, ilgili emanet hesaplara alacak ve daha sonra SGK Alacaklarından mahsup edecektir.

3 Ancak Medulla Sisteminden Provizyon alınamayan kişilerle ilgili olarak ise; Sağlık Hizmet sunucu tahsil ettiği katılım paylarının en geç tahsilatın yapıldığı ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna ait hesaba aktaracaktır. Bu işleme ait muhasebe kayıtları aşağıda belirtilen şekilde yapılacaktır.

4 Yapılacak İşlemler: TDMS Hesap Planında SGK Katılım Payları Hesap Kodu altına iki adet alt hesap ( Provizyon Alınmış SGK Katılım Payları Hesabı, Provizyon Alınamamış SGK Katılım Payları Hesabı) açılmış olup, Medulla Sisteminden Provizyon alınmış olanlar hesaba, Provizyon alınamamışlar hesaba alınacaktır.

5 Sağlık Tesislerimiz Provizyon Alınmış SGK Katılım Paylarını tahsil ederken yapacağı muhasebe kaydı :
Örnek: 19/01/2015 tarihinde yapılan tahsilat için yapılacak olan kayıt. (bu tarih örnek olarak verilmiştir, tahsilat yapılan herhangi bir güne ait olabilir)

6 120.05 HESAP KODUNUN GELİR KAYDI
tarihinde yapılacak olan gelir kaydı:

7 SGK PAYININ MAHSUBU 31.01.2015 tarihinde yapılacak mahsup kaydı.
BORÇ ALACAK X 120.05

8 PROVİZYON ALINAMAYAN SGK Katılım Paylarının Muhasebe İşlemi
Eğer Provizyon alınamadıysa muhasebe kaydı:

9 Ay sonunda (eskiden olduğu gibi) aşağıdaki muhasebe kaydı yapılarak, SGK’nın ilgili hesabına aktarılır. Not:2015 yılı içerisinde hesaba SGK Katılım Payı alan kurumların; provizyon alınmış ise nolu hesaba, provizyon alınmadıysa nolu hesaba bir kereye mahsus alınması gerekmektedir.


"2015 YILI SGK KATILIM PAYI UYGULAMALARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları