Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANSER VE BESLENME. Kansere Karşı Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ► Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. ► İdeal ağırlık korunmalı,bunun için günlük.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANSER VE BESLENME. Kansere Karşı Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ► Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. ► İdeal ağırlık korunmalı,bunun için günlük."— Sunum transkripti:

1 KANSER VE BESLENME

2 Kansere Karşı Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ► Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. ► İdeal ağırlık korunmalı,bunun için günlük enerji alımı ve harcamaları dengelemeliyiz ► Günlük tuz tüketimi 5-6 gr olmalıdır. ► Taze meyve sebze tüketimini arttırmalı ► Kabuklu yenen meyveler kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. ► Sebze yemekleri az suda veya kendi suyu ile pişirilmeli ve hemen tüketilmelidir. ► Selenyum(ceviz,ayçicek çekirdeği,hindi –dana eti,ton balığı,pisi balığı)karoten(havuç maydanoz brokoli,kavun,şeftali,ıspanak,marul,lahana) ve C vitaminleri antioksidan özelliğine sahip olup, dengeli tüketilmelidir.

3 ► Tahıllar ve kurubaklagil düzenli tüketilmeli. ► Besinlerin saklama koşullarına dikkat edilmelidir. ► Hazır satılan yiyeceklerin etiketleri incelenmelidir. ► Katkı maddesi içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı. ► Margarin vb.katı yağ kullanılmamalı,zeytinyağı tercih edilmeli. ► Besinlerin taze ve kendi mutfaklarımızda hazırlanıp,pişirilmiş olanları tercih edilmeli. ► Ekmeğin kepekli olanı tercih edilmeli.

4 ► Yiyeceklerin hazırlanmasında kızartmalardan tütsülendirmeden sakınmalı,salamura,turşu gibi fazla tuzlu yiyecekler az tüketilmeli. tütsülendirmeden sakınmalı,salamura,turşu gibi fazla tuzlu yiyecekler az tüketilmeli. ► Aşırı sıcak veya soğuk gıdalardan uzak durulmalı. ► Alkol ve sigara kullanılmamalı. ► Haftada 3 gün en az 30 dakika yürüyüş,yüzme,bisiklet vb egzersizler yapılmalı. ► Pastörize günlük sütler tercih edilmeli. ► Yanık veya fazla kavrulmuş yiyecekler tüketilmemeli.


"KANSER VE BESLENME. Kansere Karşı Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ► Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. ► İdeal ağırlık korunmalı,bunun için günlük." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları