Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ ETKİNLİKLERİ AMACIMIZ İşlenmiş gıdaların kullanımının hızla artmasına paralel olarak, tüketicilerin gıda tüketimi konusunda bilinçlenmesine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ ETKİNLİKLERİ AMACIMIZ İşlenmiş gıdaların kullanımının hızla artmasına paralel olarak, tüketicilerin gıda tüketimi konusunda bilinçlenmesine."— Sunum transkripti:

1

2 BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ ETKİNLİKLERİ AMACIMIZ İşlenmiş gıdaların kullanımının hızla artmasına paralel olarak, tüketicilerin gıda tüketimi konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunmaktır.

3 3 GIDA ?

4 4 Gıda insanın varlığını sürdürebilmesi, büyümesi, çoğalması, ekonomik etkinliklerde bulunabilmesi için gerekli olan besin öğelerinin kaynağını oluşturan her türlü yiyecek ve içecektir.

5 5 BİLİNÇLİ BİR TÜKETİCİ OLMANIN İLK ŞARTI....

6 6

7 7 Dengeli beslenme : her besin grubundan gerektiği kadar ve zamanında almak; tek yönlü beslenmemektir.

8 Dengeli Beslenmenin İlk Şartı En Önemli Öğün Olan Kahvaltı Mutlaka Yapılmalıdır. 8

9 9 BESİN PİRAMİDİ

10

11 YAŞAM BOYU BESLENME Okul öncesi çocukların %16’ sının beslenmesi bozuktur. %2.1’ inde ileri derecede malnutrisyon Zayıflık-kısa boyluluk %14-25 Anemi %17-35 Parazitler %30-50 A ve B vit yetersizlikleri %15-37 D vit. Yetersizlikleri %20 C vitamini yetersizlikleri %27 B2 yetersizlikleri %25-40 Basit guatr %30.3 Diş çürükleri %43-85 Kalsiyum yetersizlikleri %44-72 Şişmanlık %4.8-6

12 Günde 1200 mg kalsiyum almak için alternatif gıdalar 17 kg elma veya 3 kg çavdar ekmeği veya 13,5 sığır eti veya 1 litre süt

13 SEBZELER ve MEYVELER 13

14 Sebze-Meyveler ve İçerdiği Vitamin-Mineraller PROVİTAMİN A: ıspanak, patlıcan, soğan, maydanoz, mandalina, şeftali B VİTAMİNİ: lahana brokoli, patates, soğan, kiraz, ananas, elma, muz, erik C VİTAMİNİ: sivri biber, ıspanak, lahana, brokoli, patates, soğan, turp, tere, kivi, mandalina, ananas, elma, armut, şeftali D VİTAMİNİ: domates E VİTAMİNİ: lahana, elma, muz, erik K VİTAMİNİ: roka MİNERALLER (ve/veya antioksidan): fasulye, bezelye, karnabahar, pırasa, enginar, kereviz, semizotu, soğan, sarımsak, havuç, salatalık, marul, roka, şalgam, ananas, elma, muz,şeftali 14

15 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? Yırtık Yamuk Açılmış Paketli Gıdaları Satın Almamalıyız.

16 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? KONSERVE-SALÇA Kapağı Şişmişse Kutu Eğilmiş ve Yamulmuşsa Gözle Görünür Küflenme Varsa Kesinlikle Uzak Durmalıyız

17 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? ETİKET Son Kullanma Tarihi Geçmişse Kayıt/Onay No’su Yok ise Firma Adı Yazmıyorsa Üretim Yeri-Adresi Belirtilmemişse Bu Gıdaları Satın Almamalıyız.

18 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? AÇIKTA SATILAN ÜRÜNLER Toz ve Kir Mikrop Fiziksel Tehlikeler İçerebilir. Kesinlikle Satın Almamalıyız.

19 SAĞLIKLI BİR BESLENME İÇİN BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ GEREKİR!

20 DÜNYA SÜT GÜNÜ 21 MAYIS

21 Süt nedir? Memeli canlıların doğumdan hemen sonra meme bezlerinden salgılanan,kendisine has tadı,kokusu ve kıvamı bulunan beyazımsı bir sıvıdır.

22 Sütte vücut için faydalı birçok madde vardır! 1 litre sütün ağırlığı 1030 gr dır. 36 gr süt yağı, 38 gr protein, 52 gr karbonhidrat, 7 gr mineral madde ve vitamin, 897 gr su içerir.

23 23

24 Kemikleri sertleştirir ve kemik erimesini önler. Büyüme ve gelişmeyi destekler. Mide rahatsızlıklarını giderir. Sindirim sistemini düzene sokar. Beynin çalışmasında ve gelişiminde faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirir. Yağsız süt kolesterolü düşürür. Kanserin önlenmesine yardımcı olur. Hücre ve doku oluşumunda rol alır.Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı Dişleri korur ve çürükleri önler. Virüs ve mikroplara karşı savaşır.

25 PEKİ, HERGÜN SÜT İÇMEZSEN NE OLUR?

26 Büyüyemezsin !!!!!!!!! Derslerin aklına girmez !!!!!!!! Kendini hep yorgun hissedersin !!!!!!!! Dişlerin çabucak çürür !!!!!!!!!

27 Süt nasıl elde edilir?

28 NERELERDEN SÜT ALIRIZ? SÜT SATAN SOKAK SÜTÇÜLERİNDEN YA DA MARKETTEN,BAKKALDAN (ŞİŞE VE KUTU SÜTLER)

29 SOKAK SÜTÜ-SAĞIM Kova? İnek? Ortam? Sağım işlemini yapan kişi?

30 SOKAK SÜTÜ-TAŞIMA Güğüm? Kamyonet? Hava? Sıcaklık?

31 SOKAK SÜTÜ-EVDE Kaynama Protein? Vitamin? Mikroplar?

32 Kaynama Sırasında Protein  Vitamin  Mikrop?

33 İŞLENMİŞ SÜT Ortam

34 İŞLENMİŞ SÜT Sağım

35 Şişeleme

36 İŞLENMİŞ SÜT-TAŞIMA Modern, Soğutuculu Süt Tankerleri

37 1 Süt Alım (Süzme,Soğutma) 2 Pastörizasyon 3 Koku Giderme 4 Soğutma 5 Paketleme 6 Depolama 7 Sevkiyat

38 FABRİKADA… Protein Vitamin Mikrop 

39 Pastörize ve sterilize sütün faydaları Çiğ sütteki insan sağlığına zararlı bakteriler yok edilmektedir.

40 UHT süt özelliklerini ve besin değerini uzun süre koruyabilir.

41 BÜYÜMEK İÇİN...

42 GÜÇLÜ VE AKILLI OLMAK İÇİN...

43 SABAH AKŞAM...

44 BU SUNUMUN GERÇEKLEŞMESİNDE KATKILARINDAN DOLAYI; TEŞEKKÜR EDERİZ. GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI MARMARA BÖLGE ŞUBE YÖNETİMİ


"BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ ETKİNLİKLERİ AMACIMIZ İşlenmiş gıdaların kullanımının hızla artmasına paralel olarak, tüketicilerin gıda tüketimi konusunda bilinçlenmesine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları